Tinnitus Nedir ? Psikolojik Kulak Çınlaması Nasıl Geçer ?

Kulak Çınlaması (Tinnitus) Nedir?

Diğer adı Tinnitus olan kulak çınlaması, dış ortamdan herhangi bir ses gelmemesine karşı hastanın ses duyması durumu olarak tanımlanır. Bu olay bazen tek kulakta bazen de her iki kulakta gerçekleşebilir.

 Kulak çınlaması yaşayan kişinin, kulağının çınlamaya başladığı anda duyduğunu sandığı ses kişinin yakındakiler tarafından algılanamaz.

Gerçekleşen  çınlama sesi, genellikle çan sesi, uğuldama, rüzgar hışırtısı, kalp atış sesi, ıslık sesi veya makine motoru sesi gibi şekillerde gerçekleşir. Kulak çınlaması durumu asıl olarak bir hastalık değildir. 

Genel olarak hastalıktan ziyade başka bir işitme sistemi rahatsızlığının bir belirtisi olarak gruplandırılır.

Tinnitus’un yaptığı etki kişiden kişiye değişir. Belirtiler kimi kişilerde hafif şiddette ve kısa süreli ortaya çıkarken,  kimi kişilerde ise kişinin ruh sağlığını tehdit edecek kadar şiddetli ve uzun süreli olabilir.

Kişinin hiç bir dış kaynağı olmayan ve duyduğu bu sesler, ileri derece hastalarda kişinin diğer kişilerden veya dış ortamdan gelen gerçek sesleri duymamasına bile neden olabilir.

Kulak Çınlaması Neden Olur ?

Kulak çınlaması birden fazla farklı nedenden dolayı olabilir. Kulak çınlaması en çok olarak meydana gelecek diğer kulak hastalıkların bir belirtisi olarak  gözükür.

 Bununla bereber, kulakla ilgisi olmayan çeşitli rahatsızlıklar veya fiziksel durumlar da kulak çınlaması rahatsızlığına neden olabilir. Kulak çınlaması nedenleri arasında kulak kiri, kulağa yabancı madde girmesi, fazla gürültülü yerlerde bulunmak ve benzeri birçok durum vardır. Kulak çınlamasına sebep olabilecek olaylar aşağıda sıralanmıştır:

Kulak Çınlaması Sebepleri 📜

Kulak çınlamasının birçok sebebi olabilir. Aşağıda bulunan listede olası nedenlerini görebilirsiniz; 

 • Aşırı yüksek sese maruz kalmak
 • İç kulak hücrelerinde zararın oluşması
 • Kulak zarlarında delinme 
 • Yabancı cisimlerin etkileşimi
 • Şeker hastalığı 
 • Maniere 
 • Anemi 
 • Menopoz 
 • İşitmeye engel olan sinirleri etkileyen lezyonlar
 • Yanlış ilaç kullanılması 
 • Nörolojik hastalıklar
 • Anevrizma denen damarlarda meydana gelen genişlemeler
 • Orta kulakta yer alan kemiklerin ya da eklemlerin sert bir hale gelmesi 
 • Orta kulak iltihapları gibi durumlardan dolayı meydana gelebilir.

Psikolojik Kulak Çınlaması Nasıl Geçer ? 👩‍⚕️

Psikolojiden kaynaklanan rahatsızlıkların büyük bir kısmı son yıllarda artış göstermiştir.

Bu yaşanan covid salgınında ve diğer hastalıkların tetiklemesi ile büyük bir seviyeye ulaştığı bilinmektedir. İnsanların yaşam kalitesinde meydana gelen problemler ciddi anlamda büyük sorunları da doğurmaktadır. Kulak çınlaması, psikiyatrik tedavi olunmasını gerektiren , stresle birlikte de ortaya çıkabilen, toplumun tüm bölümlerini etkileyen, fazlalaşan sağlık sorunlarının kaynağı haline gelmiştir.

Kulak çınlamasında psikolojik olan tedavilerin amacı, kulak çınlamasının kendisini değiştirmekten ziyade , insanların tinnitus sesini daha az şekilde fark etmelerini  sağlamak ve fark ettiklerinde ağrıya neden olan sese karşı olumsuz tepkileri ortadan kaldırılmasına yardımcı olmaktır. 

Yapılan detaylı araştırmaların söylediği ;  kulak çınlaması yaşayan insanlar, kulak çınlaması yaşamayanlara kıyasla, özellikle işitme kaybı olanlarda daha düşük yaşam standartlarına sahip gibi gözükmektedirler.

Bildirilen sonuçlar arasında konsantrasyon zorlukları, anksiyete, depresyon ve stres yer alır. İşitme kaybı ile meydana gelen kulak çınlamaları için çınlamayı maskeleme özelliği bulunan işitme cihazları kullanılabilir. Böylece çınlama sesi hastaları rahatsız etmez. İşitme kaybı ile ilişkili tinnitus için işitme aygıtları kullanılır; bir koklear implant uygun olabilir.

Kaynak

  1. Yasin Cebeci 22 Kasım 2022
  2. Harikanne 22 Kasım 2022

  Add Your Comment