Beyin Geliştirme Egzersizleri Nelerdir ?

Beyin geliştirme egzersizleri , özellikle yetişkinler için beyin geliştirme egzersizleri kategorisinde bu yapacaklarınız beyninizi daha aktif tutma , odaklanmayı sağlama ve açık bir zihin için oldukça önemli konulardır.

Beyninizi ne kadar aktif ve güçlü tutmak istiyorsak , beynimizi şaşırtmalıyız ve her zaman yaptığımız işler yerine onları daha farklı yapmaya çalışmalıyız.

Peki beynimizi geliştiren egzersizler tam olarak nelerdir , acikzihin.com olarak sizler için yetişkinler için beyin egzersizlerini yazdık :

 1. Açık havada ya da ayaktayken beynimizin daha etkili çalıştığını biliyor muydunuz? Yüzde 10 ‘ luk bir artış olacağı düşünüldüğü için önemli kararları volta atarak vermeyi deneyebilirsiniz.
 2. Kollarımızı sallayarak yürümek de beyni olumlu etkileyen yöntemlerden birisidir. Ciddi konularda karar verirken açık havada kollarımızı sallayarak düşünmeyi deneyebiliriz.,
 3. Yeni bir dil ya da kelime öğrenmek beynimizi güçlendiriyor. Günde birkaç kelime öğrenip , kullanmayı deneyebilir ya da telefon numarası ezberleyebilirsiniz.
 4. Zihinsel etkinlikler ve oyunlar oynamalısınız. Satranç , sudoku , meditasyonlar ve yoga gibi alanlar üzerinde çalışabilirsiniz.
 5. Değişiklik yapın. Çantanızı diğer elinizde taşıyın, telefonu diğer elle kullanın , her gün yürüdüğünüz bir yol varsa farklı bir yoldan gitmeyi deneyin.
 6. Her gün yeni bir motto!  Kendinize her gün yeni bir cümle söyleyin ve öğrenin. Kaliteli yaşamak, kaliteli düşünmekle başlar.
 7. Güzelliği görün. Sanata bakmak görsel tarafınızı güçlendirir. Her gün yeni bir fotoğrafa bakın, estetik tarafınızı güçlendirir.
 8. Her gün müzik dinliyoruz. Peki gözleriniz kapalıyken dinlemeyi denediniz mi? Özellikle klasik müziğin zeka düzeyimizi arttırdığı kanıtlanmıştır.
 9. Gün içerisinde 100 bine yakın düşünce geçiyor aklımızdan. Düşüncelerin hayatımızı şekillendirdiğine inanırız. En çok neyi düşünürsek , o düşünce hayatımızda gerçekleşir.
 10.  Düşünmeyi düşünün. Farklı açılardan düşünmek de kapasitemizi arttırır.
 11.  Uyku bedenimizin bir parçasıdır. Çok uyumak aslında beynimizi geliştiren bir şeydir. Ünlü bilim insanları arasında 10 saatten fazla uyuyanlar da vardır.
 12.  Oksijen hepimizin ihtiyacıdır. Vücudumuza giren oksijenin yüzde 25 i kadarını beynimiz kullanır. Eğer oksijen azalırsa vücudumuzda ilk ölecek organ beyindir. Bol bol enerji !
 13.  Sizden farklı düşünen insanlarla vakit geçirmelisiniz. Çocuklar ile bol vakit geçirebilirsiniz.
 14.  İşleyen demir ışıldar. Sürekli aynı şeyleri yaparsanız beynimiz körelir.
 15.  Korktuğunuz başınıza geldi mi? Beynimiz ters çaba yöntemi ile çalışır. Yani en çok neyi düşünürsek ya da korkarsak  onu yaşama ihtimalimiz o kadar yüksektir. Odaklanılan düşünce kötü de olsa beyin onu gerçekleştirmek için çalışır. Olumlu düşünün ve korkmayın.
 16.  Sıradanlık beynimizi de yorar. Siz ve hayatınız ne kadar renkli olursa beynimiz de o kadar renklenir.
 17.  Beynimiz fazla olanı algılamaz. Bir karar verirken yazarak ilerlemek hem daha iyi hafızamızda kalmasını sağlar hem de en doğru karara yönlendirir.
 18.  Artık sağlam kafanın nerede olacağını hepimiz biliyoruz. Spor yapmalıyız, dengeli beslenmeliyiz ve fazla kilodan kaçınmalıyız.
 19.  Ders çalışırken daha akılda kalmasını istiyorsak kısa aralar vermeliyiz. Kısa aralıklarla öğrenerek ilerlemek her zaman daha iyidir.
 20.  Düşünmeyi bırakmayın ve düşünmeye en iyi hangi şekilde düşünebileceğinizi düşünerek başlayın.

Yorum ve görüşleriniz bizler için değerlidir 🙂

 • Add Your Comment