Beyin Sisi Nedir ? Beyin Sisi Belirtileri Nelerdir ?

Beyin sisi nedir ? Beyin Sisi Belirtileri Nelerdir ? sorusunun cevabı durgun ve yavaş düşüncelere sebep olan ve yorgunluk, uykusuzluk, alınan ilaçların yan etkisi ve benzer farklı koşullarda meydana çıkabilen bir durum olarak cevaplanabilir.

Beyindeki okuma, düşünme,öğrenme, hatırlama ve akıl yürütme davranışlarını yürüten bilişsel yeteneği etkileyebilir.

Covid pandemisinden sonra beyindeki bilişsel süreçlerde meydana gelen bozukluklar ile iligili şikayetlerde artış yaşanmıştır.

Bu şikayetlerin en önemlisi de ‘beyin sisi’ olarak isimlendirilen bir takım karakterize bilişsel değişim ve algıda bozukluklar meydana gelen semptomlardır.

Beyin sisinin nedenleri içinde yakın zamanlarda yaşanılan rahatsızlıklar, yoğun çalışma temposu, stres ve uykusuzluk gibi sebepler yer almaktadır.

Beyin sisine ait yaşanan semptomların süresi için, bir takım yapılan araştırmalar sonuç vermese de,  süreçleri nasıl etkilediği konusunda önemli bilgiler edinilmiştir.

Beyin Sisi Nedenleri Nelerdir ?

beyin sisi belirtileri nelerdir

Odaklanmada zorluk yaşıyorsanız veya düşüncelerinizin karmaşık ve düzgün bir şekilde düşünemediğinizi hissediyorsanız, beyin sisi rahatsızlığınız olma ihtimali yüksektir.

‘Beyin Sisi Ne Demek ?’ sorusuna yanıt verirken buna neden olabilecek şeyleri bilmek , tedavi ve çözüm önerileri için son derece önemlidir. Beyin sisi yalnız başına bir teşhis özelliğinde olmasa da , farklı tıbbi durumlar ve bazı yaşam koşullarında ortaya çıkabilen semptomlardan birisidir.

Eğitim ve Araştırma Üniversiteleri’nde yapılan araştırmalarda beyin sisi yaşayan kişilerin ortak şikayetlerinde,  odaklanma zorluğu , tam uyanık olmama durumu, konsantrasyon bozukluğu ve düşük farkındalık bulunmaktadır.

Tedavinin doğru şekilde yapılabilmesi için beyin sisine nelerin sebep olduğunu bilmek önemlidir. Beyin sisinin öne çıkan olası sebepleri şunlardır :

Uykusuzluk

Uyku apnesi ya da bozuk uyku düzeni gibi kronik sebeplerle uykusuz kalmak beyin sisi yaşamanıza neden olabilir. Uyku yeterli şekilde alınmadığı zamanlarda beynin bazı bölümlerinin düzenli çalışamaz  ve bu durum , bulanık bir algı hali yaşamanıza neden olabilir.

Hormon Değişiklikleri

Östrojen, progesteron isimli hormonlar ile gelen ve kadınlarda daha çok görülen büyük şekildeki değişiklikler beyin sinir ağına etki edip beyin sisine dair bazı belirtilere neden olabilir.

Menopoz yaşayan kişilerde düşen östrojen miktarı ile yaşamlarına devam eden kadınlarda bu belirtiler daha da artış gösterebilir.

Menopoz öncesinde , perimenopoz ve menopoz sonrasında kadınlarda yapılan araştırmalar , beyin yapısında oluşan belirtilerin beyin sisi ile ilgili olabileceğini ortaya çıkarmıştır.

Stres ve Kaygı

Beyin sisi belirtilerine , kaygı bozukluğu ve yoğun stres yaşayan kişilerde daha sık rastlanabilir.Dikkat dağınıklığı ve konsantrasyon bozukluğu en çok görülen  şikayetler arasındadır.

Yapılan diğer araştırma sonuçlarına göre kaygı yaşayan kişinin hafızasında olumsuz etkiler görüldüğü ve bunun beyin sisine neden olabileceğini göstermiştir.

İlaçlar

Bazı ilaçlar beyin sisine sebep olabilecek yan etkiler içerebilmektedir.

Yan etkiye sebep olan ilaçlar arasında antikolinerjik ilaçlar, benzodiazepin ilaçları ve antipsikotiler  bulunur.

Enfeksiyonlar

Vücutta oluşan iltihaplanmalar , inflamatuar adı verilen hücrelerde beyne sinyal gönderilmesine ve bunun kişiyi yavaşlatmasına , daha fazla dinlenme isteğine , odaklanma güçlüğüne itebilmektedir.

Covid-19 hastalığı yaşamış hastalar üzerinde yapılan araştırmada , virüsten aylar sonra bile kişilerde beyin sisi belirtilerinin devam ettiği bulunmuştur.

Beyin Sisi Belirtileri Nelerdir?

beyin sisi neden olur

Beyin sisi yaşayan bir kişi zihinsel olarak normalden daha az netlik içerisinde hissedebilir. Düşünceler ve duygular hissizleşebilir ve günlük aktiviteler daha fazla çaba gerektiriyormuş gibi görünebilir. Bazı kişiler bu durumu, düşüncelerine erişmeyi ve önceden planlama yapmayı güç hale getiren bir zihinsel bulanıklık olarak tanımlar. Henüz tıbbi bir durum olarak değerlendirilmese de bazı belirtiler ile tespit edilebilir durumdadır.

Beyin Sisi  Belirtilerinden Bazıları Şunlardır:

  • Beynin çevrede olup bitenleri aktif olarak işlemesine ve aynı anda diğer ayrıntıları görmezden gelebilmesine izin veren dikkat etme eyleminde meydana gelen bozukluk
  • Bilgiyi öğrenme, saklama ve daha sonra geri getirme işlemini sürdüren bellekte birtakım sorunlar
  • Planlama, odaklanma, yapılacakları hatırlama, birden fazla görevi yerine getirme gibi karmaşık becerileri yürütme işlevlerinde yaşanan zorluk
  • Boşluk veya kafası karışmış hissetmek
  • Normalden daha ağır şekilde düşünmek ve kolay görevleri tamamlamak için bile fazla zamana ihtiyaç duymak
  • Düşünceleri organize şekilde planlamada sorunlar yaşamak
  • Odaklanma bozukluğu
  • Kelime ve cümle bulmada zorluk yaşamak

  • Add Your Comment