Stresle Baş Etme Yöntemleri – En Etkili Teknikler

Stres faktörleri artık neredeyse hayatımızda yer almakta ve insanların bu stresli durumlarla baş edememesi toplumumuzu ve bireyleri olumsuz etkilemeye başlamıştır.

Hayatımızda kontrol edemediğimiz ve değiştiremediğimiz birçok olumsuz olay vardır.

Ancak stres etkenleri karşısında tepkilerimizi ve duygularımızı kontrol edebiliriz.

Bu yazıda sizlere Stresle Baş Etme Yöntemleri hakkında bilgi vermek amaçlanmaktadır. İnsanlar hayatlarında herhangi bir olumsuz olay yaşadıklarında, duruma farklı tepkiler verirler. Bu tepkiler olgun ve olgunlaşmamış tepkiler olarak ayrılabilir.

Olgun tepkiyi, kişinin herhangi bir strese karşı yapıcı tepkisi olarak tanımlayabiliriz.

Strese karşı olumsuz ve yıkıcı tepkiler veren kişilerin benzer bir özelliği de “Bunu bir ben yaşıyorum, bu benim başıma geliyor, bu stresli durum neden benim başıma geliyor” gibi düşüncelere sahip olmalarıdır.

 Aslında hemen herkes benzeri durumlar yaşar ama kişinin böyle stresli bir durum yaşayıp yaşamadığına dair algısı, strese karşı vereceği olumsuz tepkileri etkileyebilir.

“Bu herkesin başına gelebilir ve eminim ki dünyadaki tek kişi ben değilim” gibi düşünceler, stres tepkinizi daha olumlu bir yöne çevirecektir.

Stresle Baş Etme Yöntemleri Nelerdir ?

Olumlu Tepki Verin

Strese olumlu tepki verebilen insanların ortak özelliklerinden biri de olumsuz bir durumu şakaya çevirebilmeleridir. Mesela kızmak, kızmak, yere düşmenden utanıyorum diye düşünmek yerine bunu şakaya çevirip gülebilirim.

Stresli bir durumu şakaya, hatta kahkahaya çevirebilen biri için sinir bozucu olay zihninde çok daha küçülür ve ona üstesinden gelme duygusu verir. 

Detaylıca Sorgulamayın

Hayatımızda sık sık stresli durumlarla karşılaşırız ve her durumu detaylıca sorgulamak kişinin strese karşı dayanıklılığını zayıflatır.

Örneğin haftalarca, aylardır işten atılan birine “Neden işten çıkarıldım, neyi yanlış yaptım, neyi yanlış yaptım, neyi kaçırdım?” .

Baskı karşısında dirençli kalmak istiyorsak, ileriye bakmaya devam etmeli ve uzun vadeli şüphelerden kaçınmalıyız.

Olumsuzlukları da Tanıyın

İnsanlar, “Hayata sadece mutlu olmak ya da iyi hissetmek için gelmiyorum, hayatın içindeyim, bu yüzden olumsuzlukları ve olumlulukları hissediyorum” diye düşünürlerse, bu onları stres karşısında daha güçlü kılar.

Düzenli olarak kendini iyi hissetmeye çalışan ve bunu yapmak için çok çaba harcayan insanların olumsuz olaylara karşı daha fazla toleransları vardır. Unutulmamalıdır ki her acı gelişimi de içerir.

Yani hayatımızda yaşadığımız stresli durumlar aslında bizi daha olgun yapılara yönlendirebilir. 

Olumsuzlukları tanımak dışında, Pozitif Olumlama Nasıl Yapılır yazımızı okuyarak olumlama yapma yöntemlerini de öğrenebilirsiniz.

Kendinize Hedef Belirleyin

Yaşam hedefleri olan ve onlara göre yaşayan insanların stres karşısında daha güçlü oldukları görülmektedir.

Uzun vadeli hedefleri olmayan ve hayatlarını her gün yaşayan insanların stresten etkilenme olasılığı daha yüksektir.

Bu nedenle stresle baş etme yeteneğinizi geliştirmenin yollarından biri de hayatta kalıcı hedeflere ulaşmaktır.

Örneğin, ‘’Hayatımda başarılı bir kariyer sahibi olacağım .’’ söyleminde bulunmak ve bu konuda planlar yapmak uzun vadeli bir hedeftir ve kişi bu hedefe giden yolda bir çok olumsuzlukla karşılaşacağının farkındadır.


Yaşam Tarzınızı Düzene Sokun

Düzenli bir yaşam tarzı, stresli yaşam olaylarını azaltmaya ve stres karşısında daha dirençli olmaya yardımcı olabilir.

Herkesin kendi yaşam tarzı ve düzeni vardır. Bir kişinin tüm insani ihtiyaçlarının düzenli bir şekilde karşılanması, kişiyi ruhsal ıstıraptan korur.

Örneğin, belirli saatlerde yatıp kalkmak, belirli saatlerde yiyip içmek, belirli gün veya saatlerde dinlenmek ve sosyalleşmek.

Düzenli bir yaşam tarzı, kişinin zihinsel gücünü artırır ve stresli durumlarla daha yapıcı bir şekilde başa çıkmasını sağlar.

stresle baş etme yöntemleri


İyi İlişkiler Kurun


İçinde bulunduğumuz ilişkiler, ne sıklıkta stres yaşadığımızı belirleyen en büyük etkenlerden biridir.

Kişinin kariyer hayatındaki aile ilişkisi, sosyal ilişkisi, kişiler arası ilişkisi hep olumsuz olarak gösteriliyorsa bu kişi daha fazla baskıyla karşılaşacak demektir.

Daha fazla stresle yüzleşmek, bir kişinin stresle başa çıkma yeteneğini azaltır.

Bu nedenle olumsuz etkileyen ilişkileri sonlandırmak ya da sınırlandırmak kişilerin yaşamlarında daha az stres yaşamalarını sağlayabilir.

Kötü ilişkilerin aksine, iyi ilişkiler kişinin stres karşısında gücünü artırır ve yıkıcı yerine yapıcı tepkiler vermesini sağlar.

İnsan olarak hepimiz sosyal varlıklarız, dolayısıyla iyi ilişkilere sahip olmak hayatımızı ve ruhsal yapımızı olumlu yönde şekillendiren önemli etkenlerden biridir.Psikoterapi ile Stresle Baş Etme Yöntemleri

Psikoterapi, günlük yaşamlarında sıklıkla stresle karşılaşan ve stresli durumlarla baş etmekte zorlanan kişilere önerilir.

Psikologlar tarafından uygulanan özel çalışma teknikleri sayesinde kişiler sürecin stresiyle baş etme becerisi kazanırlar.

Danışanın terapiye gelen danışanın ihtiyaçlarına göre çalışma becerilerini uygulaması önemlidir. Bazen bir kişinin stresle başa çıkma yeteneğinin önündeki engellerden biri geçmiş travmalardan kaynaklanır.

Kişi travmadan iyileştikçe stresle baş etme yeteneği artar.

Terapist, danışanın ayrıntılı tıbbi geçmişini aldıktan ve danışanın onayını aldıktan sonra çalışma becerilerini belirler ve süreçte uygular. Psikoterapinin süresi danışandan danışana değişir.

Yaşlandıkça psikoterapi süreci uzayabilir, ancak bazı durumlarda daha kısa da sürebilir. Bu nedenle psikoterapi kişiye özeldir ve süresi kişiden kişiye değişir.

Stresle Baş Etme Yöntemleri – Genel Bakış

Stresle Baş Etme Yöntemleri içeriğimizde stres ile nasıl mücadele edileceğini ve günlük yaşantımızda nasıl strese karşı bakış açısı edinebileceğimizi sizlere aktardık. Konu ile ilgili sizin de görüşleriniz var ise yorumlarda belirtirseniz seviniriz.

Video Kaynağı

  • Add Your Comment