Bilinçaltı Nedir? Bilinçaltı Temizleme Yöntemleri

Bilinçaltı Nedir ?

Bu yazımızda sizlere bilinçaltının nasıl çalıştığını ve bilinçaltı temizleme yöntemleri konusunda önemli detaylar içeren bilgiler paylaştık.

Sigmund Freud tarafından ilk kez kullanılan Bilinçaltı Nedir? Sorusuna cevap veren uzmanlar bilinçaltı terimini, anılar travmalar, kişilik bozuklukları ve rüyaların insan beyninde bıraktığı anılar ya da etkiler olarak tasvir edilebilir.

Bilinçaltı Nasıl Çalışır?

Bilinçaltının çalışma prensibi herkes tarafından merak edilmektedir, Bilinçaltı Nasıl Çalışır? Sorusuna cevap arayan birçok bilim adamının Bilinçaltı Nedir? Nasıl Çalışır? Sorusuna cevap olarak birçok teori geliştirmiştir.

Bu teorilerin geneline göre bilinçaltı Rüyalar, Korkuları Bastırma ve İstekleri Gizleme şeklinde çalışır.

Sigmund Freud’a göre, kişi gün boyu bastırdığı tüm korku ve isteklerini rüyasında görür, bu nedenle bilinç altı gizli kalan arzular konusunda benliği tatmin etmeye yarar. Bu nedenle kişinin rüyalarda gördüğü her şey, geçmiş travmalar ve kaygılar tarafından tetiklenir. Özetlemek gerekir ise bastırılmış duygular, bilinç altı tarafından çeşitli simgelere dönüştürülerek kişinin benliğinin rahatlamasını sağlar.

Korkuları Bastırma ise özellikle geçmişte yaşanan korkutucu, travmatik etki bırakan olayların tekrar gün yüzüne çıkmasını engellemesi ile oluşur. Bilinçaltı bu tarz anı ve travmatikleri bilinçaltına iter.

Ancak Erich From ve Freud’a göre bilinçaltının derinliklerine itilen hiçbir anı, tam olarak insan zihninden silinmez. Bu nedenle bu travmaları çözmek için seanslarda bu anıları silmek değil, bu anılara bakış açısının değiştirilmesi üzerinde çalışır.

İstekleri Gizleme İse bilinçaltının arzuları ve isteklerini gizleme işlevin ininde bulunduğunu yazmıştır.

Bilinçaltı Temizleme Yöntemleri Nedir?

Yüzleşme ve Hipnoz bilinçaltı temizliğinde kullanılan en etkili iki yöntemdir.

Bilinçaltı temizleme yöntemlerinde en çok kullanılan yöntem olan Yüzleşme gelmektedir, Psikiyatri ya da psikolog tarafından düzenlenen seanslarda kişinin itiraf etmekte güçlük çektiği şeyler hakkında konuşularak, bilinçaltında kalan geçmiş korkular ve travmalar ile yüzleşme hedeflenir. Hipnoz ise bireyin korku ve kaygılar hakkında kendisinin bile bilgi sahibi olmadığı durumlarda kullanılır, hipnoz esnasında bilinç altına inilerek bireyin korku ve endişe duymasına neden olan bilinçaltının derinliklerindeki duygular ortaya çıkartılır.

Bilinçaltı Kodlama Nedir? Hangi Durumlarda Kullanılır ?

Bilinçaltı kodlama kişinin davranışlarını temelini oluşturma durumuna verilen isimdir, bilinçaltı kodlamayı insanlar bilinçsiz olarak 5 duyu organı ile gerçekleştirmektedir.

İnsan hayatı boyunca birçok duygu durumu barındıran şeyler yaşar, bunları öğrenir, duyar, tecrübe eder bu yaşadığı duygu durumlarını bilinçaltı kodlaması ile kaydeder, bilinçaltı insanın yaşadığı şeyleri yirmi dört saat boyunca kaydetmektedir, bazen gece uykuda insanın sıçraması bilinçaltının yirmi dört saat çalıştığının bir kanıtıdır. Bilinçaltı kodlaması ile kaydedilen tüm veriler ileride kullanılmak üzere saklanır ve herhangi bir durum ile karşılaştığınızda bilinçaltı daha önce bu deneyimi yaşayıp yaşamadığınızı kaydeder eğer bu durum yaşandı ise benzer bir model oluşturulur ve deneyimler ile bu model geliştirilerek bu durum ile mücadele edilir.

Bilinçaltının kodlama yapmasının nedeninin temeli ise insan varlığını canlı tutmak ve sizi korumaktır, bu sebep ile bilinçaltı kötü ya da iyi fark etmeksizin her durumu kaydetmektedir.

Bilinçaltı Nasıl Yönetilir?

Bilinçaltının yönetmek için öncelikle Bilinçaltı Nedir sorusunun cevabını bilmek gerekmektedir. Bilinçaltı olayları en basit şekilde anladığımız yöntem ile değerlendirmeye almaktadır. Bilinçaltının temel görevi ise insanı korumak olduğundan, kişinin durumlara ve olaylara yüklediği sıfatlar ile kodladığı metotları düşüncemizden açığa çıkartır.

Bilinçaltının bir olayı yorumlayabilmesi için mutlaka bu olayı tetikleyecek bir unsura ihtiyaç vardır, bu tetikleyici, duygu düşünce ve inançlar tarafından tetiklenir ve etkilenir.

Bilinçaltını yönetirken durumlarda kullanabileceğiniz olumlama cümleleri vardır bu olumlama cümlelerine örnekler ise İnanıyorum, güvendeyim, bu da geçer, kabuldeyim, bu durum geçici bir durum, gibi kelimelerdir.

Duygu ile dolu olaylar yaşanırken bu cümleler ile insanın bilinçaltında oluşabilecek hasarlar önlenebilmektedir.

Çünkü insan bilinci tamamen biz neye inanırsak onu yaşar ve ona inanır, yani bir durum içinde tehlikedeyiz endişesine ulaşırsa buna göre tetiklenir buna göre metotlar oluşturur.

Tamda bu sebepler nedeni ile insan bilinç altını yönetirken olumlama cümlelerini kullanır ise, her durum ve şartta ben güvendeyim hissi yaratılır ise yaşanan duygu patlaması hafifleyecek ve bilinç altı bu durumun tehlikeli bir durum olmadığını anlayacak ve sorun oluşturması engellenecektir.

Kişinin kendini güvende hissetmesi için kullanabileceğiniz cümleler ise;

Kendime inanıyorum, kendime güveniyorum, Ne yapacağımı biliyorum, kendimden eminim, destekleniyorum, sevdiklerim beni destekler, ailemi seviyorum, ailem tarafından destekleniyorum, olayları anlıyorum ve çözüyorum vb. cümleler çoğaltılabilmektedir.

Kişi kendisine ve yaşadığı duruma uygun olumlama ve güven cümlelerini tekrar ederek bilinç altını 3 haftalık süreçte yeniden kodlayabilir.

Ancak bilinçaltı yirmi dört saat kayıt altında olduğu için örneklemek gerekirse bana para gelecek cümlesini sürekli kullanmanız sonucunda size gelecek bir para olmaz ise bu bilinç altınız için olumlama cümlesi olmaktan çıkar, bu durumun önüne geçmek için bu yaşanmışlıkları değiştirmek gerekmektedir, ben ailemden destek alıyorum olumlamasını kullanan bir birey ailesinden destek alamıyor ise bu olumlama işe yaramaz bu nedenle olumlama cümlelerini doğru seçmek bir hayli önemlidir.

Unutulmaması gerek temel nokta ise insan bilincinin amacının kişiyi güvende ve tehlikeden uzak tutmak olduğudur.

  • Add Your Comment