Magnezyumun Görevleri ve Magnezyum Bulunan Besinler

Magnezyum konusunda oldukça fazla bilgi kirliliği var. Bu bilgiler ile kafanızda soru işareti kalmayacak.

Modern endüstriyel beslenme magnezyum eksikliğini de beraberinde getiriyor ama insanların büyük bir kısmı yanlış takviye alıyor. Okuyup bu durumu ciddiye almalısınız 

Magnezyumun Hangi Görevleri Vardır ?

Magnezyum vücutta 300’den fazla görevde rol alır. Hayati önem taşır! Kas-sinir fonksiyonunu iyileştirir Enerji üretimini destekler Kan basıncını düşürür Kalp hastalığı riskini azaltır Kan şekerini dengeler Uyku kalitesini artırır ve ruh halini iyileştirir

Yetişkinler Magnezyumu Hangi Besinlerden Almalı ?

Yetişkin erkeklerin ihtiyacı olan günlük magnezyum 400-420 mg iken kadınların 320-360 mg’dır Ispanak, brokoli, frenk soğanı, nane ve fesleğen gibi yeşillikler, çiğ badem, fındık, kabak çekirdeği, avokado, muz, bitter çikolata, fasulye ve süt ürünleri iyi magnezyum kaynaklarıdır

Magnezyum Eksikliği Hangi Sorunlara Sebep Olur ?

Magnezyum eksikliği yüksek tansiyon, kalp ritim bozukluğu, diyabet, alzheimer hastalığı, sinirlilik, stres, anksiyete, kas-eklem ağrıları ve uyku problemlerine neden olur. Magnezyum eksikliğinin tespit edilmesi zordur ve eritrosit içi magnezyum seviyelerine bakılması gerekir.

Magnezyum Kilo Aldırır mı ?

Kortizol, adrenal bezlerin herhangi bir strese yanıt olarak salgıladığı bir hormondur. Bu hormon fazla üretildiğinde kan şekeri ve insülin hormonlarının yükselmesine neden olur ve bunun sonucunda vücudun yağ depolama eğilimi artar.

Stresin kilo vermeyi ve yağ yakımını engellediğini söyleyebiliriz. Stresli olmanın bir başka sonucu da insanların stresten kurtulmak için fazla yemek yemesidir.

Stres altında yaşanan olumsuz duygular yemek yeme isteğini artırabilir ve bu durumda sürekli ve aşırı yeme ve düzensiz beslenmeye bağlı olarak kilo alımına neden olabilir.

Bu nedenle kilo vermek isteyen kişiler magnezyum mineralinin faydasını unutmamalıdır.

Magnezyum Takviyesi Nasıl Alınmalı ?

magnezyum takviyesi nasıl alınmalı

Magnezyum takviyesi doktor kontrolünde kullanmalıdır. Çünkü magnezyum takviyeleri bazı antibiyotik türleri ve diğer ilaçlarla (diüretikler, kalp ilaçları gibi) etkileşime girebilir. Yüksek dozda magnezyum takviye alınması mide bulantısına, karın kramplarına ve ishale neden olur.

Magnezyum Çeşitleri Nelerdir ?

İşte çok merak edilen magnezyum formları;

Magnezyum Sitrat Nedir ?

migren, kas krampları ve kabızlığa iyi gelir. Adet sancılarını azaltır. Magnezyum malat; Fibromiyalji gibi kronik durumlarda etkili sonuç verir. Uykusuzluk, yorgunluk ve depresyonu hafifletir.

Magnezyum Glisinat Nedir

 kaygı bozukluğu, kabızlık ve uyku problemlerinin tedavisinde kullanılır.

Magnezyum Taurat Nedir ?

Yüksek tansiyon ve kan şekerini dengelemek için ise en iyi formdur.

Magnezyum Oksit Nedir ?

Mide yanması, kabızlık gibi şikayetlerde “magnezyum oksit” formu kullanılsa da emilimi yetersizdir. Magnezyum seviyesini yeterince yükseltmez. Ayrıca magnezyum eksikliği olmayan bir bireyin magnezyum takviyesi kullanması sağlığı desteklemez!

Magnezyum ile birlikte B6 Alınır mı ?

Son olarak, magnezyum ile birlikte B6 (piridoksin) vitamini alınması yararlanımı artırır. Magnezyumun hücre içinde kullanımını kolaylaştırır, metabolizmayı hızlandırır, stresi azaltır, ruh halini iyileştirir ve birçok kronik hastalığı önler.

Toplumda diyetle magnezyum alımı düşük ve takviye kullanımına yönelim fazla.

Uzun vadeli sağlığın anahtarını istiyorsanızn önceliğiniz beslenmenizde magnezyumdan zengin kaynaklara yer vermek olmalı.

 Gıdalardan magnezyum alarak toksik doza ulaşmak zordur ve güvenli yoldur.

Kaynak 1

Kaynak 2

  • Add Your Comment