Karanlık Mod Nedir ? Karanlık Mod Göze Zararlı mı ? 2023

Akıllı telefonlarda ve bilgisayarlarda kullandığımız ve popüler olan karanlık mod , bir çok kişi tarafından kullanılan bir özellik oldu.

Android 10 sürümüyle beraber bir çok akıllı telefona entegre olan karanlık mod sayesinde bir çok uygulamada da karanlık mod özelliği gelmeye başladı.

Yazımızda karanlık mod göze zararlı mı ? Karanlık mod kullanmanın ne faydaları var ? gibi sorulara yanıt vereceğiz…

Android uygulama yazılımcıları , Android 10 sisteminin getirdiği karanlık mod özelliği sayesinde kendi uygulamalarını bu özelliğe apar topar uyumlu hale getirmeye başladı.Çoğu developer bunda başarılı olsada , bazı uygulamalarda karanlık mod tam istediğimiz  gibi çalışmayabiliyor.

Tüm bunların dışında karanlık mod özelliğinin gözlerimizi yorduğu ve uzun vadede gözlerimize zararlı olabileceği uzmanlar tarafından konuşuluyor.

Eski bir internet sitesine giderseniz ve sitenin arka planı simsiyah ise üzerindeki beyaz yazıları okumanın ne kadar zor olduğunu aklınıza getirebilirsiniz. Saf bir siyah arka plana ve beyaz fonta sahip olan sayfaları okumak, gözlerinizi yorar ve bir süre sonra gözlere zarar vermeye başlar.

Android Karanlık Mod Nasıl Kullanılır?

Karanlık modun en yaygın kullanılma nedeni , düşük ışıklı ortamlarda gözleri almaması içindir. Gece geç saatlerde beyaz parlak bir ekrandan yazı okumak , ışığın suratınıza vurmasıyla zor olacaktır .

Bunun için siyah fon üzerine beyaz yazılar okumamızı kolaylaştıracaktır. Karanlık mod , bu ani reaksiyonu engeller ancak gözleri fazlasıyla yorma ihtimalini oluşturur.

Karanlık Mod Göze Zararlı mı ?

karanlık mod ne işe yarar

Bazı kişiler karanlık modun göz yorgunluğunu azaltmakla kalmayıp , aynı zamanda odaklanmayı ve üretkenliği arttırdığını iddia etmektedir. Passau üniversitesinde insan ve bilgisayar etkileşimine odaklanan bir araştırmacı olan Susanne Mayr’a göre bunun olması imkansızdır.

“Şu anda karanlık mod etrafında bir heyecan var.”

Mayr, webdeki metin tasarımının bilişsel görevler üzerindeki etkilerini inceleyen altı ayrı çalışma yayınladı.

     Bu araştırmada, katılımcılardan ekrandaki beyaz zemin üzerine siyah metini ve siyah zemin üzerine beyaz metini okumaları istendi.

Ardından, yazım veya dilbilgisi hataları bulma gibi temel düzeltme okuma görevlerini gerçekleştirdiler. Araştırmacılar ayrıca her modda katılımcıların okuma hızlarını da ölçtüler.

Mayr, “Tüm çalışmalarımızda, katılımcılar koyu metin , açık bir arka plan üzerinde sunulduğunda, tersine çevrilmiş koşullara göre daha fazla hata tespit ettiler.”

Mayr’ın çalışmasıyla ilgisi olmayan başka bir çalışma da, metin pozitif kutuplu olduğunda, yani açık renkli bir arka plan üzerinde koyu renkli metin olduğunda, insanların okuduğunu anlama testlerinde daha iyi performans gösterdiğini buldu.

Karanlık Mod Kullanmanın Avantajı

2009’da ProBlogger, okuyucularla bu soru hakkında bir anket yaptı. Bu gayri resmi anketin sonuçları, ankete katılanların yaklaşık yarısının “her zaman aydınlık” olan blog tasarımlarını tercih ettiğini, sadece yüzde 10’unun ise “her zaman karanlık” tercih ettiğini gösterdi.

Öyleyse karanlık mod, ekrandakileri okumamızı biraz zorlaştırıyorsa ve çoğu insanın zaten güçlü bir tercihi yoksa, tasarımcılar neden bunu bize zorla kabul ettiriyor?

WhatsApp gibi platformlar için arayüzler üzerinde çalışan bir uygulama tasarımcısı ve geliştiricisi olan Roman Banks, daha koyu temaların belirli tasarımları öne çıkarabileceğini veya kullanıcılara deneyimlerini kişiselleştirmeleri için bir yol sağlayabileceğini söylüyor. Ancak tasarımcıların karanlık temaları  tasarlamasının ana nedeni, kendi ifadeleriyle “havalı olduğu için”.

Karanlık Mod Ne İşe Yarar ?

karanlık mod nasıl kullanılır

Yine de karanlık bir ekrana bakmak bazılarımız için daha iyi hissettiriyor . Gözlerimizi daha az rahatsız ediyor ve bataryamızın daha uzun dayanmasını sağlıyor..

Karanlık modun yükselişinin asıl nedeni de ;  siyahın ve gri tonlarının ekrana bakarken insanı daha çok yatıştırdığıdır.

Örneğin Twitter, karanlık mod açıldığında kullanıcıların uygulamasında daha fazla zaman geçirdiğini buldu.

Karanlık modda kesintisiz bir şekilde telefonu saatlerce elinizde, tutup ekrana bakabilirsiniz.Kesintisiz bir şekilde gece boyunca telefon ile vakit geçirebilirsiniz.. Ekrana bakmaktan gözlerinizin kuruduğunu fark etmezsiniz ancak gözleriniz aslında yoruluyordur.

Geliştiricilerin ise bu konuyla başa çıkabilmek için yapması gereken ; zifiri karanlık bir arka plan kullanmak yerine Twitter’ın eski karanlık modu gibi koyu mavi bir tema kullanmasıdır.

Telefonunuzda gözlerinizin yorulduğunu farkedebilmek için belki de gündüz modunda kullanmak daha iyidir.  Çünkü bir süre sonra beyaz ekranda gözlerinizin yorulduğunu farkedeceksiniz , siyah ekranda gözleriniz yorulsa bile uzun süre bunu fark edemeyebiliyorsunuz.

  • Add Your Comment