Saç Dökülmesi Neden Kaynaklanır ? Saç Dökülmesi Çözümü

Erkeklerde daha çok  gördüğümüz saç dökülme sorunu birçok sebebe dayalı olarak görünebiliyor. Genetik sebepler, aşırı stres, dengesiz beslenme, fazla terleme halleri, hastalıklar, yaş, yanlış tedaviler, ilaçlar ve hormonlarda yaşanan değişiklikler saç dökülmesine neden olur. Farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan saç dökülmesi problemi en sık yaşanan saç sorunlardan biridir. Peki, Saç dökülmesi neden olur? Saç dökülmesinin tedavisi nedir? Saç dökülmemesine ne iyi gelir? Saç dökülmesinin sebepleri nelerdir? Detaylar içeriğimizde…

SAÇ DÖKÜLMESİ NEDEN KAYNAKLANIR ? 

Saç dökülmesi günlük hayatta her kişide meydana gelen normal bir hadise olarak görülmektedir. Bu durum altında yatan herhangi bir kronik hastalık yok ise basit sebeplere hatta stresten dolayı olarak kaynaklanmaktadır.

Erkek bireylerde bu durum ergenlikten sonra meydana gelmektedir. Saç dökülmesi erkek bireylerde genetik nedene daha çok bağlıdır ve ileri zamanlarda kellik oluşmasına sebep olmaktadır. Günümüzde bunun en kesin çözümü  saç ekimi yaptırmaktır. Kadınlarda genellikle belli zamanlarda hormonsal değişkenlikler neticesinde bu durum meydana gelmektedir.

Kadınlarda kellik meydana gelene kadar dökülme genel olarak az görülmektedir. Bunun da nedeni yine genetik etmenlerdir. Kadınlarda da saç dökülme sebepleri genel olarak yukarıda da belirttiğimiz hormonal durumlardan dolayı olmaktadır.

SAÇ DÖKÜLMESİNİN SEBEPLERİ NEDİR ?

 • Stresli yaşanan günler ve durumlar
 • Yanlış şampuan seçimi ve yanlış bakım ürünleri kullanmak
 • Dengesiz ve yanlış beslenme ve obezite
 • Tiroit hormonunun aşırı çalışması
 • Kadınlarda menopoz olması
 • Kadınlarda Hamilelikten dolayı
 • Saç şekillendiricilerden kaynaklanan fazla ısı ile saça zarar verilmesi
 • Kadınların kullandığı doğum kontrol hapları
 • Yanlış yöntemler ile yapılan saç bakımı
 • Kadınların hamilelikten sonraki emzirme dönemleri

SAÇ DÖKÜLME TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Saç dökülmesine engellemek ne yazık ki mümkün değildir. Saç dökülmesini yavaşlatacak ilaçlar olsa da, uzun süre kullanılması lazım olan bu ilaçların yan etkileri daha büyük sorunları meydana getirmektedir.

Saç dökülme tedavisi nasıl olur, saç dökülmesine yönelik en çok kullanılan tedavi yöntemi saç ekimidir. Mezoterapi ve PRP saç dökülmelerinde kullanılabilen saç kökünü güçlendirmeye yönelik diğer tedavi yöntemleridir. Saç dökülmesi dengesiz olarak  beslenilmesi v sebebiyle bazı vitamin eksiklikleri sebebiyle kaynaklanmışsa vitamin ve proteinlerden oluşan zengin içerikli bir beslenme düzeni uygulanabilir.

SAÇ DÖKÜMESİ İÇİN  NE İYİ GELİR?

Günlük olarak saçın yani sağlıklı bir saçın dökülmesinin önüne geçilemez çünkü bu zaten normal bir durumdur. Fakat bu durumlar için çeşitli önlemler alınabilmektedir.

Bu önlemler özellikle kadınlarda saçları yıpratabilecek işlemlerden uzak durmak ile başlanabilir. Saçlara aşırı derecede ısı uygulamak, saç düzleştirici cihazlarını fazla kullanmak, kimyasal içerikli ürünleri kullanmak, çok sık şekilde  saç rengi değiştirmek ve saç boyatmak saçların yıpranmasına ve daha fazla dökülmesine sebep olacaktır.

Saçların düzenli olarak bakımını yapmak, ısıdan ve düzleştirici maşa gibi fazla ısı uygulanan saç malzemelerinin kullanımını azaltmak, saçın tipine uygun saç bakım ürünleri ve şampuanlara yönelmek, saçları tarar iken saçları fazla yıpratmadan ve saçın yapısına uygun tarak kullanmak saçların dökülmesini yavaşlatacak ve daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Saçlar için olmasa da vücudumuz için magnezyum önemlidir. Magnezyum hangi besinlerde bulunur yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

 • Add Your Comment