Göz Yaşarmadan Soğan Nasıl Kesilir?

Soğan mutfakların olmazsa olmaz ürünlerinden biridir. Özellikle Türk mutfağın hemen her yemekte az da olsa çok da olsa soğan kullanılır. Bu soğan kullanımı pek çok durumda yemekleri lezzetlendirse de soğan kesmek başlıca zor bir iş olabiliyor.

Bazı kişiler soğan keserken aşırı etkilenerek neredeyse ağlama noktasına gelirlerken bazı insanlar da neredeyse hiç etkilenmezler. Soğan keserken çok etkilenen kişiler ise birbirinden farklı yöntemlerle bu duruma çözüm arıyorlar.

Soğan Keserken Basit Öneriler

göz yaşarmadan soğan kesmek

l Soğan keserken göz yaşarmaması için soğanın çok parçalanmaması gerekir. Bu işlem yapılırken soğan elin altında tutulur ve bıçakla kesilirken hiç açılmamasına özen gösterilir. Aynı bir kalıpta kesilmiş gibi kalan soğan sayesinde kişinin gözü yaşarmaz.

l Bir diğer seçenek soğan keserken ocağın üzerinde bulunan aspiratörün kullanılmasıdır. Aspiratör ortamdaki havayı çektiği için soğanın göz yaşartıcı etkisini de azaltacaktır. Kesme tahtasını ocağın üstüne ya da yakınına koyarak bu etki maksimum seviyeye çıkarılabilir.

l Başka bir öneri olarak mutfakta soğan doğrarken sakız çiğnemek önerilir. Sakız çiğnerken soğan doğranması durumunda kişinin gözleri yaşarmaz. Buna ek olarak yine mutfakta soğan doğrarken mutfak çeşmesini açan da pek çok kişi mevcuttur.

l Tüm önerilere rağmen gözleri çok hassas olan kişiler deniz ve havuzlarda kullanılan gözlükleri takarak soğan keserlerse gözlerinin hiç yaşarmaması için en kesin çözümü uygulamış olurlar.

  • Add Your Comment