Hızlı Acıktıran Yiyecekler Nelerdir ?

Hızlı acıktıran yiyecekleri tüketirken mutlaka dikkat etmeniz gerekir. Bu yiyecekleri tükettiğiniz zaman farkında olmadan hızlı acıkabilirsiniz.

Bazı yiyecekleri tükettiğiniz zaman farkında olmadan çok daha hızlı acıkabilirsiniz. Yazımızda sizlere çabuk acıktıran yiyeceklerden bahsedeceğiz.

İnsanlar bazı besinlerin tok tuttuklarını sansa da bilenen çok daha farklıdır. Glisemik indeksi yüksek olan besinler kısa sürede acıkmanıza neden olabilir.  Kilo kontrolünü sağlamak için bilinçli olarak bu besinleri tüketmenizi öneriyoruz.

Çabuk Acıkmamızın Nedeni Nedir?

Katkı maddeli besinler tükettiğiniz zaman vücudumuz yağ yerine şeker yalar. Bu da kiloların artmasına neden olur. Vücudun şeker yakması şekere olan ihtiyacımızın artmasına neden olabilir. Paketlenmiş gıdalardan uzak durmak en sağlıklı yöntemlerden bir tanesidir. Kilo sorunu yaşayan ve sürekli acıkanlar acıktırmayan yiyecekleri hayatına almalıdır.

Peynir

Peyniri sade olarak tüketirseniz asla doymazsınız. Bu nedenle peynir yerken yanında mutlaka sebze ve yeşillik yemeye özen göstermelisiniz.

Kahvaltılık Gevrek

Şeker oranı yüksek kahvaltılık gevrekler doymanızı engeller. Şeker sürekli acıkmanızı sağlar. Kahvaltılık gevrekleri yulaf ve meyvelerle karıştırarak yiyebilirsiniz. Kullanılacak yulafın şeker içermemesine dikkat etmelisiniz.

Meyve Suları

Meyve suları hızlı acıkmanıza neden olur. Bu yüzden meyveyi bütün olarak tüketmenizi tavsiye ederiz.

Suşi

Basit karbonhidratlar çabuk acıkmanıza sebep olurç Suşide bulunan beyaz pirinç karbonhidrat açısından zengindir.

Tuzlu Kraker

Yüksek sodyum bulunduran yiyecekler susuz kalmanıza neden olur. Bu da daha fazla acıkmamızı sağlar.

Yumurta Beyazı

Yumurtanın sadece beyazını yediğiniz zaman daha çabuk acıkırsınız.

Meyveli Yoğurt

İçindeki şeker nedeniyle meyveli yoğurtlar sizleri hızlı bir şekilde acıktırır. Meyveli yoğurtları tüketirken kuruyemiş ve doğal meyveler kullanabilirsiniz.

Ekmek Türevleri

Ekmek kolay acıkmanıza neden olan besinler arasındadır. Kan şekerinin dengesini bozan ekmekler şişkinlik problemlerinin sebebidir.

Pirinç

Pirinç bol karbonhidrat içerir. Kısa süreliğine sizleri tok tutsa da bir süre sonra acıkmanıza neden olur. Pirinç çeşitleri arasında seçim yapmak zorunda kalacaksınız bulguru tercih etmeniz çok daha sağlıklıdır. Tok tutan yiyecekler nelerdir? Glisemik indeksi düşük olan gıdaları tüketerek bu sorunlardan kurtulabilirsiniz. Yazımızda yer alan yiyeceklerin sayısını arttırarak çok daha uzun süre tok kalabilirsiniz.

Çabuk Acıkmamızın Nedeni Nedir ?

Uzman Diyetisyen Tuğçe SERT‘ten hızlı acıktıran yiyecekler konusunda bilgilerini sizinle paylaşıyoruz. Okumanızı tavsiye ederiz.

Hızlı acıktıran yiyecekler genellikle glisemik indeksi yüksek dediğimiz basit karbonhidratlardır aslında. Örneğin; pirinç, patates, makarna, beyaz ekmek gibi karbonhidrat oranı yüksek besinler, sizi daha çabuk acıktıracaktır. ,

Örneğin bir beyaz ekmek yediğiniz zaman hem daha çok yemek istersiniz, o beyaz ekmeği yedikçe yiyesiniz gelir, hem de o öğünden 1-2 saat sonra acıkabilirsiniz. Aslında bunun sebebi glisemik indeksi yüksek olan besinler, kan şekerinizi çok hızlı yükseltip, çok hızlı düşürür.

Dolayısıyla buda o kan şekerinizde bir dengesizliğe neden olup daha çabuk acıkmanıza neden olur. Bu yüzden biz diyetlerimizde beyaz ekmek yerine, tam tahıllı ekmek, pirinç pilavı yerine bulgur pilavı öneriyoruz ki glisemik indeksi düşük lifli gıdalar sizi daha tok tutsun ve metabolizmanızı daha iyi hızlandırsın diye.

Onun dışında hazır içecekler; meyve suları ve alkolde yine hızlı acıkmanıza neden olacaktır. Aslında hepsinin nedeni aynı kan şekerinizi çok hızlı dengesizleştiriyor ve buda daha çabuk acıkmanıza neden oluyor.

Hızlı acıktıran yiyecekler kadar , beynimizin sağlığı da ve ona nasıl baktığımızda önemlidir. Yazımızı okuduysanız diğer sağlık konularımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz. Konu ile ilgili yorum ve görüşlerinizi belirtirseniz seviniriz. İyi günler…

    1. Merve Ulucan 22 Kasım 2022
    2. Büşra kaya 22 Kasım 2022

    Add Your Comment