Yaratıcı Düşünme Sürecinin 5 Aşaması

Yaratıcı Düşünmenin Özellikleri

Yazımızda sizlere Yaratıcı Düşünme Sürecinin Aşamaları, Yaratıcı Düşünme Nedir, Yaratıcı Düşünme Teknikleri gibi sorulara yanıt bulabileceksiniz.

Yaratıcı düşünme kelimesi insanlar tarafından sık sık kullanılan bir kelimedir, Yaratıcı düşünme kelimesi açık olmayan kalıpları anlama yeteneği anlamına gelmektedir.

Yaratıcı düşünme olaylar esnasında ortaya çıkan problemleri ve sorunları çözmek zorluklar karşısında yetenekleri ve becerileri nasıl kullanmanız gibi bilişsel aktiviteleri tetikleyen bir zihin tekniğidir.

Çözülemeyen bir sorun hakkında alternatif yollar aramak farklı yöntemler denemek yaratıcı düşünceyi tetiklemektedir. Özetle Yaratıcı düşünce bir düşünme metodudur denilebilir.

Yaratıcı Düşünme Nedir?

yaratıcı düşünme yolları

Özellikle şirketler tarafından personellerine sürekli kazandırılmaya çalışılan özelliklerin başında gelen Yaratıcı Düşünce, yaratıcılık ve inovasyonu tetikleyen bir zihin metodudur.

Birçok problemin çözümünde yeni yöntemler ve işlevler yaratılması gibi birçok işlev Yaratıcı Düşünce ile tetiklenmektedir.

Müzisyenler televizyon programı yapımcıları gibi birçok iş kolu Yaratıcı düşünce prensibi ile çalışmaktadır.

Yaratıcı düşünce ilk olarak 1926 yılında sosyal psikolog ve London School of Economics’in kurucu ortaklarından olan Graham Wallas tarafından kaleme alınan “The Art Of Thought” adlı kitapta ele alınmıştır.

Bu yetenek doğuştan gelen bir yetenek olmasına rağmen kişi zihnini geliştirerek bu yeteneğini kullanmayı öğrenebilir ve hatta geliştirebilir.

Bunun dışında bu yetenek kullanılmaması durumunda körelebileceği gibi sık sık pratik ile de geliştirilebilmektedir.

Bu yeteneğin elde edilmesi için kişinin kendisini destekleyen ve yaratıcı düşünme yeteneğine sahip kişiler ile aynı ortamlarda bulunması işini oldukça kolaylaştırabilmektedir.

Yaratıcı düşünmenin birden fazla aşaması vardır.

Yaratıcı Düşünme Sürecinin Aşamaları

1.Hazırlık Aşaması

Yaratıcı bir birey bir olay ya da durum karşısında öncelikle hazırlık çalışması yapar ve fikir üretmeye odaklanır, bu fikri geliştirebilmesi için gerekli materyalleri toplaması ve araştırma yapması bu süreçte gerçekleşir.

Beyin fırtınası metodu gibi yöntemler ile zihnin dolaşmasına izin veren ya da farklı düşünmeyi tetikleyen aktiviteler ile hazırlık aşamasında beynin özgün fikirler üretmesi, geçmiş deneyimlerden yararlanması sağlanır.

2.Kuluçka Aşaması

Kuluçka aşaması birçok girişimci tarafından atlanan adımların başında gelmektedir, hazırlık aşaması tamamlanan fikrin hazırlığı tamamlandıktan sonra, kişi bu fikirden tamamen uzaklaşmalı başka aktiviteler ya da başka fikriler ile uğraşmalıdır, bu durum zihni bu fikirden uzaklaştıracağı için geri dönüp bu fikir ile ilgili çalışmaya başlandığında fikri daha geniş bir perspektiften görebileceğiniz gibi yaptığınız hataları fark edebilirsiniz.

3. Aydınlanma Aşaması

Aydınlanma aşaması kişinin işte bu anını yakaladığı aşamadır, işte bu anını yakalamak için kuluçka sürecinin doğru uygulanması çok önemlidir, kişi yaratıcı fikrini bu aşamada bulur.

4.Değerlendirme Aşaması

Bu aşamada fikrinizin geçerliliği ve alternatif seçenekler değerlendirilir. Bu durum aynı zamanda çözümlemenin ve çözümün, ilk görüşünüz ile uyuşup uyuşmadığını görmek için kullanılır.

5.Doğrulama Aşaması

Doğrulama aşaması Yaratıcı Düşünme aşamalarının en son aşamasıdır, bu aşamada fikrin son halini üretebilir ve hayata geçirebilirsiniz.

Yaratıcı Düşünme Teknikleri Nelerdir?

yaratıcı düşünme teknikleri nelerdir

Yaratıcı düşünmenin birden fazla tekniği bulunmaktadır. Bunlardan belli başları Yanal Düşünme, Beyin Fırtınası, Fikir Haritalandırması denilebilir, gelin birlikte bu tekniklere bir göz atalım.

Yanal Düşünme

Eğer ortada bir sorun var ve siz bu sorunun çözümünü bilemiyor ancak bir çözüm olduğunu ve bu çözümü sizin o an göremediğiniz düşünüyorsanız yanal düşünme kabiliyetine sahipsiniz. Bu yöntem ile harika bir zihin egzersizi yapabilir ve yenilikçi ürünler fikirler üretebilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse şirketinizin satışları düştü ve arttırmak için reklam verebilir ve sorununuzu çözebilirsiniz. Ancak bunun yerine yanal düşünce yöntemi ile yaratıcı düşünmenizi tetikleyerek farklı çözümler bulabilir, daha fazla reklam vermek yerine alternatif yollar bulabilirsiniz.

Beyin Fırtınası

Küçük büyük demeden her türlü problemin çözüme kavuşması için kullanabileceğiniz yaratıcı düşünme tekniklerinden birisidir. Bu aşamada kişinin bireysel ve ekip olarak ortaya sürekli fikir atması ve ortadaki yaratıcı fikirlerin artması amaçlıdır. Kişiye özgünlük tanınması sürekli fikir üretme isteği Yaratıcı Düşünme için oldukça önemlidir.

Fikir Haritalandırması

Fikir haritalandırması ortaya attığınız fikirler ve yol haritaları arasındaki bağlantıları kurmanıza ve birbirleri ile bu fikirleri ilişkilendirmeyi sağlar uygun sonuçlar elde etmek için Fikir Haritalandırması tekniği Yaratıcı Düşünme Tekniklerinin en önemli aşamasıdır.

Yaratıcı Düşünme Yöntemleri

Bir konu hakkında yaratıcı düşünmek isteyen bireylerin uygulaması gereken yöntemler bulunmaktadır.

Bu yöntemler Analiz, Açık Fikirlilik, Organizasyon, İletişim, Problem çözmedir.

Bu yöntemleri uygulayan bir kişi konu hakkında yaratıcı düşünme yetisini tetikleyeceği gibi problemlerinin çözümüne daha hızlı ulaşacaktır.

Gelin Hep Beraber Yaratıcı Düşünme Yöntemleri’ni beraber inceleyelim

Analiz

Bir konu, fikir ya da ürün hakkında yaratıcı düşünmeye başlamadan önce bu konuyu enine boyuna anlamanız gerekmektedir, bu konu fikir ya da ürünü dikkatlice incelemek üzerine düşünmek ve analiz etme yaratıcı düşünme yöntemlerinin başında gelmektedir.

Açık Fikirlilik

Yaratıcı düşünmek için, kişilerin ön yargıdan uzak tamamen yeni bir bakış açısı ile ele almanız gerekmektedir, açık fikirli olan kişiler bir problemle karşılaştığı durumlarda daha yaratıcı düşünme şansına sahip olurlar.

Problem Çözme

Personel seçimi yapan herkesin ilk dikkat ettiği konu problem çözme yeteneği yüksek olan insanları tercih etmesidir, problem çözme yeteneğine sahip insanlar bir problem ile karşılaştığında yardım istemek yerine problem üzerinde yaratıcı düşünce yeteneğini sergileyerek problemleri çözerler.

Organizasyon

Yaratıcı düşünebilen kişiler genellikle düzenli insanlardan olmaktadır, bu insanlar organize olma ve organizasyon kurabilme yetenekleri yaratıcılığın en önemli parçasıdır, genelde zeki insanlar, yeni bir fikir bulmaya çalışırken dağınıklık yaratabilirler ancak bu insanların projelerini anlaması için fikirlerini anlatabilecekleri seviyede organizasyon yeteneğine sahip olması yeterlidir.

İletişim

Fikirleriniz kadar kendinizi ifade etme şekliniz de sizler için çok önemlidir. Çünkü fikriniz ne kadar önemli olursa olsun bu fikri iş ortaklarınıza ekibinize anlatamadığınız sürece fikrinizi ifade edebilme beceriniz çok önemlidir.

Yaratıcı düşünme sürecinin 5 aşaması sizler için bir kılavuz şeklinde olacaktır eminiz. Yaratıcı düşünmek için beyninizin sağlıklı düşünüyor olması gerekmektedir. Ve bunun için Beyin Geliştiren Egzersizler yazımızı okuyarak bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sizler de yazımızı okuduktan sonra, yaratıcı düşünme sürecinin aşamaları hakkında bir fikir sahibi olduysanız ve yaratıcı düşünme konusunun tam olarak zihninizde bir yer edindiğini düşünüyorsanız yorumlarınızı ve görüşlerinizi eksik etmeyin (:

  • Add Your Comment