Hodan Otu Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Bitkiler insan sağlığına şifacı özellik oluşturur.Şifacı özelliği ile bilinen Hodan otu (Kaldirik) hangi hastalıklara iyi gelir sorusu araştırılıyor.

Faydaları sıralanacak olursa özellikle; kişinin kalp ve damar hastalığına karşı direnç oluşturmasını destekleyen önemli bir özelliği bulunur.

Kaldirik otu olarak da anılan ve tarlada kendi kendine yetişebilen yol kenarlarında sıklıkla büyüyen bu bitki Suriye, Amerika, Afrika ve Anadolu’da rahatlıkla bulunabilir. İlkbaharda yeşermeye başlayan bu ot Ekim ayına kadar toplanabilir.

Tohumun içerisindeki yağdan elde edilen sıvı ile satış yapılabilir.

Hodan Otu ile Hastalık Tedavisi Mümkün mü ?

Kaldirik otu idrar yolu enfeksiyonlarına karşı da büyük şifacı özelliği sunar. İdrar söktürücü ve idrar yollarını temizleyici olarak biliniyor. Soğuk havaların vazgeçilmezi olarak düşünülebilir.

Hodan Otunun Faydaları Nelerdir?

Hodan otun içerisindeki özler boğaz ve bademcik iltihaplanmalarına karşı fayda sağlar. Özellikle çok fazla sigara içenler için balgam söktürücü etkisi bulunur. Türkiye’de en fazla Trabzon ve Düzce bölgelerinde yer alan bu ot kemik sağlığının gelişimi içinde birebir şifacı özellik sunar. Tansiyon hastalarının tansiyon seviyelerinin normal seviyeye ulaşabilmesini destekler.

Şiddetli öksürük ve boğaz ağrısı için de kullanılmaktadır. Sinir sistemini düzenler ve strese karşı kalkan oluşturur. Özellikle uykusuzluk problemine çözüm sunar.

Böbrek üstü bezlerin rahat bir şekilde çalışmasına destekler. Bu da kişide oluşan korkaklık duygusunun daha da azalmasını sağlar. İltihapların daha çabuk iyileşmesi bu ot ile görülebilir.

Hodan Otu Yağı Nerelerde Kullanılır?

Hodan otundan elde edilen yağ yüzde bulunan sivilceli alana ya da ciltteki selülitli bölgelere sürülebilir. Çatlak problemine de iyi gelir. Krem gibi kullanılabilecek gibi eczanelerden kapsül olarak da satın alınabilir. Kurutulmuş olarak bulunduğunda çayı yapılıp tüketilebilir. Bir yemek kaşığı Hodan otu üzerine bir bardak kaynar su eklenerek 5 dakika demlenir ve süzülüp içilir. Bu bitki kavurmalarda, böreklerde ya da salataların içerisinde de rahatlıkla kullanılabilir.

Tıpta tercih edilen Hodan otu (Kaldirik) hangi hastalıklara iyi gelir? sorusuna cevaben şu seçenekler sıralanabilir:

 • Uykusuzluk problemi çekenler şifa bulur.
 • Depresyon ile savaşanlar için bire bir tedavi şeklidir.
 • Doğal balgam sökücü özelliği bulunur.
 • Tansiyon seviyesinin yerine gelmesini sağlar.
 • Kas ve kemik gelişimini destekler.
 • Vücuttaki ödem oluşumunu azaltır.
 • Boğazda oluşan ağrıyı azaltır ve iyileşmesini destekler.
  1. Selim ber 10 Aralık 2022

  Add Your Comment