Öz Disiplin Nedir ? Öz Disiplini Güçlendirmenin 5 Yolu

Öz disiplin nedir ? sorusunun cevabını alacağınız bu makalemizde , öz kontrolün ne şekilde tanımlandığı ve öz kontrole sahip olmanın sağlık ve gelişim üzerindeki faydalarını da öğreneceksiniz.

Kendinizi nasıl geliştireceğinize ve davranışlarınızı yönetmenize rehber olacak yazımıza başlıyoruz.

Öz Disiplin Nedir?

Genel olarak öz disiplin olarak bilinen bu davranış biçimi;  kararlılık, azim, irade, kontrol  ve metanet gibi çeşitli terimler ile de anılır.

Genel olarak psikologlar öz disiplini şu şekilde tanımlarlar :

Sizi yanlış yönlendirecek şeylerden kaçarak  ve hedeflerinize ulaşmak için davranışlarınızı kontrol etme yeteneğidir. Hazzı geciktirme ve istenmeyen davranış veya hislere karşı direnme becerisidir.

Günlük Yaşantımızda Öz disiplinin Faydası Nedir ?

öz disiplin nasıl güçlenir

American Psychological Association (APA) tarafından yürütülen bir araştırmada, araştırmaya katılan insanların %27’sinde hedeflerine ulaşmalarını engelleyen birinci faktörün irade eksikliği olduğu belirlendi.

Anketlere katılan kişilerin çoğunluğu ( %71 ), öz kontrolün hem öğrenebileceğine,  hem de güçlendirilebileceğine inanıyorlar.

Ve bu konuda yapılan araştırmalar , öz kontrol yeteneği gelişmiş insanların, daha sağlıklı ve daha mutlu olduklarını bulmuştur.

Öz Disiplin Faydaları

Öz disiplinin en önemli konusu, hazzı ertelemek ve istediğinizi elde etmek için bekleme yeteneğidir.

Örneğin pahalı bir konsere gitmek isteyen biri , parasını hafta sonu gezme planlarını erteleyerek konsere para ayırabilir.

Bu hazzı ertelemeye bir örnek sayılabilir . Konsere gitmek için, gezi planını ertelemek, yeni göreceği yerleri, yapacağı alışverişleri vb. erteleyerek, farklı bir hedef için sabır etmektir.

Düzenli olarak egzersiz yapmak, dengeli şekilde beslenmek, daha üretken olmak, kötü alışkanlıkları bırakmak ve para biriktirmek gibi ortak hedefleri başarabilmek için öz disipline ihtiyacınız vardır.

Öz Disiplini Güçlendirmenin Yolu Nedir ?

Öz disiplini güçlendirme yolları , irade kontrolümüz için yapacağımız bazı davranışlar ve onların zamanla alışkanlık haline gelmesiyle, bizi öz iradeli insanlar haline getirecek tekniklerdir.

Yemek yemek, harcama yapmak, kötü alışkanlıklar ve diğer istemediğimiz davranışlara maruz kalma arzularını önlemenin en iyi yolu, kendimize başka bir oyalanma konusu bulmaktır.

Yürüyüşe çıkın , bir arkadaşınızı arayın , bisiklet sürün, kitap okuyun , makale yazın. Kısaca  o anda sizi cezbeden şeyi aklınızdan çıkarmak için ne gerekiyorsa yapın.

Öz disiplin egzersizleri yapmanın etkilerini kısa vadede hissedebilirsiniz. Unutmayın bu konuda yaptığınız her gelişim, her bir adım sizin öz kontrolünüzün bir adım öne gitmesi demektir.

Önceden Planlayın

öz disiplini güçlendirme yolları

Kararınızı bozabilecek olası durumları düşünün.

Eğer sizi kararınızdan döndürebilecek şey ile karşı karşıya kalırsanız, pes etmemek için ne gibi önlemler alacaksınız düşünün ve planlayın.

Örneğin, şeker kullanımını azaltmaya çalışıyorsunuz ve öğleden sonra açlığınızı kontrol etmekte zorlanıyorsanız , sizi daha uzun süre tok tutacak bol miktarda lif, protein ve kepekli tahıllarla dolu olan dengeli bir öğle yemeği yiyin.

İradenizi Kontrol Etmeye Alışın

İrade kontrolünüz kısa vadede tükenebilme ihtimali var iken, düzenli olarak yaptığınız öz disiplin çalışmaları zamanla iradenizi geliştirecektir.

 Kendini kontrol  etmeyi bir kas olarak düşünün, sıkı bir çalışma kısa vadede kası yorabilirken, siz çalışmaya devam ettikçe kasınız zamanla güçlenecektir.

Tek Bir Hedefe Odaklanın

öz disiplin güçlendirme yolları

Aynı anda bir çok hedef belirlemek genellikle başarısızla sonuçlanır. İrade gücünüzü bir alanda tüketmek diğer alanlara verilecek özveriyi azaltabilir. Belirli bir hedef seçmek ve enerjinizi bu hedefe odaklamak en iyi yöntemdir.

Meditasyon Yapın

Hemen hemen her yazımızda bahsettiğimiz meditasyon bu konuda da çok işinize yarayacaktır.  Meditasyon , öz irade kasınızı güçlendirmenin harika bir yoludur. Meditasyonda yeni iseniz, farkındalık meditasyonu, kendinizi daha iyi tanımak için harika bir meditasyon şeklidir.

Öz Disiplin Sistemi Nasıl İşler ?

Psikolog Walter Mischel, öz kontrol konusunda farklı araştırmalar yapan bir araştırmacıdır.

Mischel , hazzı geciktirme yeteneğini daha açıklayıcı hale getirmek için “sıcak ve soğuk”  diye bir sistem isimlendirdiğini söylemiştir.

Sıcak sistem , irademizin duygusal ve dürtüsel olan kısmını ifade etmektedir. Ve bizi arzularımıza göre hareket etmeye teşvik eder. Bu sistem devrede olduğunda, arzularımıza teslim olabilir ve bize uzun süreli etkilerini düşünmeden aceleci şekilde davranabiliriz.

Soğuk sistem ise, irademizin rasyonel ve düşünceli olan kısmına aittir. Dürtülerimize direnmek için , yapacağımız eylemlerin sonuçlarını düşünmemizi sağlar. Soğuk sistem, bizim dürtülerimizden uzaklaştırma yollarını aramamıza ve arzularımızla başa çıkmanın yollarını bulmamıza olanak sağlar.

Özet olarak , hazzı erteleme yeteneği daha iyi hedeflere ulaşmak ve daha iyi bir hayat yaşamak için gereklidir. Kendimizi kontrol etmek ve bazı hazlarımızı erteleme yeteneğimizi güçlendirmek bize daha kaliteli bir yaşam sunacaktır.

Hazzı erteleme ile ilgili olan konumuz monk mode nedir ? makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

  • Add Your Comment