Spor Yaparken Yemeniz Gereken 13 Gıda

Spor yaparken yemeniz gereken 13 gıdayı sizler için sıraladık . Spor yaparken hangi gıdaları yemeniz ile ilgili kafanız karışıyor mu? İşte sporcu ve kas dostu 10 bitkisel ve hayvansal gıda ;

Sizlere Doç. Dr. Muhammed Keskin‘in derlediği, spor yaparken yemeniz gereken 13 gıdayı listeledik.


İşte Spor Yaparken Yemeniz Gereken 13 Gıda ;

1. Keçi Loru

Egzersiz sonrası kas zedelenmesini iyileştiren ve kemiklerin güçlenmesini sağlayan lor peynirinin 100 gramı yaklaşık 7 gram proten içerir.

2. Hindistan cevizi yağı ve tereyağı

Spor performansını ve dayanıklılığı artırmak için antrenmandan yarım saat önce sade filtre kahve ile tüketin. Ek olarak tereyağı, konjuge linoleik asitten zengin olması sayesinde yoğun egzersiz sonrası kaslarınızın onarımına destek olur.

3-Maça tozu mucizesi

B2 vitamini sayesinde enerjiyi ve dayanıklılığı artıran maça tozunu antrenman öncesi tüketin ! Egzersiz performansınızdaki artışı gördükçe vazgeçilmeziniz olacak! Potasyum, magnezyum, demirden zengin içeriğe sahip olması direncinizi artıracak.

4-Zencefil

Spor öncesi zencefil tüketimi (çay veya toz) performansı ve dolayısıyla kas gelişimini artırır! İçeriğinde ki kurkumin sayesinde egzersiz sonrası kas ağrılarını azaltıcı etki gösterir.

5-Tofu

Et tüketiminden çekiniyorsanız tofuyu tercih edebilirsiniz.Fermente bir ürün olan ve soya fasulyesinden elde edilen tofu peyniri veganlar ve sporcular için harika bir protein kaynağı ! 100 gram tofu 15 gram bitkisel protein içerir.

6-Chia tohumu

Bir diğer güçlü protein kaynağı ise chiadır. Sadece iki çay kaşığında bile vücudun ihtiyaç duyduğu tüm amino asitler mevcut! Mükemmel bir omega 3, demir, kalsiyum, çinko ve antioksidan kaynağıdır. 100 gram chia 16,5 gram bitkisel protein içerir.

7-Muz ve Hurma

muz-ve-hurma

Spordan 45 dk önce veya hemen sonra“muz ve hurma” tam bir doğal enerji kaynağı.Egzersiz performansı ve dayanıklılığı artırır. Kas sağlığını iyileştirir. İyi bir karbonhidrat ve potasyum kaynağıdır. İyi karbonhidrat yüksek kas gücü demektir.

8-Yer fıstığı

Dayanıklılık sporu yapanlar mutlaka tüketsin ! Hem vücudu hem de zihni besler. Vücuda yakıt verir HDL kolesterolü artırır. Niasin, folat ve E vitamini kaynağı Lif ve protein değeri yüksek !

9-Yulaf Kahvaltı ve spor öncesi popüleritesi yüksek olan yulaf ezmesi düşük glisemik indeks yüksek lif içeriği sayesinde sizi daha uzun süre tok tutar. 100 gram yulaf 14 gram bitkisel protein içerir. Kaliteli bir bitkisel protein kaynağıdır.

10-Kinoa

kinoa

Temel amino asitleri, lif, demir, magnezyum ve manganez içeriği yüksek olan kinoanın 100 gramı 14 gram bitkisel protein içerir. Muhteşem ve gerçek bir protein ! Çinko, demir, B ve E vitaminlerinden zengindir.

11-Yumurta

yumurta

En kaliteli hayvansal protein yumurta! 1 yumurta 6 gram protein içerir. Sindirimi kolay, dallı zincirli amino asitlerden ve arjininden zengin olması sayesinde mükemmel bir tercih. Herkes 2 yumurta tüketebilir

12-Kırmızı et

Spor Yaparken Yemeniz Gereken Bitkisel ve Hayvansal 13 Gıda

Yüksek lösin ve izolösin içeriği sayesinde kas sağlığı için önemli ! Fiziksel travma sonrası kas yıkımını önler. 100 gram kırmızı et yaklaşık 23 gram protein içerir. B12 ve demirin en iyi kaynaklarından biri !

13-Balık

Spor Yaparken Yemeniz Gereken balık

Balık başta olmak üzere hindi eti ve tavuk yüksek protein ve düşük yağ içeriği sayesinde tercih edilebilecek iyi protein kaynaklarıdır. Ama dikkat edin, kızartmayın. Fazla omega-6 ile başınız belaya girmesin.

    1. Yasin Cebeci 26 Aralık 2022

    Add Your Comment