Pırlanta Nedir ? Detaylı Yazı !

Pırlanta, elmas madeninden alınır. Elmasın belirlir bir oranda dilimlenmesi yöntemiyle pırlanta meydana gelir.

Pırlanta küpeler, kızların kullanmak istediği takıların başında gelir. Bu küpeler, elmasın benzersiz bir şekilde dilimlenmesi yoluyla şekillendirilen taşlardan yapılmıştır.

Türkiye’de pırlantalar genellikle beyaz renkte arzu edilir. Üstelik her rengi var. Renkleri D ve Z harfleri arasında sınıflandırılmaktadır.

H ve D harfleri arasındaki renkler beyazdır ve elde edilmesinde bir sakınca yoktur.

Her pırlantanın eşsiz olduğu düşünülür. Bunun keyfi genellikle sizinle insanlar için aynıdır. Ancak pırlantaları birbirinden ayıran 4 özellik vardır.

Hepimiz biliyoruz ki her pırlanta benzersizdir. Bununla birlikte, pırlantaları birbirinden ayırabilen dört özellik vardır.

Bu özellikler yapılan takıların değerinin belirlenmesinde de etkilidir. Pırlantaları birbirinden ayıran ve değerini kazandıran özellikleri şu şekildedir.

  • Karat
  • Renk
  • Berraklık
  • Kesim

Pırlantada Karat Ne Anlama Gelir ?

Karat, pırlantaların ağırlık birimi olarak belirlenir. Pırlanta alırken karat ağırlığına dikkat etmeniz gerekir. Örneğin bir tektaş pırlanta yüzük alırken ağırlığı 0,30 karat olabilir.

Ayrıca bazen 0,30 cm olarak belirtilir. Ama bunun uzunlukla alakası yok. Bir karat, ağırlığın yüzde biri olarak kabul edilir. Burada yine ağırlığı belirtmek için kullanılır.

Bir pırlantanın değerini belirleyen özellikler arasında mineral içeriği öne çıkar.

Elmaslar, doğanın milyonlarca yılda oluşturduğu değerli metallerdir.

Oluşumu sırasında içine çeşitli mineraller karıştırılmıştır, bunlara doğanın parmak izi denir. Bir pırlantada ne kadar az doğal işaret varsa o kadar değerlidir.

Pırlanta Takı Satarken Zarar Edilir mi ?

Pırlanta kolye gibi takıları takmak için alınsa da aslında iyi bir yatırım aracıdır. Tüm madenler gibi elmasların da değeri sürekli artıyor.

Satın alırken yalnızca işçilik hizmeti olarak ödenen tutarlar, pırlantayı satarken geri alınamaz. Uzun vadeli bir yatırım olarak düşündüğüzde aldığınız fiyattan yüksek fiyata satacağınız kesin sayılabilir.

  • Add Your Comment