Cilt Solgunluğu Nedenleri Nelerdir ? Cilt Rengi Nasıl Canlandırılır?

Kimi zaman aynaya baktığınızda ten renginizin soluklaştığını görebilirsiniz. Normalde ten renginiz koyu ise gri renge yakın bir tona bürünebilir. Ten renginiz açık ise yüz renk tonu oldukça solgunlaşmış görülecektir.

Özellikle kadınlarda makyajsız anlarında daha çok fark edilecektir. Cilt solgunluğu rahatsızlığı nedenleri oldukça çeşitli olabilir. Bu nedenlerin geneli tedavi gerektirmeden kendiliğinden geçecektir.

Cilt Solgunluğu Nedir?

Genellikle yüz bölgesinde olmakla birlikte ciltte bariz bir solgunluğa ve normal cilt renginin değişmesine neden olan bir cilt rahatsızlığıdır.

Normal cilt renk tonunun olması gerekenden çok daha açık olduğunu düşünüyorsanız, solgun cilt yaşıyor olma ihtimaliniz olabilir.

Solgun Cilt Nedenleri Nelerdir?

Solgun cilt, Kan akışının tenin bir bölgesine (bu genellikle yüz olmaktadır) yoğunlaştığında meydana gelmektedir. Ciltteki solgunluk derecesi kişinin cilt rengine göre değişiklik gösterebilmektedir. Cilt renk tonu daha açık olan kişilerde solgunluk derecesi daha bariz olacaktır.

Cilt solgunluğunun daha sık görülme nedenleri şunlardır:

Anemi

Anemi, kırmızı kan hücre sayısının düşüklüğü ile karakterizedir. Olması gerekenden daha az olan alyuvarlar damarlar yolu ile vücuda olması gerekenden daha çok oksijen alınmasını sağlar ve bu da kişide halsizlik, başta dönme ve cilt solgunluğu geliştirir.

Siyanoz

Siyanoz özellikle yüz bölgesinde; kulak, göz çevresi ve dudak alanlarının etkilendiği, bunun yanında tırnaklarda ve hem el hem de ayak parmaklarında, mor renge çalan mavi bir ton şeklinde görülür. Siyanoz hastalığında alyuvarlar, akyuvarlara normalden az oranda oksijen eklediğinde meydana gelir.

Genellikle siyanoz’a bağlı cilt solgunluğu eşlik eden farklı bir sorunla birlikte ortaya çıkar. Siyanoz etkileri arasında; nefes darlığı, parmaklarda rahatsız edici bir ağrı, ellerde veya ayaklarda uyuşukluk, hırıltı şeklinde nefes alma ve takiben öksürük bulunur. Siyonoz belirtileri geliştirdiğinizi düşünüyorsanız mutlaka doktorunuza danışın.

Şok, stres ve kaygı

Beklenmedik bir anda psikolojinizi yoğun bir şekilde etkileyecek bir haber almanız, stresli bir iş hayatı gibi etkenler sonucunda cildinizde solgunluk görülebilir. Bunun yanında anksiyete rahatsızlığı da kaygıdan kaynaklı olarak ciltte solgunluk yaratabilir.

Pskilojik olarak yaşadığınız ani tepkimelerin dışında fiziksel tepkimelerde cilt solgunluğuna neden olabilir. Örneğin birden aşırı soğuk suya girmeniz, kan akışınızı tek bir bölgeye yoğunlaştıracağı ve solgunluğa neden olduğu bölgede kan akışını azaltacağı için ciltte solgunluk gelişebilir.

Cilt Rengi Açma 🙂

Cilt solgunlukları birçok neden bağlı olacağı için belirli bir tedavisi yoktur. Her durum için farklı tedavi yöntemleri ve süreçleri olacaktır.

Herhangi bir sorununuz olmadığı halde solgunluk geçiriyorsanız, doktorunuz size B vitamini, C, vitamini, D Vitamini, demir, protein ve lifli gıdaların yoğun olduğu bir diyet önerebilir. Fakat bunlardan önce doktorunuz herhangi bir vitamin eksikliği yaşayıp yaşamadığınıza dair tahliller isteyebilir.

Herhangi bir stres veya ani bir psikolojik travma yaşadıysanız, zihninizi ve bedeninizi dinlendirmeniz ve stresten uzak durmanız, solgunluğun etkilerini ortadan kaldırabilir. Fakat bu gibi durumlarda kendi kendine geçmesini beklemek yerine bir uzmana görünmeniz önemlidir. Bu şekilde daha farklı sorunların ortaya çıkma ihtimalini de ortadan kaldırmış olursunuz.

Cilt Solgunluğu Diğer Olası Belirtileri

Solgunluğun yukarıda belirtilen: nefes alma güçlüğü, halsizlik, el ve ayak parmakları ile göz ve dudaklarda renk değişimi veya şişlik gibi nedenleri vardır. Ve her solgunluğun altında yatan nedenin farklı etkileri olabilir.

Ten rengi normalin dışında daha koyu olanlarda ten solgunluğu gözlemle belirlenemeyebilir. Bununla birlikte koyu ten rengine sahip insanlarda el ayası, dudak ve çevresi ve yine göz ve çevresi ile vücudun diğer bölgelerinde ciltte solgunluk, renk değişimi olup olmadığına dikkat edilmelidir.

Cilt Solgunluğu Teşhisi

Uzman bir doktor tarafından gerekli inceleme ve testlerin ardından en doğru teşhis konulacaktır. Teşhis sırasında doktorunuz, solgunluğun altında yatan nedenleri daha iyi anlamak adına, uyku düzeniniz, aldığınız gıdalar, geçirdiğiniz ya da var olan rahatsızlıklarınızla ilgili sorular soracaktır.

Şimdiye kadar incelediğimiz belirtilerden herhangi birini fark ederseniz bunları, ne zaman ve hangi koşullarda ortaya çıktığına dair doktorunuza bilgi vermeyi unutmayın.

Doktorunuz, bunlarla birlikte kan, idrar testi gibi testler yapılmasını uygun görebilir. Böylece en doğru teşhisin konulması sağlanacaktır.

Ciltte Görülen Solgunluk için Doktora Ne Zaman Görünmeli?

Gün içerisinde uzun süre cildinizde solgunluk yaşadığınızı fark ettiyseniz, doktora görünmeniz gerekecektir. Bununla birlikte soluk ciltle birlikte yukarıda belirtilen sağlık sorunları ya da durumlar da varsa acilen doktora görünmeniz gerekmektedir.

Ayrıca cilt rengi açmak için Pirinç Maskesi Cilt Bakımı , Yüz Beyazlatıcı Maske Pirinç yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

    1. Pinar Kurt 10 Aralık 2022

    Add Your Comment