Beyni Geliştiren Alışkanlıklar Nelerdir ?

Beyni geliştiren alışkanlıklar insanın dikkat etmesi geren en önemli konulardan birisidir.İnsan aslında kendini geliştirmekle çok ilgilidir.kendi bedenini görünüşünü sosyal statüsünü hep daha iyi olsun ister.

Beyin bir kasa benzer , onu kullanırsak gelişir, kullanmaz isek küçülür.Beyin geliştiren aktivitelerin ilk maddesi budur.

Beynin gelişebileceğini ya da küçülebileceğini kabul ettiğinizde şöyle bir soru gelebilir aklınıza. Tamam beyin gelişebiliyor ya da küçülebiliyor peki neden beyni mi geliştirmeyi seçmeliyim ?

Çünkü bunun sebebi zayıf beyin ilkel beyindir. Beyin zayıflarken Frontal Lob dediğimiz bölgeden zayıflamaya başlar. Yani beynini zayıflaması demek, beynin kendini ilkelliğe , iç güdülere ve hazlara teslim etmesi demektir.

Satranç, Sudoku, Bulmaca ve Daha Fazlasını Oynayın

Beyin geliştiren alışkanlıklar edinme konusunda , beyni satranç, sudoku ve yapboz bulmacaları üzerinde çalışmak harika bir beyin egzersizi olacaktır.

Bunları yapmak beyni inanılmaz bir hesaplama çılgınlığına gönderecek, görsel hafızamızı, hızlı algılamamızı ve hızlı hesaplamamızı geliştirecektir.

Ayrıca bu oyunları oynamak yaşlanma karşıtı ve bunama önleyicidir..

Şimdi, “Harika, ama benim satrancım yok, bulmacam yok, Su dokum yok” diyebilirsiniz , sorun değil arkadaşlar, çevrimiçi oyunlar oynayabilirsiniz.

Kelime Alanınızı Genişletin

Beyin geliştiren alışkanlıklarımızdan bir diğeri kelime haznemizi genişletmeye çalışmak olsun.

Zengin bir kelime hazinemiz olduğunda, beynimizdeki kelime alanı genişler ve günlük konuşmalarımızda kelime seçim sayısı arttıkça, beyin normal günlük konuşmalarda bile daha fazla çalışmaya başlar ve daha akıllı cümleler kurmaya başlar.

       Ayrıca zengin kelime haznesi ile duygu ve düşüncelerinizi karşınızdaki kişiye daha net, hızlı ve kolay bir şekilde iletirsiniz. Kişisel gelişiminiz, sosyal etkileşiminiz ve hatta sağlığımız bu durumdan olumlu yönde etkilenebilir.

  Beyin geliştiren alışkanlıklar edinme konusunda size tavsiyem, hayatınızda yeni bir kelimeyle karşılaştığınızda, onu telefonunuza veya defterinize yazın. Bunu sevdiğiniz birine veya arkadaşınıza mesaj olarak gönderin. Bir dahaki sefere karşılaştığınızda, aranızda  o kelimeyle birkaç cümle kurun, emin olun bir daha o kelimeyi unutmazsınız.

Beyin Geliştiren Egzersizler

Teknolojiye ve dijitalleşmeye hiçbir zaman karşı olmadım. Bunu zaten biliyorsunuz ama basit hesaplar için hesap makinesini kullanmanın da doğru olduğunu düşünmüyorum ya da her gün gittiğimiz yolda navigasyon kullanmanın doğru olduğunu düşünmüyorum.

 Şifrenizi ezberlemek , Tc’nizi bilmek, örneğin vergi kimlik numaranızı hatırlamak, yakın arkadaşlarınızın veya aile arkadaşlarınızın telefon numaralarını hatırlamanız beyin için çok iyidir.

Bunları yapmazsanız beyin tembelleşir. Beynimiz bir yazılım gibi kullanalım , bu zihnimizin açık olması için çok önemlidir.

Diğer Elinizi – Ayağınızı Kullanın

Mesela gün içinde yaptığınız hareketleri farklı yaparak beyninizi şaşırtabilir ve zorlayıp daha fazla aktif çalışmasını sağlayabilirsiniz. Mesela dişlerinizi arada sırada, kullanmadığınız diğer eliniz ile fırçalayın. Bu basitmiş gibi gelecek ama değil .  

Ters ayağınızla topa vurmaya çalışın , yada kullanmadığınız diğer elinizle yazı yazmaya çalışın .

Bunları denediğinizde eliniz size yabancı gelecek ve beyin uyarılacak . Bunu tekrar tekrar yapın.

Böylelikle beyninizin sol ve sağ olmak üzere iki lobunu kullanmış ve beyindeki kas koordinasyonunu kuvvetlendirmiş olursunuz.

Her Yeni Dil, Yeni Bir Beyindir

Farklı dil becerilerinin, daha iyi bellek problem çözmeye düşündüklerini doğru anlatabilme, daha kapsamlı cümleler kurabilme, süratli karar verme ve çevik akıl için en performanslı en tesirli aktivitelerden biri olduğu söyleniyor.

Birden çok dilde konuşabiliyor olmak bunun yanı sıra yaşa tabi beyin gerilemesinin, zayıflamasının, bunamanın, ihtiyarlamanın dahi önüne geçiyor.

İyi bir haber dahi var yaş ilerledikçe dil öğrenme kendi kadar zorlaşsa dahi bu doğru olsa dahi her yaşta yeni bir dil öğrenmek mümkün olabilir. Örneğin bugün yeni bir dilde birkaç sözcük öğrenerek , kendinizi kolay kolay kavramlarla anlatmaya başlayabilirsiniz. Neden olmasın…

Beyin geliştirmek için sizlere yazdığımız yazıyı umarız beğenirsiniz ve artık daha zinde bir yaşam için beyninizi sağlıklı bir şekilde tutarsınız . Beyin ile ilgili diğer beyin egzersizleri nelerdir ? yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

    1. Selim Erdoğan 3 Aralık 2022
    2. Çağlar Tezel 3 Aralık 2022
    3. Burak 3 Aralık 2022

    Add Your Comment