Zayıflamak İçin Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır ?

Hızlı, etkili ve sağlıklı zayıflamak için çörek otu yağı nasıl kullanılır diyenler, egzersiz sonrasında çörek otu yağlı kürler tüketebilir. Hammaddesi belli bölgelerde yetiştiğinden, ürünler çoğunlukla küçük gramajlı şişelerde satılır.

Çörek otu yağı içilerek veya yiyeceklere katılarak tüketilir.  Isparta, Burdur, Afyonkarahisar ve Konya çevresinde çörek otu tarımı yaygındır. İçerek veya gıdalara ekleyip yiyerek tüketim yapmak isteyenler farklı yollar izleyebilir.

Zayıflamak için ne yapmalıyım diyenler, mucizevi kürler araştırmadan önce spor alışkanlığı edinmelidir. Efor harcanmasını sağlayabilecek koşu, tempolu yürüyüş, bisiklet, yüzme sporları başlıca seçeneklerdir.

Metabolizmayı hızlandıran ve insülin direncine olumlu etkide bulunan çörek otu yağı, kan dolaşımı hızlıyken çabuk etki edebilir. Kalori yakımını hızlandırmak için, egzersiz öncesinden çok sonrasında doğru tüketim yapılmalıdır.

Mutfaklarda sık kullanılan zeytinyağı, kanola yağı, ayçiçeği yağı sıcaklığa dirençlidir. Çörek otu yağı görece düşük kıvamlıdır. Aşırı sıcaklık, yağ yapısında bozulma meydana getirebilir. Yüksek ateşte pişen yemeklere katılmaması bu açıdan önemlidir.

Çiğ tüketilen salatalar, hafif karışımlar ve içecekler öne çıkan kullanım alanlarıdır.

Çörek Otu Yağı Aç Karnına İçilirse Zayıflatır mı?

çörek otu yağı zayıflatır mı

Çörek otunun zayıflatıcı etkisi, mideye doygunluk kazandırması ve kan şekerini düzenlemesiyle ilişkilidir. Sabah aç karnına çörek otu çiğnemek veya yağını içmek, verimi artırmaz.

Yağ formundaki ürünün çeşitli gıdalarla beraber tüketilmesi, vücutta çok yönlü etki yaratarak emilimi kolaylaştırır. Bazı bünyeler hassas olduğundan, aç karnına içilen yağlar ishal ve bulantıya sebep olabilir.

Yan etkileri azaltıp kalori yakımına odaklanmak için ideal kürler uygulanmalıdır. Doğru tüketim yaparak görülebilecek yararlar şöyledir:

 • Antioksidan içeriğiyle serbest radikalleri baskılar. 
 • Özellikle soğuk havalarda, mikrobik hastalıkların oluşumunu engeller.
 • “İyi kolesterol” adıyla bilinen HDL’yi artırır, “kötü kolesterol” denen LDL’yi azaltır.
 • Dengeli ve uzun süreli kullanım halinde damar tıkanıklarını giderebilir.
 • Kalbin sağlıklı çalışmasına katkı sunar. 
 • Mide çörek otu yağı sayesinde sindirimde verimlilik gösterir. Hazımsızlık sorunu azalır.  

Çörek Otu Yağı Kürü Nasıl Hazırlanır?

çörek otu yağı kürü nasıl hazırlanır

Çörek otu yağı nasıl kullanılır sorusunun en yaygın cevabı, yoğurt kürüne katarak kullanmaktır. Bağırsakların verimli çalışmasını destekleyen yoğurt, içerdiği probiyotik bakterilerle sindirim organlarındaki florayı güçlendirir.

Zayıflama sürecinin sindirim sağlığıyla ilişkili olması, yoğurdun sağladığı avantaja önem katar. Çörek otu yağı kürü hazırlamak için 1 kase yağsız yoğurt, 2 tatlı kaşığı çörek otu yağı ve yarım limon gerekir.

Yarım limonun suyu, yağ ile yoğurda katılır. Egzersiz sonrasında tüketime bu kürle başlamak, zayıflama sürecini destekleyebilir. Kürden maksimum verim almak için kondisyon çalışmasından sonra tüketim yapılması önemlidir.

Güç antrenmanları yüksek karbonhidrat, yağ, protein alımı gerektirir. Vücut kaslarının fazla çalıştığı antrenmanlar sonrasında yüksek kalorili hayvansal gıdalar önceliklidir.

Zayıflamak isteyen ve halihazırda spor yapan kimseler, güç çalışmalarını bir süre erteleyip kondisyon çalışmalarına başlayabilir. İki çay kaşığını aşmayacak miktarda, gece yatmadan önce çörek otu yağı içmek seçenekler arasındadır.

Çörek Otu Yağını Kaç Gün Kullanmalıyız?

Çörek otu yağı zayıflama üzerinde önemli etkilere sahiptir. Bu durum, kontrolsüz kullanılabileceği anlamına gelmez. Çörek otu yağının içerdiği zengin yağ asitleri, fazla kullanım halinde sivilce oluşumunu ve yağlanmayı tetikleyebilir.

Çörek Otu yağını kaç gün kullanmalıyız diyorsanız, başlangıcı haftalık 3 kullanımla yapabilirsiniz. Her gün kullanım yapmak, üründeki kalorinin ters etki yaratmasına yol açabilir.

Diyabet hastaları, kalp damar hastaları ve çeşitli ölçütler itibarıyla ideal kilonun altındakiler kullanım öncesinde doktora danışmalıdır. Kalori fazlasını yakma haricinde, bir hastalığın tedavisi için çörek otu yağı kullanmak doğru olmayabilir.

Zayıflamak için çörek Otu yağı nasıl kullanılır diyenlerin, sertifikasyon belgeleri mevcut markalara yönelmesi gerekir. 

Zayıflamanıza yardımcı olacak bir diğer ürün ise kahve olabilir . Türk kahvesi ile nasıl kilo verilir ? yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Makale hakkında yorum ve görüşlerinizi belirtirseniz seviniriz (:

  1. Melek Yıldızhan 26 Aralık 2022
  2. Serra 26 Aralık 2022

  Add Your Comment