Hasta Olmak İçin Ne Yapılır ? Sıra Dışı Yöntemler !

Hasta Olmak İçin Ne Yapılır, sorusu çoğu zaman kimsenin sormak istemeyeceği bir sorudur. Çünkü hasta olmak kimsenin istemediği bir durumdur.

Fakat bazen hasta olmak için geçerli bir nedeniniz olabilir. Belki de bir sınava çalışmak istemiyorsunuzdur, ya da canınız sıkıldığı için evde kalmak istiyorsunuzdur.

Bu durumda, hasta olmak için ne yapılır sorusunun cevabını merak edebilirsiniz.

Hasta Olmak İçin Ne Yapılır ? için en Hasta olmak için yapabileceğiniz şeyler şunlardır:

1 Saatte Nasıl Hasta Olunur?

Eğer çok kısa bir sürede hasta olmak istiyorsanız, en etkili yöntemlerden biri soğuk algınlığı kapmaktır. Soğuk algınlığı, vücudunuzun savunma sisteminin zayıflamasına ve ateş, burun akıntısı, boğaz ağrısı gibi belirtilere neden olmasına yol açan bir virüs enfeksiyonudur.

Soğuk algınlığı kapmak için yapabileceğiniz şeyler şunlardır:

 • Soğuk havada dışarı çıkın. Soğuk hava, vücut ısınızın düşmesine ve bağışıklık sisteminizin zayıflamasına neden olabilir. Bu da virüslere karşı daha savunmasız hale gelmenize yol açabilir. Soğuk havada dışarı çıkarken, ince giyinmeyi, terlemeyi ve ısınmayı unutmayın.
 • Hasta olan insanlarla yakın temas kurun. Soğuk algınlığı virüsü, hapşırma, öksürme veya konuşma sırasında havaya saçılan damlacıklar yoluyla bulaşabilir. Bu yüzden, hasta olan insanlarla yakın temas kurarsanız, virüsü kapma ihtimaliniz artar. Hasta olan insanlarla konuşurken, el sıkışmayın, sarılmayın veya öpüşmeyin.
 • Ellerinizi yıkamayın. Ellerinizi yıkamak, soğuk algınlığı virüsünün yayılmasını önlemenin en basit ve etkili yollarından biridir. Ellerinizi yıkamazsanız, virüsü ellerinize bulaştırabilir ve sonra da gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunarak kendinize bulaştırabilirsiniz. Ellerinizi yıkamak yerine, kirli ellerinizle yüzünüze dokunmaya çalışın.

Kolay Hasta Olma Taktikleri

Eğer 1 saatte hasta olmak sizin için çok riskli veya zor geliyorsa, daha kolay ve garantili hasta olma taktikleri de vardır. Bunlar arasında şunlar sayılabilir:

 • Sağlıksız beslenin. Sağlıklı beslenmek, vücudunuzun hastalıklara karşı direncini artırır. Bu yüzden, sağlıksız beslenerek vücudunuzu zayıflatmanız gerekir. Bol bol şekerli, yağlı, tuzlu ve işlenmiş gıdalar tüketin. Meyve, sebze, tam tahıl, kurubaklagil gibi besleyici gıdalardan uzak durun. Bol bol su içmeyi de unutmayın. Su, vücudunuzun toksinlerden arınmasına ve enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olur.
 • Uyku düzeninizi bozun. Uyku, vücudunuzun dinlenmesine ve kendini yenilemesine olanak sağlar. Uyku düzeninizi bozarak, vücudunuzun savunma sisteminin zayıflamasına neden olabilirsiniz. Uyku düzeninizi bozmak için, geç yatın, erken kalkın, gündüz uyuyun, gece uyanık kalın. Uyku kalitenizi de düşürmek için, yatmadan önce kafeinli içecekler tüketin, ışıkları açık bırakın, sesli müzik dinleyin.
 • Stres seviyenizi artırın. Stres, vücudunuzun acil durumlara tepki vermesini sağlayan bir mekanizmadır. Uzun süreli ve yoğun stres, vücudunuzun hormon dengesini bozabilir ve bağışıklık sisteminizi zayıflatabilir. Stres seviyenizi artırmak için, zorlu ve sıkıcı işler yapın, sorumluluklarınızı erteleyin, olumsuz düşünün, çözüm bulmak yerine sorun odaklı olun.

Evde Hasta Olmak İçin Ne Yapmalıyız?

Eğer hasta olmak için yukarıdaki yöntemleri uyguladıysanız, büyük ihtimalle evde hasta olmuşsunuzdur. Peki, evde hasta olmak için ne yapmalısınız? İşte size öneriler:

 • Doktora gitmeyin. Doktora gitmek, hastalığınızın teşhis edilmesine ve tedavi edilmesine yardımcı olur. Bu yüzden, doktora gitmemek daha iyidir. Doktora gitmek yerine, hastalığınızın kendiliğinden geçmesini bekleyin. Doktordan reçete almadan ilaç kullanmayın. İlaçlar, hastalığınızın belirtilerini hafifletebilir veya iyileştirebilir.
 • Hastalığınızı başkalarına bulaştırın. Hastalığınızı başkalarına bulaştırarak, hem onların da hasta olmasını sağlayabilir hem de kendinizi daha kötü hissedebilirsiniz. Hastalığınızı başkalarına bulaştırmak için, evden çıkmayın, aynı odada veya yatakta kalın, ortak eşyalar kullanın, hijyen kurallarına uymayın.
 • Hastalığınızla ilgilenmeyin. Hastalığınızla ilgilenmek, hastalığınızın daha çabuk geçmesine ve daha az acı çekmenize yardımcı olur. Bu yüzden, hastalığınızla ilgilenmemek daha iyidir. Hastalığınızla ilgilenmek yerine, hastalığınızı görmezden gelin. Ateşiniz varsa soğutucu kullanmayın, boğazınız ağrıyorsa gargara yapmayın, burun akıntınız varsa mendil kullanmayın.

Hasta Olmak için Karışımlar Nelerdir ?

hasta olmak için ne yapılır
hasta olmak için ne yapılır

Hasta olmak için karışımlar, genellikle okula veya işe gitmek istemeyen kişiler tarafından araştırılan bir konudur. Hasta olmak için bilinçli olarak sağlığınızı tehlikeye atmanız çok doğru bir davranış değildir. Hasta olmak için karışımlar kullanmak yerine, hasta olmamak için önlemler almanız ve sağlıklı yaşamanız daha akıllıca olacaktır.

Hasta olmak için karışımlar kullanmak isteyenlerin en çok başvurduğu yöntemlerden biri, tuz, şeker ve su karışımını içmektir. Bu karışım, sadece hasta gibi görünmenize neden olabilir, fakat gerçekten hasta etmez. Bu karışımın tadı çok kötüdür ve içmesi zordur. Bu karışımın sağlığınıza herhangi bir faydası yoktur.

Bazı sitelerde ve videolarda, hasta olmak için karışımlar olarak başka yöntemler de paylaşılmaktadır. Örneğin,

 • Tebeşir tozu,
 • soğan suyu,
 • limon suyu,
 • sirke

gibi maddeleri içmek veya yemek önerilmektedir. Fakat yöntemler de çok tehlikelidir ve ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu maddeleri içmek veya yemek, mide, bağırsak, böbrek gibi organlarınıza zarar verebilir ve zehirlenmelere neden olabilir. Hasta Olmak İçin Ne Yapılır ? araştırması yaparken bunun için çok dikkatli olmalıyız.

Hasta Olmak İçin Ne Yapılır ? Genel Bakış

Hasta olmamak için yapabileceğiniz bazı şeylerden de bahsettik. Bunlar arasında, sağlıklı beslenmek, düzenli uyumak, stres seviyenizi azaltmak ve hijyen kurallarına uymak gibi şeyler vardı.

Hasta olmak için ne yapılır ? sorusunun cevabını merak edenler için bu makaleyi yazdık. Fakat unutmayın ki, hasta olmak hem sağlıksız hem de mantıksız bir davranıştır. Hasta olmak yerine hasta olmamak için önlemler almak daha akıllıca ve doğru bir seçimdir. Sağlığınızı korumak için, sağlıklı beslenin, düzenli uyuyun, stres seviyenizi azaltın ve hijyen kurallarına uyun. Sağlıklı günler dilerim. 

Eğer uyku problemleri yaşıyorsanız Deli Gibi Uykum Var Ama Uyuyamıyorum yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

 • Add Your Comment