Anne Sütü Nasıl Arttırılır ? Anne Sütünü Arttırmanın 7 Yolu

 

Anne Sütü Nasıl Arttırılır ? 

Anne sütünün her damlası bir mucizedir ve bebeğinizin ilk altı ay boyunca ihtiyaç duyduğu tüm protein, yağ, karbonhidrat, su ve mineralleri sağlar.
 
Üstelik bu zengin ve sağlıklı içerik, bebeğin sağlığını uzun yıllar boyunca olumlu yönde etkiler.
 
Bebeklerin ilk altı ay sadece anne sütü, altı aydan sonra ise 2 yıl anne sütü ile beslenmesi için Ekim ayındaki emzirme haftalarının her yıl 1-7 arası başta kadınlar olmak üzere toplumun hafızasına kazınması umulmaktadır.
 
 Diyetetik Uzmanı Elif Gizem Arıburnu, bebeğini emzirmek isteyen yeni anneler için farklı önerilerde bulunuyor: “Anne sütünüzü artırmak için düzenli, çeşitli ve yeterli bir beslenmeye ihtiyacınız var. ruh hali değeri İyi bir ruh halinde olduğunuz sürece bebeğinizi daha iyi besleyebileceksiniz” diyor.
 
Beslenme ve diyet uzmanı uzmanları , anne sütü nasıl arttırılır ? sorusuna yönelik alışkanlıkları 7 başlık altında topladı.
 

1- Sağlıklı Gıdalar Tüketin

Uzmanlar , vücudun anne sütü üretmek için fazladan 500 kaloriye ihtiyacı olduğuna dikkat çekerek, “Bu nedenle emziren anneler aç kalmak yerine önce kendi enerji ihtiyaçlarını karşılamalı ve anne sütünün oluşmasına yardımcı olacak bir beslenme planı izlemelidir.
 
Kan şekerinin düşmesini sağlamak için ama aynı zamanda 3 ana öğün ve 3 Çin yemeği beslenme şekline de dikkat edin.
 
Bir adet haşlanmış yumurta, iki dilim tam buğday ekmeği, iki bardak süt veya yoğurt, bir porsiyon çiğ veya pişmiş sebze yemek Günde iki porsiyon meyve ve süt oluşumunu karşılayabilen ek 500 kaloriye ek olarak sağlıklı beslenme alışkanlığı gerekir.
 

2 – Günde Fazla Su için 

Anne sütünün yaklaşık %90’ı sudan oluşur. Uzmanlar, süt üretimi için yeterli su ve sıvı alımının şart olduğunu vurgularken, salatalık, kabak, kereviz ve göbek salatası gibi su içeriği yüksek yiyeceklerin de tüketilmesini öneriyor.

Anne sütü nasıl arttırılır yöntemlerinde önemli rol oynayan günlük su ihtiyacını belirlemenin formülü de basit; kg x 35 ml yani 60 kg iseniz en az 2,1 litre su içmeniz gerekiyor. 

3 – Fazla Kafein Tüketmeyin

Emzirme döneminde tüketilen kafein miktarının yaklaşık %1’i anne sütüne geçer. Bu ölçü küçük görünse de, bebekler kafeini yetişkinler kadar hızlı sindiremezler.

Sağlıklı yetişkinler kafeini vücutlarından üç ila yedi saat içinde atabilirken, karaciğerleri ve böbrekleri henüz tam olarak gelişmediği için kafein bebeklerde 65-130 saat kalabilir.

Uzmanlar , günde yaklaşık 2 fincan kahve ya da 3 fincan çay içmenin güvenilir bir sınır olduğuna işaret ederek, “Bu limitler aşıldığında bebek uyku sorunlarının yanı sıra huzursuzluk, kaygı, baş dönmesi, kalp çarpıntısı gibi sorunlar yaşayabilir. 

4- Sağlıklı Yağları Tüketin

Dokosaheksaenoik asit (DHA), göz retinası ve beyin gelişimi için gerekli olan bir omega-3 yağ asididir.
 
Araştırmalar, DHA’sı yüksek yiyecekler yiyen annelerden doğan çocukların çevresel değişikliklere daha iyi uyum sağlayabildiklerini, daha yüksek dikkat puanlarına ve daha iyi hafızaya sahip olduklarını göstermiştir.
 
Uzmanlar , bebeklerinin beyin gelişimini desteklemek isteyen annelerin avokado, zeytin, somon ve çiğ fındık gibi DHA’sı yüksek besinleri beslenme sistemlerine ekleyebileceklerini söyledi.
 

5- Proteinli Gıdalar Tercih Edin

Vücudumuzun doku ve organları inşa etmek ve onarmak için proteine ​​ihtiyacı vardır.

Kendi doku ve organlarınızı korumak ve bebeğinizin büyüyen vücudunu en iyi şekilde desteklemek istiyorsanız kaliteli proteini planlı bir şekilde almanız çok değerlidir.

Yumurta, yağsız kırmızı et, yoğurt, peynir ve yağlı tohumlar iyi protein kaynaklarıdır.

6- Bol Meyve ve Sebze Tüketin

Vitamin ve minerallerimizin en iyi kaynaklarının meyve ve sebzeler olduğuna dikkat çeken uzmanlar , “Emzirme döneminde günde 3 porsiyon meyve ve sebze yemelisiniz ve her seferinde farklı olanı seçmelisiniz.”

Emzirme döneminde,  anne sütü nasıl arttırılır için çare arayışlarında,  çeşitli meyve ve sebzeler, bebeklerin katı gıdalara geçerken farklı gıdaları denemesini ve kabul etmesini kolaylaştırır.

Ancak lahana, fasulye, brokoli gibi gaz sorununa yol açabilecek ve bebekleri üzebilecek besinlerden uzak durulmalıdır.

7 – Kalsiyumlu Gıdalar Tüketin

Kalsiyum, büyümekte olan bebeklerin güçlü kemikler ve dişler oluşturmak için ihtiyaç duyduğu en değerli minerallerden biridir.
 
Uzmanlar, emziren annelerin kemik erimesinden korunmak ve bebeklerine yeterli kalsiyumu sağlamak için günde 1.000 mg kalsiyuma ihtiyaç duyduğuna dikkat çekerek, “Bu kalsiyumu günde üç porsiyon süt ve süt ürünleri tüketerek karşılayabiliriz.
 
Ayrıca badem, diyete baklagiller ve koyu yapraklı sebzeler de eklenebilir.
 
 

Anne sütü nasıl arttırılır ? aslında özet olarak nasıl beslendiğimiz ile alakalıdır. Vücudumuza aldığımız protesin, vitamin vb. faydalı besinler ile ilgili doğru orantılır. 

Vücudumuzdaki önemli vitamin kaynağı olan K Vitamin Eksikliği hangi problemlere yol açar ? içeriğimiz de sağlıklı yaşamanız için önemli bilgiler içermektedir.

  • Add Your Comment