Fazla Kilolu veya Obez Olup Olmadığımızı Nasıl Anlarız?

Fazla kilolu olmak akıl sağlığı sorunlarının yanında, fiziksel sağlık sorunlarını da beraberinde getirebilir. Kilo kaybını başarılı bir şekilde sağlamak ve bunları sürdürmek, obeziteyi önlemeye yardımcı olmak için birçok strateji vardır.

 Beslenme alışkanlıklarının iyileştirilmesi ve fiziksel aktivitenin arttırılması obezitenin önlenmesinde hayati bir rol oynamaktadır. 

Vücut kitle indeksi (BMI) şu anda bir kişinin ne kadar kilolu olduğunu ölçmenin en doğru ve güvenilir yolu olarak kullanılmaktadır. Çoğu yetişkin için sağlıklı bir kilo, 18,5 ile 24,9 arasında bir vücut kitle indeksi sonucunu verir.

Ortalama Kilo Nasıl Hesaplanır ? Vücut Kitle İndeksi Hesaplama

Bu internet sitesinden kilonuzu ve boyunuzu yazarak vücut kitle indeksi hesabınızı yapabilirsiniz

https://vucut-kitle-endeksi.hesaplama.net/

25 ile 29,9 arasında bir BMI’ye sahip olmak aşırı kilolu olarak kabul edilir. 30’dan büyük bir BMI, obezite olarak kabul edilir. Kaslı kişilerde (vücut geliştiricilerde) vücut kitle indeksi hesaplaması yapılamaz.

Kas ekstra ağırlık ekler ve bu, bir kişi sağlıklı bir kiloda olsa bile aşırı kilolu veya obez bir BMI ile sonuçlanabilir. Örneğin, ağır sıklet bir boksör, aslında sağlıklı bir kilodayken vücut kitle indeksi hesapladığında obez olarak sınıflandırılabilir. 

Fazla Kilolumuyum veya Obezmiyim Sorusuna Cevap ?

Bununla birlikte, çoğu insan için BMI, ağırlığı değerlendirmenin hala doğru bir yöntemidir. Çocuklar ve gençler, vücutları hala gelişmekte olduğundan, sağlıklı bir kiloda olup olmadıklarını anlamak için BMI kullanmamalıdır.

Bunun yerine, çocuklar ve gençler, boylarına ve cinsiyetlerine göre fazla kilolu veya obez olup olmadığını söyleyebilecek aile hekimlerine veya beslenme uzmanlarına başvurmalıdır. Günümüzde vücut ağırlığının yüzde kaçının yağ olduğunu elektronik olarak ölçebilen cihazlar ve tartılar bulunmaktadır. 

Bu, boy, yaş ve cinsiyete göre ideal ağırlıkla karşılaştırma yapmak için kullanışlıdır. Ayrıca kişinin ne kadar kilolu olduğuna dair veri sağlarlar.

 Fazla kilolu veya obezseniz, sağlık sorunları için daha yüksek risk altında olup olmadığınızı ve nasıl güvenli bir şekilde kilo verebileceğinizi öğrenmek için doktorunuza danışın. Doktor size şunları soracaktır:

  • Fazla kilolu olmanızın altında yatan nedenler, örneğin belirli ilaçlar alıyorsanız veya kilo alımına neden olan tıbbi bir durumunuz varsa.
  • Yaşam tarzınız, özellikle diyet ve yaptığınız fiziksel aktivite miktarı, ayrıca sigara içip içmediğiniz ve içtiğiniz alkol miktarı.
  • Fazla kilolu olmak, depresyon sorunun bir parçası olabilir.
  • Ailede obezite öyküsü ve diyabet ve yüksek tansiyon gibi diğer sağlık sorunlarının olup olmadığı.

Eğer fazla kilolarınız var ise veya obez olduğunuzu düşünüyorsanız sağlıklı beslenme programları ile bu problemleri yenebilirsiniz. İlk yapmanız gereken Hızlı Acıktıran Yiyecekler Nelerdir ? Öğrenmek ve onlardan uzak durmaktır.

    1. ISMAIL DEMIR 12 Aralık 2022
    2. Eren 12 Aralık 2022

    Add Your Comment