Bisiklet Sürmenin Yararları – Bisikletin Sağlığa 7 Faydası

Sizler için bisiklet sürmenin yararları konusuna ait soruları cevaplandırdık ve bisikletin insanlar için 7 faydasını sıraladık…

Bisiklete sürmek insan vücudu için bir çok fayda sağlayan aerobik bir egzersiz türüdür. Bisiklet binerek hem spor yapmış olursunuz hem de zihinsel olarak sağlıklı bir yaşam şekli edinmiş olursunuz.

Bisiklet binmek bir ulaşım aracı olduğu gibi, gündelik faaliyetler için de etkili bir yardımcı araç olabilir.

1. Yeni Başlayanlara : Bisiklet Sürmenin Yararları

Bisiklet sürmek çok basit yapılan ve aynı zamanda eğlenceli bir spordur. Standart bir yol bisikletini sürmekte zorlanıyorsanız, evde ya da spor salonundaki kondisyon sabit bisikletlerini de alternatif olarak deneyebilirsiniz.

Bisiklet sporu ya da fitness  konusunda yeniyseniz, yeni bir hastalık geçirmiş ya da bir sakatlıktan yeni çıktıysanız, düşük tempolarda bisiklet sürebilirsiniz. Kondisyonunuz arttıkça, bisiklet sürmenin yoğunluğunu da arttırabilir ve daha tempolu bisiklet sürmeye devam edebilirsiniz.

Yapılan araştırmalar, hareketsiz şekilde yaşayan insanların bile bisiklet sürmenin sağlığa olan faydalarından yararlandığını göstermiştir. Bu sebepten dolayı egzersize yeni başladıysanız bisiklet sizler için harika bir başlangıç olabilir.

2.Bisiklet Sürmek Zayıflamanıza Yardımcı Olabilir

Özellikle yüksek tempolarda bisiklet sürmek, vücudunuzdaki yağ oranını düşürmenize yardımcı olabilir ve sağlıklı şekilde kilo vermenize destek sağlayabilir.

Ek olarak araştırmalar, düzenli şekilde bisiklet sürmenin ve üzerine sprint ve kuvvet antrenmanlarının da dahil edildiğinde metabolizmanın çalışma hızını arttıracağını, dinlenme halindeyken bile vücudunuzun kalori yakımına devam edebileceğini göstermektedir.

3.Bisiklet Sürmek Kolesterolünüzü Dengeler

Bisiklet sürmenin kolesterolünüzü düşürdüğünüzü biliyor muydunuz ? Yanlış okumadınız bisiklet binmenin diğer sağlık açısından olumlu etkisi, kardiyovasküler sağlığı arttırmak ve inme, kalp krizi geçirme olasılıklarını azaltmaktır. Ayrıca kolesterol düzeyini oldukça aşağıya çekmeye yardımcı olabilmektedir.

Araştırmalara göre, kapalı alanda bisiklet sürmenin toplam kolesterol üzerinde olumlu bir etki yarattığı gözlemlenmiştir.

4. Bisiklet Sürmek Bacak Kasını  Güçlendirmenizi Sağlar

Bisiklet sürmek, vücudunuzun alt bölgesindeki genel işlevleri iyileştirir ve eklemlerinizin aşırı şekilde zorlanmadan bacak kaslarınızı geliştirmenize yardımcı olur. Ayrıca bisiklet sporu, kalça kaslarınızı ve baldırlarınızı da geliştirmenize oldukça yardımcı olur.

Bisiklet sürerken performansınız daha yüksek olsun istiyorsanız ;  haftada birkaç kez squat , leg press, ve lunge gibi halter egzersizleri yapmayı deneyebilirsiniz.

5. Bisiklet Sürmek Beyin Gücünü Ve Zihinsel Sağlığı Yükseltir

Bisiklet sürmek depresyon, kaygı duygusu ve stres duygularını hafifletebilir. Bisiklet binerken yola veya ritminize odaklanmanız konsantrasyon ve farkındalık geliştirmenize yardımcı olur. Odaklanmanızı ve günün zihinsel yorgunluğundan arınmanızı sağlayabilir.

Yine bir başka araştırmaya göre, dışarıda bisiklet sürmenin yaşlı ve yetişkinlerin; bilişsel işleyişinde ve refahlarında gelişim arttırdığını göstermiştir.

Kendinizi yorgun ve uyuşuk hissettiğinizde veya zihninizi bulanık hissettiğinizde en az 10 dakika bisiklet sürerseniz, kendinizdeki değişimi görebileceksiniz.

Hayatınızın düzenli bir parçası haline getirdiğiniz bisiklet sürmek, sizi daha güvenli ve mutlu hissettirebilecektir.

6. Güne Güzel Bir Başlangıç Yapabilirsiniz

Güne sağlıklı bir aktivite ile başlamak istiyorsanız bisiklet sürmeye başlamalısınız.

Bisiklet sürmek kan dolaşımınızı hızlandırıp sizi uyandırır ve güne başarma duygusu ile başlamanızı sağlar.

Gün ilerledikçe kendinizi daha dinç ve olumlu seçimler yapmaya daha yatkın hissedebilirsiniz.

Sabah yapılan bisiklet gezintileri;

Yağ yakımınızın daha hızlı gerçekleşmesini sağlayabilir. Dayanıklılık ve performansınızı arttırır. Tüm gün boyunca enerji ve metabolizma seviyelerinizi yükseltebilir.

7.Bisiklet Sürerek Çevre Dostu Olursunuz

Bisiklet sürmek, trafikte trafikte uzun süre oturarak yapılan hareketsiz ulaşım seçeneğine harika bir alternatiftir. Yürümek için biraz fazla uzak olan ancak araba ile gitmek istemediğiniz yerlere bisiklet ile gidebilirsiniz.

Araba ile gittiğiniz kalabalık alanlarda park yeri aramamak için yine bisiklet harika bir seçimdir.

8.Bisiklet Sürmek Denge, Duruş ve Koordinasyon Geliştirir

İnsanlarda denge ve duruş, yaş ve hareketsizlikle birlikte azalma göstermektedir. Bu sebeple dengede durabilmek çok önemlidir.

İyileştirilmiş şekilde dengede durmak ve düşmelerin en aza indirgenmesi için bisiklet sporu çok önemlidir.

Bisiklet Sürmenin Dezavantajları ve Güvenlik Uyarıları

bisiklet sürmek neye iyi gelir

Bisiklet sürmenin bir çok faydası olduğu gibi bir takım riskleri de vardır. Bisiklet sürerken bu riskleri göz önüne alırsanız

daha güvende bir bisiklet binme deneyimi yaşarsınız.

Bisiklet ile spor yaparken,  mümkün olduğu kadar bisiklet için ayrılmış şeritlerde veya mahalle sokaklarında bisiklet sürün.

Her zaman trafik kurallarına uymalısınız. Geçiş hakkınız olduğunda bile işlek alanlarda ve kavşaklardan geçerken dikkatli olmalısınız.

İhtiyaç duyabileceğiniz koruyucu ekipmanlar ve kaliteli bir kask ile bisiklet yolculuğu yapın.

Bisikletin zincirine takılabilecek bol kıyafetler giymekten kaçının.

Gece veya sabahın erken saatlerinde bisiklet sürecekseniz,  bisiklet ışıkları ve yansıtıcı donanım kullanmayı unutmayın.

Sert havalar ( çok rüzgarlı, çok soğuk, yağışlı ) size bisiklet sürerken zorluk çıkarabilir. Dışarıda bisiklet sürmenin mümkün

Olmadığı havalarda, sabit bir bisiklete binebilir veya başka bir aktivite yapabilirsiniz.

Bisikleti bir ulaşım aracı olarak kullanıyorsanız, yağmur ve soğuk havalar için teçhizatınıza yatırım yapın. Sürüş için güvenli olmayan hava koşulları için farklı bir ulaşım planınız mutlaka olsun.

Uzun süren gündüz sürüşleriniz için, açıkta kalan cildinize güneş kremi kullanın.

Güneş ışınlarından korunmak için UV koruyucu özellikli güneş gözlüğü ve şapka takın.

Bir şehirde bisiklet sürüyorsanız, hava kirliliğini de hesaba katmanız gerekmektedir. Havanın daha temiz olduğu günlerde bisiklet sürebilir veya trafiğin daha az olduğu yerleri tercih edebilirsiniz.

Her gün Bisiklet Sürülür mü ?

bisiklet sürmek zayıflatır mı

Bisikleti ulaşım için kullanıyorsanız veya düşük tempoda kullanıyorsanız, her gün bisiklet sürmeniz mümkündür.

Eğer fazla bisiklet sürmekten dolayı ağrı, yorgunluk veya kas ağrıları yaşıyorsanız biraz ara verebilirsiniz.

Spor yapmak için bisiklet kullanıyorsanız, özellikle sürüşleriniz uzun yada yoğun tempoda ise, her hafta kendinize en az 1 tam gün dinlenme verebilirsiniz.

Bisiklet Sürmek Hangi Kasları Çalıştırır ? konumuzda bisikletin hangi kasları çalıştırdığını anlattık… 🙂

Bisiklet Sürmek Kaç Kalori Yakar ?

Bisiklet sürerek zayıflamak ve forma girmek için harika bir spor türü olan bisiklet; kişininin kaç dakika sürdüğüne, kilosuna, ne hızda sürdüğüne göre farklılıklar göstererek kalori yakımı sağlar. Ortalama bir değer verecek olursak; 70 kilo olan bir insan 60 dakika da ve orta bir süratle bisiklet sürerek ortalama 735 kalori yakabilir.

Kimlerin Bisiklet Sürmesi Sakıncalıdır ?

Bisiklet sürmekte sakınca gördüğünüz bir yaranız veya ağrınız varsa, tamamen iyileşene kadar bisikletten uzak durmanız iyi olacaktır.

Bisiklet sürmenin etkileyebileceği bir durumunuz varsa doktorunuza gözükebilirsiniz.

Bisiklet binmek istemiyorsanız ancak benzer bir kardiyo egzersizi yapmak istiyorsanız kürek çekmeyi, merdiven çıkmayı ya da eliptik bir spor aletini tercih edebilirsiniz. Ayrıca yürüyüş yapabilir, koşabilir yada yüzebilirsiniz.

Sizlere bisiklet sürmenin avantajlarından, dezavantajlarından ve bisiklet binmenin sağlığa olan faydalarından bahsettik. Umarız yazımız sizler için faydalı olmuştur. İyi günler de kalın , bisiklet ile kalın 🙂

    1. Eren 26 Aralık 2022
    2. Seda Yüksel 26 Aralık 2022

    Add Your Comment