Olumlama Cümleleri Nedir ? Pozitif Olumlama Nasıl Yapılır ?

Olumlama cümleleri , hayatınızı değiştirecek pozitif düşünme sanatıdır diyebiliriz. Size bu yazımızda olumlama ile ilgili hayatınızı sadece düşünerek nasıl değiştirebileceğinizi ve karamsar düşüncelerden nasıl kurtulabileceğinize dair ipuçları vereceğiz.

Öncelikle yapacağınız olumlamayı basit ve kısa tutmalısınız . Yapacağınız olumlamayı uzun bir hikayeye dönüştürmeyin .

Kısa ve net bir konu olsun. Mesela sabahları erken uyanmak istiyorsunuz. Ancak sürekli erteliyorsunuz . “Ben sabahları erken uyanıp kendime ve aileme daha çok zaman ayıracağım” cümlesini sürekli tekrarlayın ve bilinçaltınıza yerleştirin.

Olumlama cümlelerini olumlu bir ifade olarak formüle etmelisiniz.

Olumlama cümlelerini söylediğinizde inanmak zorunda değilsiniz. Kendinizi yaptığınız olumlamalara inanmaya zorlamayın .

Tek yapmanız gereken olumlamayı bir çok kez tekrarlamaktır. Tekrar tekrar söylediğinizde yaptığınız olumlama bilinç altınıza yerleşecektir. Çünkü bir şeyi bilinç altınıza yerleştirmenin en önemli adımı tekrar etmektir.

Olumlamalarınızı tekrar ederken yalnızca o düşüncelere odaklanmanız ve diğer düşünceleri kafanızdan uzaklaştırmanız gerekmez.

Bir olumlama cümlesini defalarca tekrarlarsak ne olur ?

Olumlama kısa ise sadece bir cümle olmalı,  bu olumlamayı söylemek için en fazla 10 saniye harcamanız gerekir. Böyle bir dakikada 6-7 kez , yani  2 veya 3 dakikada 15-20 kez olumlamayı tekrar edebilirsiniz.

Ve bir olumlamayı tekrar tekrar söylediğinizde zihniniz doğal olarak onu düşünmeye başlayacak. Zihninizin yaptığınız olumlamayı düşünmeye başlaması ilk tekrarlarda olmayabilir ama olumlamayı 10 ile 20 kez tekrarladığınızda zihniniz doğal olarak bu ritmi yakalayacaktır.Tam olarak ihtiyacımız olan şey budur.

Olumlamanın içerdiği düşünceyi düşünmek için açık bir zihne ihtiyacınız var . Zihninizde dolaşan başka şeyleri 5 dakika bile olsa uzaklaştırmalısınız.

Bu şekilde olumlamalar ile çalıştığınızda aynı anda iki hedefe ulaşırsınız . Zihninizde dolaşan düşüncelerin kontrolünü ele geçirirsiniz.Ve tekrarlama yoluyla arzu edilen düşünceyi bilinçaltına yazdırırsınız.

Bilinçaltına Düşünce Yerleştirmek Bu Kadar Kolay mı ?

Zihin konusunda yapacağınız olumlama egzersizleri size bir iki günde hemen fayda sağlamayacaktır. Sakın böyle bir beklenti içerisine girip yöntemin işe yaramadığını düşünmeyin. Kalıcı etkisini görebilmek için olumlama egzersizini  düzenli olarak yapmalısınız.

En az 2 -3 hafta boyunca her gün bu egzersizleri yapmaya hazır olmalısınız . Her gün  bu olumlamalara vakit ayırmaya çalışın , günde 3-5 dakikanızı ayırarak bilinç altınıza olumlu düşünceleri işleyebilirsiniz.

Her gün tekrar ettiğiniz kısa ve olumlu olan düşünce yapıları bilinç altınıza mutlaka işlenecektir . Olumlamalarınıza karşılık gelen durumları ve koşulları kendinize çekmeye başlayacaksınız.

Olumlu Düşünceyi Bilinçaltına Yerleştirme Sanatı

Motivasyon cümlelerinde , her zaman aşağıdaki 12 onaylamamız gibi olumlu kelimeleri kullanın. Başka bir deyişle, “hasta olmak istemiyorum” yerine “sağlıklıyım” gibi, “mutlu bir hayat istiyorum” yerine “mutlu bir hayatım var” gibi cümleler kullanmalısınız.

 • Umutsuzluk duygularını dönüştürmek ve üstesinden gelmek benim için kolay.
 • Her zaman bir umut olduğunu biliyorum. Hastalık korkusunu serbest bırakıyorum,ben çok sağlıklıyım.
 • Sağlıklı, besleyici yiyecekler yiyorum ve vücudum bana teşekkür ediyor.
 • Aşkta güvendeyim ve dengedeyim.
 • Evren beni destekliyor. İhtiyacım olan her şey, ihtiyacım olduğunda bana nezaketle sağlanıyor.
 • Olumlu tavrım, güvenim ve işim yeni fırsatların kapılarını açtı.
 • Her zaman her şeyi yapmak için zamanım var. Kendime zaman ayırıyorum.
 • Kararsızlığımın süreci etkilemesini engellerim. Doğru kararı vermeyi çok isterim.
 • Artık kendimi değersiz hissetmiyorum. Değerimi yeniden keşfediyorum.
 • Bildiğim veya bilmediğim bahanelerden vazgeçiyorum.
 • Bedenimi, zihnimi ve ruhumu kolayca iyileşmek için açıyorum.
 • Kendimi seviyorum, kendimi tanıyor ve affediyorum.
 • Hayatımdaki tüm güzel şeyler için minnettarım ve minnettarım.
 • Add Your Comment