Müzik Dinlemenin Faydaları – Müzik ve Beyin

Müzik dinlemenin faydaları olarak müziğin insana olan bir çok olumlu etkisini sıralayabiliriz. Bunların en önemlisi müzik dinlemenin beyne olan faydasıdır.

Müziğin bizleri hem ruhsal anlamda ve fiziksel olarak etkilediği bilimsel olarak da kanıtlanmıştır.

Müziğin beyin gelişimi , öğrenme, ruh hali ve hatta sağlığınızda oynayabileceği rol, büyüleyici şekilde yüksektir.

Bilimsel çalışmalara dayanan müzik dinlemenin faydaları ve müziğin beyne olan faydalarını öğrenmek için bizleri okumaya devam ediniz.

Müzik, Beyin ve Mutluluk

Müziği ilk duyduğunuzda beyinde gerçekleşen ilk şeylerden biri , insanı mutlu hissettiren dopamini serbest bırakan zevk merkezlerinin tetiklenmesidir.

Beyinde mutlu hissettiren dopaminin tetiklenmesi o kadar hızlıdır ki  , beyin daha önce dinlemiş olduğu müziği tanıyarak müziğin en zevkli zirvesini bilir ve erken bir dopamin tetiklenmesi yaşatır.

Müziğin faydaları olarak sadece insanı mutlu hissettirmesi dışında sağlığınıza olan faydasında da önemli derece bir etkiye sahiptir. Ayrıca müziğin sağlığa olan faydaları hakkında bilimsel kanıtlar mevcuttur.

Araştırmalar sonucu , müzik dinlendiği zaman bağışıklık sistemini güçlendiren antikorlarda ve bakterilere karşı savunma sağlayan hücrelerde artış olduğu tespit edilmiştir.

Müzik dinlemenin,  depresyondan Parkinson hastalığına kadar farklı hastalıklara olumlu etkisi olduğu kanıtlanmıştır.

Beyin Gelişimi için Müzik Dinlemek

Müzik dinlemek beyin gelişimi açısındandan da  çok önemli bir rol oynamaktadır.

Bir enstrüman çalmak beynin belirli bölgelerini geliştirebiliyor. Bunun için müzik ile uğraşanlar İşitsel Yetenek, öğrenme, hafıza konusunda diğer insanlara göre daha iyi durumdadırlar.

Müziğin Türü Önemli mi ?

Müziğin beyin üzerindeki faydalı etkisi müziğin tek bir türü ile sınırlı değildir. İster bir Billie Holiday şarkıcısından jazz müzik açın dinleyin , ister  British Invasion’dan bir rock şarkısı dinleyin. Müziğin beyindeki etkisi , müziğin türü ile değişmez. Müziğin beyinde olumlu etkisi için, tercih ettiğiniz müzik ve beyniniz için tanıdık müzik olması yeterlidir.

Müzik türünün beyine olan etkisi bazı durumlarda bu değişebilir.Örneğin, beynin daha iyi öğrenebilmesi için uzmanlar belli tür müzikler önermektedirler.

Özellikle olumlu sözleri olan şarkılar ve hareketli müzikler enerji artışını sağlayabilir ve beyni öğrenmeye hazır hale getirebilir.

Bir şeye odaklanmanız gerektiğinde veya konsantre olmanız gerektiğinde;

 Örneğin,  ders çalışmanız, kitap okumanız veya yazı yazmanız gerektiğinde;  enstrümantal ve yatıştırıcı olan müzikler tercih ederseniz daha sakin bir ruh halinde olursunuz ve bu odaklanmanızı arttırır.

Yeni Müzikleri bulabileceğiniz bazı platformlar şunlardır.

 • Spotify
 • Youtube Müzik
 • Deezer
 • Fizy
 • SoundCloud

Pozitif Enerji Veren Müzikler

https://www.youtube.com/watch?v=tvqPdMYb_LU&ab_channel=MeditasyonRahatlamaM%C3%BCzikleri

Rahatlatıcı ve Meditasyon Etkili Müzikler

Kaynak

  1. İSMAIL DEMİR 3 Aralık 2022
  2. Büşra kaya 3 Aralık 2022

  Add Your Comment