K Vitamini Eksikliği Ne Gibi Sorunlara Neden Olur?

Pek çok kişi tarafından dikkate alınmayan K vitamini eksikliğinin yol açmış olduğu bir takım sorunlar meydana gelmektedir.

K vitamini eksikliği sonucunda meydana gelen sorunlar ve gerekli olan çözüm yolları hakkında bilgi sahibi olunması gerekir. Çok fazla önemsenmeyen bu durum sonrasında istenmeyen çok daha büyük sorunlar ortaya çıkacaktır. Sağlıklı bir yaşam için K vitamini ile ilgili detaylı bilgiler elde edilmesi son derece önemlidir.

K Vitamini Nedir?

Kanın pıhtılaşmasında, kemin metabolizmasında ve kan kalsiyum seviyelerinin düzenlemesinde büyük rol oynaması ile yağda çözünen vitamine K vitamini denir. Genel olarak insan vücudu için önemli olan bir çeşit protein olan protlombin üretimi adına K vitamine ihtiyaç duyulmaktadır. Kan sulandıran ilaç kullanan kişiler doktor tavsiyesi olmadan K vitamini takviyesi kullanması doğru olmaz. Kanın pıhtılaşması için gerekli olan proteinleri sağlayan K vitamini eksikliği kanama bozukluğu ile kendini göstermektedir. Yetişkinlerde çok fazla görülmeyen bu sorun bebeklerde çok daha fazla ortaya çıkmaktadır.

K Vitaminin Bulunduğu Besin Maddeleri

K vitamini lifli besin maddelerinde çok daha fazla görülen vitamin olmaktadır. K vitamini bulunan besinler, ıspanak, pazı, brokoli, pancar yaprağı, kara lahana, bezelye, taze fasulye, domates, maydanoz, Meksika fasulyesi, soya, hindiba, şalgam, karnabahar gibi sebzelerde yer almaktadır. Ayrıca kırımızı ve beyaz et, yumurta, süt ve süt ürünlerinde de bulunan K vitamini fındık, kaju, ceviz gibi kuru yemişlerde de zengin K vitamini kaynağı olmaktadır.

K Vitamini Eksikliği Nedir?

İnsan vücudu için son derece önemli olan K vitaminin üç türü bulunmaktadır. K1, K2, K3 olarak bilinen vitaminlerin kendi aralarında farklı görevleri vardı. K vitamini eksikliği olan yetişkinlerde çok daha ciddi bir sağlık sorunu olduğuna işaret etmektedir. Bu vitaminin eksikliği sonucunda pıhtılaşma için gereken kan proteinlerinin üretimi bozulmaktadır. Bu duruma bağlı olarak pıhtılaşma bozuklukları aşır ve olağan kanamaların ortaya çıkmasına neden olabilir. K vitamini eksikliği sonucunda insan vücudunda sağlık sorunları meydana gelebilir. Bu neden ile yaşanan sorunlar karşısında doktora başvurulması gerekmektedir.

    1. Ahmet şal 28 Kasım 2022
    2. Burak 28 Kasım 2022
    3. mahmut kaynak 28 Kasım 2022
    4. Emir Mutlu Top 28 Kasım 2022

    Add Your Comment