Rahip Modu Nedir ? Monk Mode Hakkında Herşey

Rahip Modu , insanların zevk aldığı alışkanlıklarından ( özellikle kötü alışkanlıklardan ) kendini soyutlama durumudur. Monk modu , keşiş modu ve ya rahip modu olarak da bilinmektedir.

Monk mode ( Keşiş Modu) , deyim yerindeyse tam olarak insanda bulunan dopamin hormonunun diyeti diyebiliriz.

Yani alışkanlıklarımızla bağlantılı olarak, vücudumuzda salgılanan dopamin hormonunu, belli bir sisteme oturtmak,  irademizi  ve nefsimizi terbiye etmek de diyebiliriz.

Keşiş modu  meditasyonuna başlamadan önce, düşünüp karşılaşacağınız zorluklar ile ilgili küçük bir plan yapmanızda fayda var.

Zira keşiş moduna geçme fikri kulağa hoş güzel gelse de, sizin için oldukça zorlu bir süreç olacaktır. Keşiş  modunu uygulamak çok sağlam bir irade gerektirir.

Rahip modu , beyninizi,  reseptörlerin ölmesine neden olan kolay hazlardan temizlediği için kesinlikle işe yarayan bir yöntemdir.

Rahip Modunun Temelleri Nelerdir ?

Keşiş modu , insanın kendisine vakit ayırdığı, zamanın değerini daha çok anladığı bir süreçtir.

Yine bu mod , insanın kendinden başka hiçbir kişinin onu anlayamayacağını keşfetmesini sağlayan,  uzun süren meditasyon şeklidir.

Keşiş modu , yabancı dil öğrenmek , bir hobi edinmek veya bir işe girip çalışmak gibi bir şey değildir. Kendi benliğinizde farkındalık yaratmak ve kişiliğinizi yüceltmektir . Keşiş modu , akıl yönetiminde son noktadır.

Genel olarak, keşiş modunun amacı şunlardır:

 • Ruhsal dengeyi geliştirmek
 • Üretkenliği arttırmak
 • Kişisel farkındalığın arttırılması
 • Zihinsel istikrarsızlığı azaltmak
 • iyi alışkanlıklar için temel oluşturmak

Keşiş Modu ( Rahip Modu ) Nasıl  Yapılır ?

Bir zen budizm arınma biçimi olan monk mode,  gerçekten kendinizi ruhsal olarak kötü hissediyor ve hayatınızda yeni bir düzen oluşturmak istiyor, kendi yaşamsal gayenizi keşfetmek istiyorsanız bu moda başlamalısınız.

İlk 3 ay karşı cinsinizle, sadece onlar iletişim kurdukları zaman konuşmalısınız. Herhangi bir “cinsel eğilime” yönelmemelisiniz , duygularınız ve kişiliğiniz öncelikli olarak kendinizde olmalıdır.

Rahip Modu Süresince Uzak durmanız Gerekenler

 • Arkadaşınızla sırf geyik muhabbeti etmek için kafeye gidip takılmayın. ( eğer size bir şeyler katacak bir arkadaşınız olduğunu düşünmüyor iseniz )
 • Telefonu ara sıra kontrol etmekten , telefonda oyun oynamaktan vazgeçin.
 • İnternet , televizyon film ve dizilerini izlemeyin. ( evet , yanlış duymadınız film izlemek yasak)
 • Sosyal medya vb.  internet adreslerinde zaman öldürmek de yasak ( internet sadece fayda sağlayacak anlarda kullanılmalı )
 • Beynin ödül merkezini  “emek vermeden”  uyaran her türlü şey yasak ( abur cubur yemek , sigara içmek , uyuşturucu kullanmak , mastürbasyon yapmak , alkol kullanmak vb.)

Rahip Modu Süresince Yapmanız Gerekenler :

Öncelikle yazılanların hepsini yapma gibi bir yükümlülüğünüz yok , sadece fikir olması açısından ve işin özünü ve mantığını anlamanız açısından verdiğimiz bilgilerdir.

 • Sevdiğiniz türden olan kitaplar okuyun
 • Meditasyon yapın ( Günde en az 30 dakika yapmanız tavsiye edilir)
 • Kardiyo ve kuvvet antrenmanı vb. spor egzersizleri yapın ( evde veya salonda hiç farketmez )
 • Amacınıza yönelik olarak bazı şeylerden kendinizi izole edin ( toksit arkadaşlar , size bir şey katmayan arkadaş çevresi vb.)
 • Sosyal çevreden bilinçli olarak geri çekilme ( kafe ortamı , alkol ortamı gibi ortamlar oluşturulan yerlerden uzaklaşma )
 • Önemli projeler üzerinde çalışmak , yoksa bir hobi edinmek ve onu geliştirmek
 • Daha önce sürekli ertelediğiniz işleri tamamlamaya başlamak

Duygu Günlüğü Tutun

      Evet bunlarla beraber size mutlaka ama mutlaka yapmanızı tavsiye ettiğimiz duygu günlüğü tutun. Her gün bir not defterine neler hissettiğinizi , duygusal halinizi ,  alışkanlıklarınızdan nelere karşı zorlandığınız not alın. Duygu günlüğü tutmak , duygularınızı ve ruh halinizi gözlemlemenizi sağlayacaktır.

Diğer önemli nokta meditasyondur. Meditasyon , kişininin daha derin düşünce ve duyguları aşmak için kullandığı yöntemdir.

Küçük bir not :  Keşiş modunda , aileniz ve tanıdıklarınızla etkileşimlerinizi azaltmak isteyeceksinizdir. Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize keşiş modu meditasyonuna girdiğinizi söylemelisiniz. Onlarda neden sizin soyutlandığınız konusunda daha fazla bilgiye sahip olacak ve endişelenmeyeceklerdir.

Rahip Modu Ne Kadar Sürmeli

rahip modu nasıl yapılır

Ne kadar süre keşiş modunda olmak istediğinize siz kendiniz karar verirsiniz. En iyi sonuçlar , en az 1-3 ay boyunca uygulandığı zaman görülmektedir.

Tekrarlamamak İçin Engeller Koyun

Bu süreçte alışkanlıklarınızdan kurtulmak ilk başlarda zor olabilir . O yüzden bize yardımcı olması için bazı küçük teknik dokunuşlar yapabiliriz.

Sosyal medyada daha az vakit geçirmek , hatta hiç vakit geçirmek istemiyorsanız bilgisayarınıza filtre koyun ve telefondaki uygulamaları kaldırın.
Bu , onları gözden uzak , akıldan uzak ve erişilemez hale getirir ve size yardımcı olur.

Daha az abur cubur yemek istiyorsanız , dolabınızdaki bütün abur cuburları atın. Dışarı çıkıp sağlıklı yiyecekler alın. ( Sağlıklı beslenme konumuza burdan göz atabilirsiniz )

Aynı şekilde , çevre tasarımı keşiş moduna büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

Minimalizm uygulamaları benimseyin , ortamınızı minimalizme göre tasarlayın. Bu düzenli bir hayat algısı yaratarak,  doğru şeyleri yapmanızı daha kolay hale getirir .

Monk Mode – Rahip Modunun Faydaları Nelerdir ?

     Hayatta hangi konuda  ne kadar başarılı olduğunuz, yaptığınız işe olan bağınızla ile ilgilidir.

Beyin , imkansızda olsa bir şeyin mümkün olduğuna inanmak için her zaman kanıt arar.

Yaşamda beyin, imkansız bir şeyin imkanlı olduğuna inanmak için her zaman kanıt arar. Hayatta kalma, yani “umut” etmek  buna dayanır.

Hayatta birşeylerden vazgeçmek yok, umudunun yönün başka yere çevirmek vardır.

Unutmayın,  ne düşünürseniz o olursunuz. Tutarlı hayaller ve planlar kurmanız gerekmektedir.

 • Giydiğiniz kıyafetler başkalarının gözündeki kıymetinizi düşürmeyecek
 • Başkalarının sizin hakkındaki yanlış düşüncelerini önemsemeyecek, sinirlenmeyecek, öfkenizi kontrol edeceksiniz.
 • Bir kez dahi olsa duygusal olarak kendinizi yeterli gördüğünüz takdirde, kendi hayatınızın lideri olacaksınız.

Rahip moduna uymak ve hayatınızı yeniden şekillendirmek, vereceğiniz en marjinal ve devrim niteliğinde karardır. Umarız başarılı olursunuz ve farklı yeni bir yaşama adım atarsınız. İyi günler dileriz

 • Add Your Comment