Dünyada En Hızlı İnternet Bağlantısı Hangi Ülkede ? – 2023

İnternet hızı temel olarak ülkeden ülkeye değişir. Bu nedenle çoğu internet kullanıcısı, dünyada en hızlı internet bağlantısı hangi ülkede mevcut bilmek ister.

Hemen hemen tüm İnternet kullanıcıları hızlı bir İnternet bağlantısına sahip olmak ister. Çünkü internet bağlantı hızı arttıkça kullanıcı deneyimi seviyesi de genellikle iyileşiyor.

Bu yazıda, hangi ülkelerin en hızlı internete sahip olduğuna bakacağız.

Elbette dünyanın en hızlı internet hızı hangi ülkesinde var sorusuna cevap vermeden önce internet hızı ne işe yarar ve nasıl ölçülür sorusuna cevap vermek daha doğru olacaktır.

İnternet hızı nedir ve ne işe yarar?

İnternet hızı temel olarak internet sunucunuz ile cihazınız arasındaki bağlantının hızını temsil eder. Başka bir deyişle, internet hızınız internette ne kadar hızlı işlem yapabileceğinizi belirler.

Dünya çapında, İnternet hızı megabit veya Mbps cinsinden ölçülür. İnternet paketi almaya karar verdiğimizde paket fiyatının Mbps değeri ile arttığını görüyoruz. Aslında internetin kalitesiyle de alakalı diyebiliriz.

Yani Mbps değeri arttıkça internet deneyiminizin kalitesi de artar. Dolayısıyla paket fiyatınız da artacaktır. Mobil operatörler genellikle internet hızları yerine kota endeksli internet paketleri satarlar.

Diğer bir deyişle, mobil operatörünüzden internet tarifesi almaya karar verdiğinizde, size sunulan tüm seçenekler arasından genellikle size sabit bir internet hızı verilir.

Oyunlarda internet hızı önemli mi?

Muhtemelen, oyuncular İnternet’teki en aktif kullanıcı gruplarının başında gelir.

İnternet, özellikle çevrimiçi oyun oynayanlar için çok önemlidir. Bu nedenle, oyuncular genellikle internet hızımın oyun performansımı etkileyip etkilemediğini merak ederler.

Online oyuncular için ping değeri çok önemlidir. Ping, sunucu ile cihaz arasındaki veri iletim süresini gösterir. Bu durumu şöyle örneklendirebiliriz.

Diyelim ki CS:GO oynuyorsunuz. Düşmanını görüyorsun ve ateş etmek istiyorsun. Ateş ettiğinizde, merminin hedefine ulaşma süresi pinginize bağlıdır. Yani ping değerinin seviyesi online oyun oynayanların oyun deneyimini direkt olarak etkiliyor.

internet bağlantısı ve ping

Peki, ping değeri ağ hızıyla ilgili mi? Birçok kullanıcı bu sorunun cevabının evet olduğuna inanıyor. Çünkü sanal alemdeki yaygın inanış, interneti ne kadar hızlı kullanırsanız o kadar kaliteli internete sahip olduğunuzdur.

Ancak iş ping’e geldiğinde işler pek öyle değil.

Ping değerleri internet hızı ve paket kalitesine göre değil, sunucu kalitesine ve sunucudan uzaklığına göre belirlenir. Bu nedenle, düşük ping istiyorsanız, abone olduğunuz internet sağlayıcınızın sunucularının güçlü ve yeni olması gerekir.

Aksi takdirde, veri aktarım süresi uzayacaktır. Bu nedenle oyunda yüksek bir ping değeri alacaksınız.

Yüksek hızlı internet tarifesine abone olursanız ve bağlı olduğunuz sunucu eski ya da bozuksa maalesef pinglerden bıkacaksınız. Bu nedenle internet hızı oyun oynamak için çok önemli bir faktör değildir.

Elbette yüksek internet hızları sizi genellikle tatmin edecektir. Ancak oyun internet bağlantınız hakkında neyin önemli olduğunu soruyorsanız, cevap hız değil ping olacaktır.

İnternet bağlantı hızı nasıl ölçülür?

Ağ hızı, kullanıcının çevrimiçi deneyimini doğrudan etkiler. Bir şey indirmek, video veya film izlemek istediğinizde internet hızınız çok önemli bir rol oynar.

Çünkü internet hızınız ne kadar yüksek olursa, istediğinizi o kadar hızlı yapabilirsiniz.

Bu noktada kullanıcı internet bağlantı hızımı nasıl ölçeceğini bilmek istiyor. İnternet kullanıcıları birçok platformda internet hızlarını ücretsiz olarak ölçebilmektedir.

Rehberimizde sizlere en popüler ve başarılı internet hız ölçüm platformlarından örnekler vereceğiz.

Fast

https://fast.com/tr/ internet sitesi ile internet bağlantı hızı ölçümü yapabilirsiniz.

SpeedTest

Bir başka internet hızı ölçümü yapılabilen site ise https://www.speedtest.net/ dir. Buraya girerek kolayca internet hızınızı test edebilirsiniz.

Dünyada En Hızlı İnternet Bağlantısı

Monako: Son ölçümlere göre dünyanın en hızlı sabit ağa sahip ülkesi Monako. Monaco şehir devletinde yapılan sağlam internet hız testi sayesinde ortalama indirme hızı 320,08 Mbps, yükleme hızı ise 203,20 Mbps olarak belirlendi.

Singapur: İkinci sırada Singapur var. Teknoloji lideri Singapur, istikrarlı internet hızlarıyla bunu kanıtlıyor. Ülkede ortalama indirme hızı 295,78 Mbps, yükleme hızı ise 277,82 Mbps.

Şili: Şili, İnternet söz konusu olduğunda Güney Amerika’daki en başarılı ülkelerden biridir. Çünkü Şili’deki sabit hat kullanıcılarının ortalama indirme hızı 291,62 Mbps, yükleme hızı ise 246,79 Mbps.

Hong Kong: Çin’e bağlı bir bölge olan Hong Kong’un ortalama internet hızı ile vatandaşlarını memnun ettiği söylenebilir. Testlerde, ülkenin sabit ağının ortalama indirme hızı 285,70 Mbps ve yükleme hızı 238,70 Mbps idi.

İsviçre: En hızlı sabit ağı kullanan 5.ülke İsviçre olarak karşımıza çıkıyor. Birçok konuda dünyanın öncü ülkelerinden olan İsviçre’de yapılan testler sonucunda ortalama 278.40 Mbps indirme ve 181.97 Mbps yükleme hızları tespit edildi.

Sabit internet olarak Dünyada en hızlı internet bağlantısı hangi ülkelerde öğrenmiş olduk. Bir de mobil ağlarda dünyada en hızlı internet bağlantısı hangi ülkede olduğuna bakalım.

Mobil Ağda Dünyada En Hızlı İnternet Bağlantısı ?

Birleşik Arap Emirlikleri: Birleşik Arap Emirlikleri en hızlı mobil internet bağlantılarından birine sahiptir. Ülkedeki mobil ağlar için ortalama indirme hızı 323,10 Mbps’dir. Ayrıca yükleme hızı 31.95 Mbps‘dir.

Katar: Katar, dünyadaki en yüksek mobil internet hızlarından birine sahiptir. Test sonuçlarına göre Katar mobil ağında ortalama indirme hızı 310,16 Mbps, yükleme hızı ise 35,16 Mbps oldu.

Güney Kore: Teknolojide en hızlı büyüyen ülkelerden biri Güney Kore’dir. Ülke internette de çok başarılı. Öyle ki Güney Kore vatandaşları ortalama 245,58 Mbps indirme hızı ve 26,54 Mbps yükleme hızı ile mobil şebeke hizmetlerinden yararlandı.

Bulgaristan: Bulgaristan en hızlı mobil internet hızına sahip dördüncü ülkedir. Hız testi sonuçlarına göre, Bulgar mobil ağının ortalama indirme hızı 225,17 Mbps ve yükleme hızı 27,82 Mbps idi.Show Changes

Kuveyt: Mobil ağlarda en hızlı interneti kullanan 5.ülke, Kuveyt olarak ölçüldü. Yapılan test sonuçlarında Kuveyt’in mobil ağlarda ortalama 208.96 Mbps indirme ve 27.22 Mbps yükleme hız değerlerine ulaştığı tespit edildi.

Sıralama Türkiye İnternet Hız Sıralaması?

Türkiye’de yaşayan hemen hemen tüm internet kullanıcıları, dünyada en hızlı internet bağlantısı ile Türkiye’deki internet hızı arasındaki farkı bilmek ister.

Gelin birlikte yapılan testlerden ortaya çıkan ortalama internet hızlarına göz atalım.

O zaman bu verileri Türkiye’deki internet hızı ile karşılaştıralım.

Ookla’nın testlerinde ortalama mobil ağ indirme hızı 87,35 Mbps idi. Ek olarak, yükleme hızı 15.39 Mbps olarak ölçüldü.

İlk olarak, bu değerlerin ortalama olduğunu unutmayın.

Testte, Türkiye’deki mobil ağlarda ortalama indirme hızı 51,43 Mbps idi. Ayrıca Türkiye’deki ortalama mobil ağ hızına karşı yapılan testlerde yükleme hızı 18,05 Mbps’dir.


Sizin için düzenlediğimiz dünyada en hızlı internet bağlantısı olan ülkeleri içeren kılavuzumuz burada sona eriyor.

Bu yazımızda, internet hızı nedir ve sizin için neden çok önemlidir sorularını yanıtlarken, globalde en hızlı internet nedir sorusuna yanıt vermeye çalıştık.

Tabi bu sıralamadan bahsederken sıralamada Türkiye’nin bulunduğu durumu da belirttik. Böylece hangi listenin dünya çapında en hızlı ağ olduğu sorularına içeriğimizde gezinerek kolayca çözüm bulabilirsiniz.


  • Add Your Comment