Sigarayı Nasıl Bırakabilirim ? Allen Carr ve Spor ile Mümkün !

Bu içeriğimizde sizlere sigarayı nasıl bırakabilirim ? Sigarayı bırakırken nasıl zorluklar ile karşılaşırım ? Sigarayı bırakırken yaşanan zorluklar nasıl aşılır ? sorularına cevap vereceğiz.

Öncelikle daha önce okuduğunuz ve izlediğiniz bütün sigara bırakma yöntemlerini unutun. Sigarayı bırakmak için bir çok yöntem denemiş ancak sigarayı bırakamamış olabilirsiniz . Ya da  bir çok teknik  denemiş, belki başarılı olmuş sonrasında tekrar sigaraya başlamış olabilirsiniz.

Size anlatacağımız sigara bırakma tekniği,  tek başına bir metod değil, birkaç tekniği birleştirip yüzde yüz başarı sağlanmış tekniktir.

Sigarayı Nasıl Bırakabilirim ?

Sigarayı Nasıl Bırakabilirim ? sorusunu kendinize gerçek anlamda soruyor ve bunu kararlı şekilde uygulamak istiyorsanız,  şunu bilmelisiniz ki ilk önce bunu gerçekten istiyor olmalısınız.

Yani sigarayı bir düşman olarak görmeniz ve bu düşmanı hayatınızdan çıkarmak ve asla bir daha sokmak istemiyor olmalısınız.

Sigara maddi ve manevi olarak zarar veren nikotin içeren bir maddedir.  Size verdiği maddi zararlar bir yana, sağlık açısından verdiği zararlar saymakla bitmez. Bunları internette her yerde bulabilirsiniz.

Sigaranın sağlığa zararlarını biliyorsunuz ve kullanmaya devam ettiğiniz sürece size vereceği zararları da biliyorsunuz . Hayatı kaliteli yaşamak varken neden kalitesiz, sağlıksız bir yaşam yaşayacaksınız ki ? Hem de üstüne para vererek… 

Yani belki klişe ve belki ağır bir laf olacak ancak insan para vererek kendini zehirlerse bu kesinlikle ahmaklıktır.

Fazla uzatmayarak sizlere yöntemin nasıl işlediğini başlıklara ayırarak yazacağım…

Allen Carr Yöntemi ile Sigarayı Bırak !

Allen carr, size şok yöntemleri uygulamaz . Çünkü sigara içenlerin aptal olmadığını bilir. Sigara içmek sizi öldürür ve sigara içmek cebinize zararlıdır sözlerini daha önce çok duyduğunuzu da bilir.

 Bırakmak isteyenler için bu sözlerin yardımcı olmayacağının da farkındadır.

Bir mahkuma gereken şey nutuk atmak değil bulunduğu hücrenin anahtarını vermektir. Sigara içenler de aynı durumdadır. Allen Carr yöntemi anahtardır !!

Allen carr yöntemi,  birisi size sigara teklif ettiğinde “bıraktım” kelimesi yerine “kullanmıyorum” olarak cevap vermenizi ister. Kullanmıyorum dediğinizde,  içinizde bu kötü alışkanlığa  karşı bir istek oluşmaz.

Allen Carr Yöntemi Dublajlı Video’yu İzleyin !

Youtube’ da bulunan Allen Carr sigarayı kolay bırakma yöntemi videosunu izleyin.

Ancak üstüne basarak söylüyorum ;  normal dizi izler gibi, film izler gibi izlemek olmamalı bu.

Bu videoyu gerçekten zihniniz açık bir şekilde, kavrayarak ve anlayarak izleyip dinlemeniz gerekiyor.

Bu video’da size sigara ile doğmadığımızı ve sigarayı neden içtiğinizi bilmeden ondan kurtulamayacağınızı anlatıyor.

Videoyu izlemeden önceki Tavsiyelerimiz:

  •   Allen Carr Yöntemi Video’sunu izlemeden önce sizi meşgul edebilecek bütün herşeyden uzaklaşın. Telefonunuzu kapatın ya da sessize alın. Bütün dış seslerden ve kalabalık dikkat dağıtacak ortamlardan bir uzak yerde bu video yu açıp izleyin.
  • İzlemeden önce kahve içip konsantrasyonunuzu arttırın.
  • Videoyu bir kere değil gerekirse 2-3 defa izleyin . Bu sizi anlamayan biri yapmaz, bilinçaltınıza konunun özünü yerleştirir.

Allen Carr Yöntemi ve Spor Yapmak

sigarayı bırakma teknikleri yeni

Allen Carr tekniği videosunu açık bir zihin ile sonuna kadar izlediniz. Artık neden sigara içtiğinizi biliyorsunuz ve bu içinizdeki nikotin canavarından kurtulmaya kararlısınız.

Vücudunuzdaki nikotin isteğini azaltmak için her gün 1 saat boyunca spor yapmalısınız. Yapacağınız  spor evde egzersiz hareketleri de olur, arkadaşlarınızla halı sahada yapılan futbol maçı da olur, dışarıda yapılan bir koşu da olur.  Bu sizin seçiminiz.

 Yalnız her gün en az 45 dakika,  en fazla 1 saat olmak üzere spor yapmanız sigaradan kurtulmanız için çok önemli bir konudur.

Youtube sitesinden evde yapılan egzersiz hareketlerini izleyerek yapabilirsiniz.  Birkaç defa aynı hareketi yaptıktan sonra zamanla videoyu izlemeden de hareketleri öğrendiğinizi ve yapabildiğinizi farkedeceksiniz.

Sabahları çıkıp koşun, bisiklet sürün.. Unutmayın yeter ki yapmak isteyin spor her yerde yapılabilir…

Not: Spor yaparken ortam çok soğuk olmasın ki rahatça terleyin . Ortam soğuk ise sizi terletebilecek spor kıyafetleri ile egzersiz yapın.  Vücudunuz o toksik maddeleri ter ile atması gerekiyor.   Spor yaparken yanınızda bir şişe su bulundurun.

Sigara Bırakma Duası ile de sigarayı bırakabilirsiniz . Sigara bırakma duası yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Sık şekilde Su Tüketin !!

sigara bırakma yöntemi ve su içmek

Yanınızdan su şişesini asla eksik etmeyin. Çalışırken, evde otururken, film izlerken, hobiniz ile ilgilenirken vs. mutlaka su olsun ve günde en az 1,5 – 2 litre su tüketmeyi ihmal etmeyin.

Düşmanınız Sizi Zorlayacak !

Evet, sigara bir düşman ve siz bunun artık farkındasınız. Ondan kurtulmak bazı zamanlarda zor olabilir . Stresli zamanınız olabilir, çok üzüleceğiniz bir olay yaşayabilirsiniz. Ancak bu gibi durumlar için kendinize bir kaçış senaryosu yazmalısınız.

Çok mu üzüldünüz çıkın yürüyüş yapın. Çok mu streslisiniz ? Kendinize  yeşil çay hazırlayın, yada bir fincan melisa çayı yapın. Bu sizin biraz gevşemenize ve rahatlamanızı sağlayacaktır.

Kendinize bir hobi edinin. Beyninizin düşüncelere dalmasına izin vermeyin. Bir uğraşınız olursa beyniniz onunla ilgileneceği için aklınıza farklı şeyler gelmez.

Not : Alkol tüketiyorsanız bu sigara bırakma sürecinde asla alkol tüketmeyin . Alkol sizi tetikler ve bütün uğraşlarınız boşa gidebilir.

Kitap Okuyun.. 

sigarayı bırakma iradesi için kitap

Hobileriniz arasına bir de kitap okumayı yerleştirin,  bu hobinizde okuyacağınız ilk kitap Herman Hesse yazarının yazdığı “Siddhartha” kitabı olsun.

Size bu kitabı tavsiye ettiğimizde aklınıza sigara bırakmak ile iligili bir kitap olduğu gelmesin. Siddhartha romanı sizi siz yapanın yaşadıklarınız olduğunu anlatır. Budizm yapısını ve felsefi içeriğini konu alan bu kitap hem sürükleyici hem de hayata karşı duruşunuzu değiştiren bir kitaptır. Kitabın sonunda kahramanımız budizm ile aradığını bulmaktadır.

Yazar kitaplarında doğu felsefesinden bahsetmektedir. Alman yazar 1946 yılında nobel edebiyat ödülü kazanmıştır.

Özellikle iradenizi güçlendirmek ve nikotin krizlerini atlatmak için, çekilen acıların ve zor zamanların güzel şeylere dönüşeceğini anlamak için bu kitabı okumalısınız.

Sigaranın Zararlarını Nasıl Azaltabiliriz ?

Sigaranın zararlarını nasıl azaltabiliriz diye bir soru aslında sigara içen kişi için pek mantıklı bir soru değildir. Sigara içtiğiniz sürece zarar görürsünüz ve sigarayı bırakmak dışında hiçbir yöntem sizin uğradığınız zararı azaltmaz. Sorunu kökten çözmelisiniz ve bu düşmandan kurtulmalısınız.

Sigaradan Kararan Cilt Nasıl Beyazlar ?

Sigara kullanan kişilerin ciltleri sigara içmayen kişilere göre daha karadır. Bu aşırı nikotin kullanımından dolayı cildin verdiği bir tepkidir aslında. Sigarayı bıraktığınızda sigaradan kararan cilt beyazlamaya başlar. Ayrıca cilt beyazlatma yöntemleri olan Cilt Rengi Nasıl Beyazlar ? yazımızı okuyarak sigaradan kararan cilt nasıl beyazlar sorunuza da cevap bulabilirsiniz.

İçeriğimizde sizlere hayatı daha kaliteli yaşayacak ve hayatınızı tamamen değiştirecek olan Sigarayı nasıl bırakabilirim ? sorunuza cevap verdik.

Bu yöntemleri uygularsanız bu nikotin canavarından tamamen kurtulmuş olacak ve sevdiklerinizle uzun sağlıklı yıllar yaşayabileceksiniz…                                                                                                                                                                                                   

  • Add Your Comment