Doğal Taş Nasıl Arındırılır ? Doğal Taş Arındırma Teknikleri

Doğal taş nasıl arındırılır ? sorusuna detaylı şekilde cevap veren yazımız, sizi bu konuda oldukça bilgilendirecektir.

Doğal taşlar çıkarıldıkları kaynaklardan yeni sahiplerine ulaştırılana kadar içinde bulundukları her yerin enerjisini kendilerine çekerler.

Her taşın farklı özelliği vardır ve hepsi farklı enerji yaymaktadırlar. Aldığınız doğal taşı kullanmadan önce taşın içinde bulunan enerjiyi arındırmanız gerekiyor ki, taş sizdeki enerjiyle dolsun ve size en temiz enerji hali ile geri dönsün.

Bazı doğal taşlarda negatif enerji bulunmazlar.. Örnek olarak Sitrin, Azatulik ve Kiyanit

taşlarında negatif enerji olmaz.. Bu yüzden, bu taşları aldığınızda arındırılma işlemini de yapmanıza gerek yoktur. Fakat, bazı güçlü taşlar vardır; örneğin Kuvars, ilk zamanlarda siz taşa alışana dek sık sık arındırılmaları gerekmektedir.

Doğal Taşlar Neden Temizlenmelidir ?

Taşlar bizlere gelene kadar, geçtikleri her alanda enerji alışverişinde bulunurlar. Bulundukları ortamlardaki radyasyonu, taşa dokunan kişilerin enerjisini, negatif aurayı hep kendilerine hapseder.

Eğer yeni aldığınız doğal taşı arındırma işlemi yapmadan kullanırsanız , içinde tutmuş olabileceği negatif enerjiden ötürü rahatsız hissedebilir ya da taşın tam olarak  gücünden yararlanamayabilirsiniz.

Sadece ilk aldığınız zaman da değil, taşı kullandığınız zaman boyunca da dönem dönem taşı temizlemenizde fayda bulunmaktadır. Çünkü, enerjisini sizin ile  paylaştığı gibi yanında olan diğer eşyalar ve taşlarla da enerji paylaşımında bulunur. Taşın enerjisi kirli ise yani arındırılmamış ise diğer taşlarınızda bu enerjiden etkilenebilir ve size sağladığı etki azalabilir.

Doğal taş nasıl arındırılır ? sorununa cevap vermek için birden farklı method kullanabiliriz. 4 elementimizden yardım almak işimize çok yarayacaktır. Ama bazı taşlar, çok çabuk çizilip aşınabilme ihtimalinden ötürü, daha fazla dikkat ederek temizlemesi gerekmektedir.

Doğal Taşları Arındırma Teknikleri

Temiz Su ile Doğal Taşı Temizlemek

Doğal taş nasıl arındırılır ? konumuzda ilk arındırma yöntemimiz su ile arındırmadır.

Su ile taş temizleme yöntemini her taş için uygulamanız yanlış bir seçim olur. Kolay parçalanmayacak bir taşınız var ise bu yöntemi kolaylıkla kullanabilirsiniz.  Akan suyun altına soktuğunuz taşı 2-3 dakika süresince taşı elinizde yıkayabilirsiniz.

Su israfı olmaması için başka bir teknikten bahsedecek olursak : 

Bir bardak temiz su içine doğal taşı koyarak 1 gece bekletir iseniz taşınız arınmış olacaktır. Bazıları , taşını yağan bir yağmur altına bekletirken ; bazı kişiler de taşları ile beraber banyo yapmaktadır.Bunlar da sizler için bir fikir olabilir.

Deniz suyu ya da tuzlu su ile temizleme

Akan temiz su da temizlediğimiz gibi, taşları deniz suyu yahut tuzlu suyun içinde bekleterek de temizleyebilirsiniz.

Tam burada dikkat edilmesi  gereken çok önemli bir nokta bulunmakta; taşı arındırmak için deniz suyunu ya da tuzlu olan suyu tercih ettiyseniz, taşın bu sularda çözünmeyecek bir taş olmaması konusunda çok dikkatli olmalısınız. Selenit, Opal, Florit, Kalsit gibi taşlar bu teknikler kullanarak temizlenmemelidir. Bu teknik için en uygun seçeceğiniz taş türleri Mercan gibi denizin içinden gelen, denizin enerjisiyle bütünleşmiş taşlar olur.

Toprak ile Doğal Taş Arındırmak

Toprağa gömerek taş temizlemek en güçlü taş temizleme tekniklerinden biridir. Toprakta bulunan enerjiyle birlikte taşında kendi enerjisi tamamen yenilenecektir. Toprağı tercih ederken açık havada bulunan toprakları tercih etmek daha iyi olacaktır.  Ancak böyle bir imkanınız bulunmuyor ise , saksı ya da kase içindeki toprağa da gömerek arındırma işlemini yapabilirsiniz.

Taşınızı toprak içinde 12-24 saat süresince bırakmanız taşın negatif enerjilerinden temizlenmesini sağlayacaktır.

Doğal taşınızı toprağa gömme işleminde 2 konuya dikkat etmelisiniz.

  • Taşınızı toprağa gömerken yün , ipek ya da pamuk gibi doğal kumaşlara sarmalısınız ve öyle gömmelisiniz.
  • İkincisi ise saksı yada bir kaptaki toprak içine gömdü iseniz 8-10 saat sonra taşı koyduğunuz saksıyı değiştirmeniz gerekecektir.

Taşı gömdüğünüz saksıda bir çiçek bulunuyorsa , taştan çıkacak olan kirli ve negatif enerji çiçeğe zarar verebilir.Sadece içinde toprak bulunan saksı sizin için daha iyi olacaktır.

Özel Not: Taşınızı topraktan çıkardıktan sonra temiz su ile iyice durulayıp, sonra kuruma işlemi için

güneşin altına bırakırsanız; size hissettirdiği enerji tarif edilemez şekilde çok olacaktır… Bir de bu yöntemi deneyin. Bu aşamada da yine taşın yıkanma ya da güneş için uygun olup olmadığına dikkat etmeyi unutmayın.

Güneş ya da Ay ışığı ile Arındırma

Işık enerjisi ile arındırılmış taşlar , bünyesindeki tüm negatif enerjilerden arındırılmış olacaktır. Ay’ın veya Güneş’in enerjileri taşın nötr olmasına değil , pozitif enerji ile yüklenmesine yardımcı olacaktır. 24 saatlik süre boyunca gökyüzünü iyi gören bir yerde taşınızı bırakarak arındırma işlemini yapabilirsiniz.

Havanın kapalı ya da ay ışığını göremiyor oluşu durumunda taşın arındırılması etkilenmez. Eğer vaktiniz yok ise , taşınızı direkt güneşin ya da ayın ışığının geldiği yerde 30-120 dakika kadar da bekletebilirsiniz.   

Bazı doğal taşların , ışık enerjisi ile temizlenmesi için fazla süreye ihtiyacı olabilir. Örneğin Siyah Turmalin taşı negatif enerjiyi pozitife çevirdiği sebebiyle , yeniden arındırılıp enerji yüklenmesi 48 saate kadar sürebilmektedir.

Tütsü ya da Ateş ile Doğal Taş Arındırmak

Bu yönteme başlamadan evvel , taşın temizlenmesi için iyi niyetlerinizin olması gerekir. Yani içinizden bu enerjiyi yakalamalısınız. Tütsü ile temizleme tekniği , hava elementini kullanarak temizleme yöntemidir.

Bu teknik şamanların kültüründen gelmektedir. Sertlik derecesi düşük taşlarda kullanabilirsiniz bu yöntemi.

Tütsü ile taş arındırma yönteminde , dumanın taşın her noktasına geldiğinden emin olmanız gerekmektedir. Lavanta, sedir ağacı, sandal ağacı veya adaçayı yakabilirsiniz. Bunları yaktığınızda ateş elementinden de faydalanacağınız için yaktığınız maddelere, sizin için yandıklarından dolayı teşekkür etmeniz, güzel niyet ve güzel enerjiyle taşı arındırmaya odaklanmanız gerekmektedir.

Aynı zamanda isterseniz meditasyon da yapabilirsiniz. Bu, sizin enerjinizi , bulunduğunuz ortamın enerjisini de çok arttıran bir ritüele dönüşecektir.

Aynı işlemi mum ışığı veya ateşle de yapabilirsiniz. Ateşin ışığının etrafına taşları dizmek işinize yarayacaktır. 5-10 dakika kadar tütsü ya da ateş ile taşlarının enerjisini arındırabilirsiniz.

Bu iki yöntem ile taşınıza pozitif enerji yükleyemez; yalnızca var olan negatif enerjisini arındırabilirsiniz. Daha sonra, taşı kendi enerjinizle eşitlemeniz ya da pozitif enerji aktarmak için başka bir teknik izlemeniz gerekir.

Tuz Lambası ile Doğal Taşı Arındırmak

Eğer, Himalaya tuz lambanız var ise, tuz lambası ile taşınızı temizlemeniz çok

basit  olacaktır. Bu teknik için, taşları tuz lambasının yanına koyarak ve niyet ederek taşlarınızı arındırabilirsiniz.

Selenit taşı ile taşın enerjisini yenilemek

Selenit taşının kendi enerjisi dışında, onu diğer doğal taşlardan farklı kılan bir özelliği vardır;

kendi enerjisinin tazelenmeye ihtiyacı olmadığı kadar, diğer doğal taşların da enerjilerinin tazelenmesini ve arındırılmasına yardım eder.

Var olan doğal taşların yanına Selenit taşı  koyduğunuz sürece, taşların enerjilerini sürekli olarak tazeleyebilirsiniz.

Ek Not : Saydam Kuvars ve Karnelyan taşlarının da diğer doğal taşları arındırma ayrıcalığı vardır.

Özellikle, kolay parçalanabilecek hassas yapıdaki taşlar için doğal taşlarla temizleme yöntemini kullanabilirsiniz  Bu aşamadan sonra kullandığınız taşın da enerjisinin diğer yöntemlerle temizlenmesi gerektiğini aklınızdan çıkarmamalısınız.

Umarız yazımız sizler için faydalı olmuştur , eğer Doğal taş nasıl arındırılır beğendiyseniz diğer yazılarımıza da okumanızı tavsiye ederiz. Yorum ve görüşlerinizi belirtirseniz seviniriz. İyi Günler…

    1. ISMAIL DEMIR 10 Aralık 2022

    Add Your Comment