Okumayı Sevdiren Kitaplar – Mutlaka Okuyun !

Okumak, hayal gücümüzü geliştiren, bilgimizi artıran ve hayata bakış açımızı zenginleştiren bir eylemdir. Ancak bazen okumaya başlamak veya devam etmek zor olabilir. İşte bu noktada okumayı sevdiren kitaplar devreye girer.

Okumayı sevdiren kitaplar, sürükleyici hikayeleri, akıcı dilleri ve ilgi çekici karakterleri ile okuyucuyu kendine bağlar ve okuma alışkanlığı kazandırır.

Bu yazımızda, okumayı sevdiren kitaplar arasından seçtiğimiz bazı örnekleri sizlerle paylaşacağız.

Küçük Prens – Antoine de Saint-Exupéry

kitap okumayı sevdiren kitaplar

Küçük Prens, dünyanın en çok okunan ve en çok sevilen kitaplarından biridir. Yazarı Antoine de Saint-Exupéry, bu kitabı 1943 yılında New York’ta yazmıştır.

Kitap, bir uçak kazası sonucu çölde mahsur kalan bir pilotun, gezegenler arasında dolaşan küçük bir prensle tanışmasını anlatır.

Küçük Prens, pilotla yaptığı sohbetlerde, yaşadığı gezegenin ve diğer gezegenlerdeki arkadaşlarının hikayelerini paylaşır.

Bu hikayede, insanların büyüdükçe unuttukları değerleri hatırlatır.

Küçük Prens, hem çocuklara hem de yetişkinlere hitap eden, masalsı bir dille yazılmış, derin anlamlar içeren bir kitaptır.

Harry Potter Serisi – J.K. Rowling

okumayı sevdiren kitaplar

Harry Potter serisi, dünyanın en popüler fantastik romanlarından biridir. Yazarı J.K. Rowling, bu seriyi 1997-2007 yılları arasında yedi kitap olarak yayınlamıştır.

Kitap, büyücü bir ailenin tek çocuğu olan Harry Potter’ın hayatını anlatır. Harry Potter, 11 yaşına kadar normal bir çocuk olduğunu sanarken, kendisine Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’ndan bir mektup gelir.

Bu mektupla birlikte Harry Potter’ın maceraları başlar. Harry Potter serisi, büyülü bir dünyayı canlı bir şekilde tasvir eder. Kitapta yer alan dostluk, cesaret, aşk ve fedakarlık gibi temalar okuyucuya ilham verir.

Sefiller – Victor Hugo

okumayı sevdiren kitaplar

Sefiller, Fransız yazar Victor Hugo’nun başyapıtlarından biridir. Yazar, bu kitabı 1862 yılında yayınlamıştır. Kitap, Fransız Devrimi’nin ardından yaşanan toplumsal ve siyasi olayları konu alır.

Kitabın ana karakteri Jean Valjean’dır. Jean Valjean, ekmek çaldığı için 19 yıl hapiste yatmıştır. Hapisten çıktıktan sonra kendine yeni bir hayat kurmaya çalışır ancak geçmişi onu bırakmaz.

Jean Valjean’ın hayatına giren diğer karakterler de kendi sefaletleriyle mücadele ederler.

Sefiller, insanlık durumunu acımasızca ortaya koyan, etkileyici ve duygusal bir kitaptır.

Şeker Portakalı – Jose Mauro de Vasconcelos

okumayı sevdiren kitaplar

Şeker Portakalı, Brezilyalı yazar Jose Mauro de Vasconcelos’un en ünlü eseridir. Yazar, bu kitabı 1968 yılında yayınlamıştır.

Kitap, beş yaşındaki Zeze’nin hayatını anlatır. Zeze, fakir bir ailenin en küçük çocuğudur. Babası işsizdir ve annesi fabrikada çalışmaktadır.

Zeze’nin tek arkadaşı bahçedeki şeker portakalı ağacıdır. Zeze, ağaçla konuşur ve ona hayallerini anlatır. Zeze’nin hayatına giren diğer kişiler de onun masumiyetini ve sevgisini paylaşır veya bozarlar.

Şeker Portakalı, çocukluğun güzelliklerini ve zorluklarını gözler önüne seren dokunaklı bir kitaptır.

Simyacı – Paulo Coelho

okumayı sevdiren kitaplar

Simyacı, Brezilyalı yazar Paulo Coelho’nun en çok satan romanlarından biridir. Yazar, bu kitabı 1988 yılında yayınlamıştır.

Kitap, İspanyol çoban Santiago’nun hayatını anlatır. Santiago’nun rüyasında gördüğü Mısır piramitlerindeki hazinenin peşine düşer ve macera dolu bir yolculuğa çıkar.

Bu yolculukta karşılaştığı kişi ve olaylar ona hayatın anlamını öğretir.

Simyacı, insanın kendi kaderini aramasını ve gerçek mutluluğu bulmasını konu alan ilham verici bir kitaptır.

Hayvan Çiftliği – George Orwell

okumayı sevdiren kitaplar

Hayvan Çiftliği, İngiliz yazar George Orwell’ın en ünlü eserlerinden biridir. Yazar, bu kitabı 1945 yılında yayınlamıştır.

Kitap, hayvanların insanlara karşı başlattığı devrimi konu alır. Hayvanlar başlangıçta eşitlikçi ve özgür bir toplum kurmak isterler ancak zamanla bazı hayvanlar diğerlerinden daha fazla hak talep ederler ve tiranlık başlar.

Hayvan Çiftliği, toplumsal eleştiri içeren alegorik bir kitaptır.

Kitaplarda Özel Baskı Ne Demek ? ( Detaylı Bilgi )

Satranç – Stefan Zweig

okumayı sevdiren kitaplar

Satranç, Avusturyalı yazar Stefan Zweig’ın son eseridir. Yazar bu kitabını 1941 yılında tamamlamış ancak intihar ettiği için yayınlanması 1942 yılına kalmıştır.

Kitapta iki satranç ustasının karşılaştığı maç anlatılır ancak asıl olay satranç tahtasının dışındadır. Birinci satranç ustası Mirko Czentovic dünyanın en iyi oyuncusudur ancak sadece satrançtan anlar ve kültürsüz ve kaba bir kişiliktir.

İkinci satranç ustası ise Dr.B adında gizemli bir kişidir ve satrancın nasıl insan psikolojisini etkilediğini gösterir.

Satranç kısacık ama derinlikli bir kitaptır.

Fareler ve İnsanlar – John Steinbeck

okumayı sevdiren kitaplar

Fareler ve İnsanlar Amerikalı yazar John Steinbeck’in en tanınmış eserlerinden biridir. Yazar bu kitabını 1937 yılında yayınlamıştır.

Kitap Amerikan Büyük Buhran döneminde geçer ve iki gezgin işçi George Milton ile Lennie Small’un hayatını anlatır.George akıllı ama küçük yapılıdır.

Lennie ise dev gibi ama zihinsel engellidir.Bu ikili Kaliforniya’da çalışmak için gittikleri çiftlikte başlarına gelen olayları konu alır.

Fareler ve İnsanlar dostluk,aşk,hayal kırıklığı gibi temalar işleyen dokunaklı bir kitaptır.

İnci – John Steinbeck

okumayı sevdiren kitaplar

İnci de John Steinbeck’in ünlü eserlerinden biridir. Yazar bu kitabını 1947 yılında yayınlamıştır. Kitap Meksika’da yaşayan fakir bir balıkçı olan Kino’nun hayatını anlatır.

Kino’nun oğlu akrep sokması sonucu hastalanır ve doktor ona bakmayı reddeder. Kino ise denizden çıkardığı büyük bir inci ile umutlanır ve oğlunu kurtarmak ister.

Ancak inci Kino’nun başına bela olur ve onu açgözlülük, kıskançlık ve şiddetle tanıştırır.

İnci, insanın doğası ve toplumun adaletsizliği üzerine düşündüren bir kitaptır.

Okumayı Sevdiren Kitaplar – Genel Bakış 📚

Okumayı sevdiren kitaplar saymakla bitmez. Her okuyucunun zevki ve ilgisi farklıdır. Ancak ortak nokta şudur ki; okumayı sevdiren kitaplar bizi başka dünyalara götürür, bize yeni şeyler öğretir ve bizi daha iyi insanlar yapar.

Siz de kendinize uygun bir kitap bulun ve okumanın keyfini çıkarın!

    1. Hasan tek 21 Mayıs 2023
    2. Mustafa Erkaya 21 Mayıs 2023

    Add Your Comment