Beyin Sağlığı için Ne Yapılmalı ?

İnsan vücudunun tamamını kontrol eden Beyin Sağlığı anne karnından itibaren yaşam boyu koruyup geliştirilmesi gereklidir. İnsanın hayatı boyunca uyku düzeni, gün içerisinde yaşadığı etkinlikler, gülümseme ve spor gibi birçok etken insanın beyin sağılığına etki etmektedir.

Beyin sağlığını korumak için kişinin yaşam kalitesini arttırması ve dengeli beslenmesi çok önemlidir. Yanlış beslenmenin düzeltilmesi kronik rahatsızlıkların azalmasına da katkı sağlar, ayrıca sigara alkol kullanımı beyin sağlığını olumsuz etkilemektedir.

Beyin Sağlığı İçin Beslenmenin Önemi ?

Beyin gelişimi anne karnında başlamaktadır, bu nedenle anne adaylarının özellikle folik asit içeriği yüksek gıdaları tüketmesi ve düzenli beslenmesi hayati önemlidir. Sadece bebekler ve anne sağlığı için değil aynı zamanda yaşlılarında Alzhaimer ve bunama riskine karşı folik asit destekli fasulye, ıspanak, şalgam, limon, portakal, bezelye gibi gıdalar tüketmesi oldukça önemlidir.

Beyne İyi Gelen Yiyecekler

Beyin sağlığının korunması için stres vb psikolojik etmenler kadar doğru ve sağlıklı beslenme de hayati önem taşımaktadır. Muz, kuru bakliyatlar, balık, kaju, yer fıstığı, üzüm ve çilek gibi gıdalar insan beynine en iyi gelen besinlerin başında gelmektedir.

Hafıza ve zeka gelişimine iyi geldiği bilinen beyine iyi gelen B vitamini yüksek olan Muz, kuru baklagiller, et, balık, yağsız süt, yoğurt ve yeşil yapraklıların tüketilmesi beyin sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Özellikle balık beyin fonksiyonlarının daha düzgün çalışması, hafızayı güçlendirmesi ve sahip olduğu Omega 3 bakımından tüketilmesi elzem gıdalardandır. Kaju ve yer fıstığı ise beyinde yaşlanmayı geriletmesi ve yüksek E vitamini bakımından oldukça zengindir, ayrıca E vitamini bakımından zengin olan ceviz, fındık, kaju, ay çekirdeği, keten tohumu tüketimi oldukça önemlidir.

Dopamin salgılanmasını arttıran üzüm ve çilek yüksek oranda antioksidan içermesi nedeni ile beyine oldukça iyi gelmektedir.

Beyne İyi Gelen Vitaminler ve Kuruyemişler

Yukarıda bahsettiğimiz gibi özellikle B, E vitamini içeren gıdalar beyin sağlığına çok iyi gelmektedir,

B vitaminini Muz, kuru baklagiller, et, balık, yoğurt, yağsız süt, yeşil yapraklılarda bulabilirsiniz.

E vitaminini ise Ceviz, fındık, ay çekirdeği, keten tohumu, kaju gibi ürünlerde bulabilirsiniz.

Bunların dışında beyin sağlığı için yiyip içebileceğiniz gıdalar ve çeşitli aktiviteler yapmanız gerekmektedir bunlar ise;

Türk Kahvesi Tüketmek

Kültürümüzde ve ülkemizde en çok tüketilen içeceklerden olan türk kahvesi, beyin çalışmasını tetikleyen en önemli uyarıcıların başında gelmektedir. Kahvenin içerisinde bulunan yüksek kafein yorgunluğu azaltması kadar, yüksek konsantrasyon ve uyanıklığı yükseltme gibi özelliklere de sahiptir.

Uyku Düzenini Sağlamak

Özellikle insan beyninin etkili çalışması ve sağlıkla hayatına devam etmesi için uyku düzeni hayati önem sağlamaktadır. Güne erken başlayan bir vücut siteroit, melantonin gibi hormalardan en üs seviyede faydalanacağı için beyin enerjik algısı yüksek ve öğrenmeye açık olacaktır.

Rahatlamak

Özellikle genişen teknoloji ile birlikte hepimizin etrafı elektronik ürün çöplüğüne dönüşmüştür. Algılamayı etkileyen bu ürünlerden beyinde aşırı yükleme oluşturmaktadır. İşte bu sebep ile bu tarz ürünlerden uzaklaşıp doğa ile baş başa kalmak arada bir tüm düşüncelerden kopmak insan beyninin sağlığı açısından hayati önemlidir.

Bulmaca Çözmek

Bulmaca çözmek beyin sağlığı ve hafıza açısından çok önemli olduğu yıllardır bilinmektedir. Beyin gelişimi ve Alzheimer riskini minimuma indirmek için gün içerisinde bulmaca çözmek beyin sağlığınız açısından çok önemlidir.

Sosyallik

Gün içerisinde gerçekleştirilen sosyal aktiviteler beyin sağlığını ve hafızayı güçlendirme yönünden birçok şeyden çok daha faydalıdır, kişinin tek başına saatlerce bulmaca çözmesi yerine arkadaşları ile oturup sohbet etmesi ya da aile ziyaretlerine gitmesi beyin sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Gülmek

Her kişisel gelişim eğitmeninin “Gülen insan pirzola yemiş gibi olur” sözü aslında gerçeği yansıtmaktadır, içten atılan bir kahkaha sonucu beyine giden oksijen kolaylaşırken tansiyonun dengelenmesine ve hormonların düzelmesine neden olur. Bunun dışında gülme aktivitesi gerçekleşirken kişi endorfin salgılıyacağı için pozitif uyarıcıların devreye girmesi sağlanır.

Spor Yapın

Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur deyimi gibi zihin sağlığı için önce sağlıklı bir vücut gerekmektedir, kişinin kendisini sevmesi ve kafa olarak rahat olması için kendisini beğenecek bir vücuda ya da hastalıklardan uzak olacak bir bedene ihtiyaç duymaktadır. Bunun dışında spor esnasında yine insan vücudunun endorfin hormonu sağlanması; Demans, Alzheimer, Parkinson gibi hastalıklardan uzaklaşmayı sağlamaktadır.

Beynimiz, sevmeyi, davranışları öğrenmeyi kontrol eden yöneten organımızdır, eğer ki insan beyni olması gerektiği gibi çalışıyor ise tüm vücut sorunsuz çalışıyor demektir, eğer ki beyinde bir problem var ise bu durum çok kısa sürede vücudunuzda da bir sıkıntı olacak demektir.