Bahçe İşleriyle Uğraşmanın 4 Faydası

Bahçe işleriyle uğraşmak son zamanlarda insanların en güzel hobisi haline gelmeye başladı.

Günlük hayatın stresinden uzaklaşmak ve kendinizi meşgul edecek şeyler arıyorsanız ve bir ufak bahçeye sahipseniz yani aklınızda böyle bir hobi edinmek varsa ve bahçe işleriyle uğraşmak istiyorsanız bu yazımız tam size göre.

İşte sizlere bahçe işleriyle uğraşmanın 4 faydası ;

1-Stres Azaltır ve Zihinsel Faydalar Sağlar

bahçe işleriyle hobi

Bahçecilik, güzel sanat eserleri yaratmak için doğal kaynakları kullanan bir açık hava etkinliğidir. Dışarıda vakit geçirmenin eğlenceli bir yoludur ve fiziksel ve zihinsel faydaları nedeniyle stresi azaltabilir. İnsanlar bahçıvanlığın zor olduğunu düşünme eğilimindedir, ancak aslında çok faydalıdır. Doğru planlamayla herkes bahçecilikten yararlanabilir.

Birincisi, insanlar bahçecilik faaliyetleri yaptıktan sonra kendilerini daha mutlu hissetme eğilimindedir. Bahçecilik, insanların çevreleriyle bağlantı kurmasına ve doğal dünyayı takdir etmesine yardımcı olur.

Doğada vakit geçirerek insanların zihinlerini sakinleştirmelerine yardımcı olabilir.

Aynı zamanda çevreye özen göstermenin ve kaynakları gelecek nesiller için korumanın harika bir yoludur. Basitçe bir bahçe dikmek, ruh halinizi iyileştirebilir ve etrafınızdaki dünyaya daha iyi bakmanıza yardımcı olabilir.

2-Meyve Sebze İhtiyaçlarınızı Karşılarsınız

bahçe işleri sebze

Bahçenizin toplum üzerindeki etkisini de dikkate almak önemlidir.

Birçok topluluk, insanların yerel olarak yetiştirilen yiyecekleri satın alabilecekleri bahçelere sahiptir. Bu, sürdürülebilir yaşam için bir model görevi görür – komşular birbirlerinden öğrenebilir ve daha sağlıklı yaşam tarzlarına sahip olabilir. İnsanlar ayrıca yerel ürünleri almak için seyahat etmek yerine satın almaktan da yararlanır.

Bu şekilde, açlık ihtiyaçlarını karşılarken yerel ekonomilerini geliştirmeye yardımcı olabilirler.

3-Doğal Yaşam Alanınızı Oluşturursunuz

bahçe işleri doğal yaşam alanı

Bütün bunlardan sonra, güzel bir bahçe yaratmak için iyi hazırlanmalısınız! Herhangi bir bitki veya çiçek ekmeden önce ikliminizi ve toprağınızı düşünün. Bahçeniz için alet seçerken ve bahçe alanınızı işaretlerken de önceden plan yapmalısınız.

Alanınızı çarpıcı bir doğal yaşam alanına dönüştürmenin ne kadar kolay olduğunu yakında göreceksiniz!

Bahçecilik, sağlığınızı büyük ölçüde iyileştirebilecek mükemmel bir hobidir. Doğada kendi mahsullerini yetiştirerek vakit geçirmekten herkes yararlanabilir. Yeni alanınızı kurduktan sonra, bahçenizde çalışmanın beklediğinizden daha keyifli olduğunu kısa sürede anlayacaksınız!

4-Bitkiler Hakkında Bilgiler Edinirsiniz

Bahçecilik, yetiştirdiğiniz bitkiler hakkında bilgi edinmenize de yardımcı olur. Işık veya sıcaklık gibi belirli koşullardan nasıl etkilendiklerini öğreneceksiniz.

Ayrıca hangi bitkilerin birlikte iyi çalıştığını veya her bitkinin hangi bitki besinlerini yediğini (simbiyoz olarak adlandırılır) belirleyebilirsiniz. Bu bilgi, hangi bitkilerin yetiştirileceğini seçerken bilinçli bahçecilik kararları vermenize yardımcı olur.

Hatta bahçenizin güvenli ve yaban hayatı dostu olması için hangi hayvanlara ihtiyaç duyduğuna, onları bahçe planlarınızdan çıkararak karar verebilirsiniz.

Yeni Başlayanlar İçin Bahçecilik: Bilmeniz Gerekenler


Bahçecilik tüm dünyada popüler bir hobidir. Bir arazi yönetimi şeklidir ve yiyecek, yakıt ve diğer maddeleri üretmek için kullanılabilir. Bir proje planlamak için zaman ayırırsanız oldukça eğlenceli olabilir.

Ne yapmak istediğinize bağlı olarak birkaç çeşit bahçecilik vardır.

Bitkileri iç veya dış mekanlarda, bahçenizde veya saksılarda yetiştirebilirsiniz. Esasen, bahçe düzenleme seçeneklerinde herkes için bir şeyler var.

Bahçecilik ile Yiyecek Tedarik Sıkıntısı Yaşamazsınız

Bahçecilik, yiyecek tedarikinizi uzatmak için popüler bir araçtır. Bahçecilik sürenizin uzunluğu, ne kadar ürün elde etmek istediğinize bağlı olacaktır. Kendi yemeğinizi yetiştirmek, gıdaları marketlerde satın almaktan daha uzun süre korur.

Evde yetiştirilen yiyecekler, yetiştirme ortamları gibi yapay besin solüsyonları yerine doğal ortamlarda yetiştirildiğinden daha fazla besine sahiptir. Kendi yemeğinizi yetiştirmek, ticari yetiştirme yöntemlerine kıyasla daha az yer ve ekipman israfına da neden olur.

Yiyecekler, bitkiler kullanılarak bahçelerde yetiştirilir; bu yönteme tarım denir. Bitkiler, bol miktarda besin ve nem içeren organik bir ortamda olduklarında en iyi şekilde büyürler.

Bu nedenle kendi yemeğinizi yetiştirmek, önce bir bahçe kurmayı gerektirir.

Bahçe işleri ile Uğraş Size Verimlilik Kazandırır

İyi güneş ışığına, toprak dokusuna ve sıcaklık düzenlemesine sahip bir yer seçmek önemlidir. Bitkiler iyi büyümek için iyi toprağa ihtiyaç duyar, bu nedenle herhangi bir şey ekmeden önce toprağı iyi hazırladığınızdan emin olun. Bundan sonra, büyümeye başlamaya hazırsınız!

Bahçecilik projeleri, yeni bahçe planları tasarlamayı veya eğlence ve verimlilik iyileştirmeleri için eskilerini değiştirmeyi içerebilir.

Bahçe yapmanın birkaç yolu vardır: elden ayağa ekimden, beyinden toprağa bulaşmadan, elden toprak emmeye ve baştan toprağa sirkülasyona.

Ürün toplarken veya yabani otları temizlerken karıncaları ve uğur böceklerini saymak gibi kelime oyunları da yapabilirsiniz!

Bahçıvanlığın her yolu, ticaretin araçlarını içselleştirmenize yardımcı olur, böylece onları kendi yararınıza etkili bir şekilde nasıl kullanacağınızı bilirsiniz.

Bahçecilik, dışarıda vakit geçirmek ve yiyecek stokunuzu korumak için mükemmel bir yoldur.

Ayrıca bitkiler hakkında bilgi edinmenin ve doğal yollarla zindeliğinizi artırmanın harika bir yoludur.

Bir proje seçin, toprağı hazırlayın, bitkilerinizi seçin ve bahçeye başlayın!

  • Add Your Comment