Siyah Nokta Nasıl Geçer ? Siyah Nokta Temizleme Yolları

Siyah Nokta Nasıl Geçer ?

Hepimiz En Az Bir Kere de Olsa Siyah Noktalardan Kurtulmak İstemişizdir. Siyah Noktalar Kişiden Kişiye Farklılık Göstermektedir. Siyah Nokta Nasıl Geçer ? Yazımızda Siyah Nokta Temizleme Yöntemlerinden Bahsedeceğiz.

Genellikle burun ve çevresinde çıkan bu siyah noktalar iğrenç bir görüntüye girmemizi sağlıyor. Bu görüntüye girdikten sonra öz güven kaybı da yaşamaya başlıyor.

Görüntüsüyle rahat verdiğimizden kaynaklı ilk zamanlarda dışarıya çıkmaktan utansak da sonrasında bu duruma fazlasıyla alışıp onlarla yaşamaya devam ediyoruz.

Siyah noktaların neden kaynaklı çıktığını ve onları kaybetmenin nasıl olacağını bilmek gerçekten çok önemli. Siyah noktalardan kurtulmak adına yöntemler mevcut.

Cinsiyet ayırmaksızın kadın ve erkekte çıkabilen siyah noktalar bizi hayata küstürdü. Elimizde sıktığımızda çıkaramıyoruz ve boşu boşuna canımızı yakıyoruz. Elle sıkılması zaten sağlıklı bir durum değil. Elimizde çıkarmaya çalıştığımızda tenimizin zedelenmesi ve siyah noktanın daha da büyümesine sebep olabiliriz.

Siyah Noktalar Tam OIarak Ne Oluyor ?

Siyah noktalar aslında birer akne. Yüzümüzün her yerinde çıkma ihtimali olsa da genellikle burun ve çevresinde görülür. Yüzümüz dışında vücudumuzun bir çok alanında da görülebilme ihtimali yüksektir. Sırt, omuz, göğüs, kol ve ensemizde görülebilir.

Bunlardan kurtulabilmenin birkaç yolu var.

Siyah noktalardan kurtulmak adına iğne, cımbız gibi ürünlerden asla destek almayın.

Doktor tavsiyesi olmayan hiçbir şey sizlerin iyi olmanızı sağlamayacaktır. Hem farklı ürünlerle siyah noktalardan kurtulmaya çalışmak siyak noktaların enfeksiyon kapıp büyümesine de neden olabilir.

Şimdi siyah noktaların neden çıktığına bakalım;

 • Çok fazla vücut yağı salgılamak,
 • Propionibacterium acnes bakterisinin vücutta fazlasıyla birikmesi
 • Ölü cilt hücrelerinin düzenli aralıklarla dökülmediğinde kıl köklerinin tahrişi
 • Gençlik döneminde, adet sırasında veya doğum kontrol hapı alırken yağ üretiminde artışa neden olan hormonal değişikliklere maruz kalmak
 • Yediğimiz içtiğimiz şeylerden kaynaklı da siyah nokta oluşabileceği söylentileri mevcut.

Siyah noktaları gözle görebilirsiniz ve teşhisine kendiniz varabilirsiniz.

SİYAH NOKTALARDAN NASIL KURTULURUM

Siyah noktalardan kurtulmak için özel bir tedavi almanıza gerek yoktur. Kolay çözüm yolları mevcut olup kısa sürede bu siyah noktalardan kurtulabilirsiniz. Siyah noktalardan kurtulduktan sonra tekrardan çıkmayacak diye bir kaide de yoktur. Cilt bakımlarınızı güzel bir şekilde yaparsanız çıkmaz.

Siyah noktalardan kurtulmak adına eczanelerde siyah nokta bantları satılmaktadır. Siyah nokta bantlarınızı siyah nokta olan yere yapıştırıp biraz bekledikten sonra çekebilirsiniz.

Bunu sürekli olarak yaptığınız da 1 hafta içerisinde siyah noktalardan kurtulma şansına sahipsiniz. Sadece bantlar değil farklı seçeneklerde mevcuttur.

Krem, jel ya da maske olarak da eczanelerden bu ihtiyaçlarınızı reçetesiz bir şekilde karşılayabilirsiniz. Fiyat bakımından da ucuz olan siyah nokta önleyici ürünler sizlere derin bir nefes aldıracak.

Peki sadece bu dört ürün sayesinde mi siyah noktalardan kurtulmak mümkün. Tabii ki de hayır, daha bir çok farklı ürün alma şansına sahipsiniz.

Mikrodermabrazyon, Kimyasal Peelingler, Lazen ve Işık terapisi gibi tedavilerden de faydalanabilirsiniz.

Siyah noktalardan kurtulduktan sonra tekrar çıkmaması adına ne gibi uygulamalar yapılmalı aşağıda açıkladık.

 • Düzenli Yıkayın: Vücudunun tamamını düzenli olarak yıkadığınızda ve ufaladığında tekrardan çıkması zorlaşır.
 • Yağsız Ürünler Kullanın: Yağlı abur cubur tükettiğinizde (Sürekli olarak), siyah nokta çıkma ihtimali de artar.
 • Peeling Ürünleri Deneyin: Peeling süngerleri ve maskeleri ölü ciltleri vücudunuzdan alacağı için siyah nokta oluşumun sağlanmasını engeller.
 • Yastık Kılıflarınızı Haftada Bir Değiştirin: Yastık kılıflarınızı değiştirmek siyah nokta oluşumunu büyük olasılıkla azaltacaktır. Çünkü sürekli olarak kullandığınız yastıklarda biriken vücut yağları tekrardan yüzünüze yapışıp kalmaktadır. Bundan dolayı siyah nokta oluşması kaçınılır gibi değil.

Siyah noktalardan kurtulduktan sonra mutlaka bakımlarınıza devam etmelisiniz. Devam etmezseniz tüm uğraşlarınız boşa gidebilir ve tekrardan siyah noktalar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Yazımızı beğendiyseniz Cilt Solgunluğu Nedenleri Nelerdir ? Cilt Rengi Nasıl Açılır ? yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

  1. Melike 7 Eylül 2022
  2. Büşra kaya 10 Aralık 2022

  Add Your Comment