Sağlıklı Bağırsak için Beslenme Önerileri

Bu sürecin  önemini daha önce duymamış olabilirsiniz ancak bağırsak sağlığını korumak, kardiyovasküler sağlığınızı korumak kadar önemlidir. Genel sağlığınız, aslında bağırsaklarınızla ilişkilidir. Kötü bakterilerin büyümesi, iltihaplı bağırsak, kabızlık, karın ağrısı, sızdıran bağırsak sendromu vb. gibi çeşitli bağırsak sorunlarına katkıda neden olur.

Bu tip hastalıklar zamanında tedavi edilmezse, sorunlar ciddi sağlık problemlerine dönüşebilir. Beslenme uzmanları, kötü bakterileri uzak tutmak için lif ve protein yönünden zengin yiyecekleri tüketmeyi önerirler. Bu da iyi bakterilerin gelişmesine yardımcı olur ve sonuçta bağırsağınız sağlıklı çalışır. Şimdi gelin hep birlikte bağırsak sağlığını korumak için neler yapmalıyız yakından inceleyelim.

Bağırsak Sağlığı İçin Besinler

Bağırsak sağlığı için ne yemeli bilmiyor olabilir yada daha fazla bilgi edinmek istiyor olabilirsiniz. Aşağıda sizler için hazırladığımız 21 farklı gıda bağırsaklarınız için en faydalı ürünlerdir.

Soğan

Probiyotiklerin bağırsağınızı sağlıklı tuttuğu bilinmektedir. Soğanlar probiyotik bakımından zengindir ve iyi bakterilerin büyümesini destekler. Pişmiş soğanları tüketebileceğiniz gibi salatalarınıza da katabilirsiniz.

Kokusu sizi yada çevrenizdekileri rahatsız eder diye endişeleniyorsanız önce 10-15 dakika kadar suda bekletebilirsiniz. Soğanları mümkün oldukça doğal, taze ve işlenmemiş şekilde tüketmeye dikkat edin.

Kvas

Kvas, çavdar ekmeğinden yapılır. Bu nedenle bağırsak sağlığınızı iyileştirebilecek en önemli içeceklerden birisidir. Sizi kötü bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlara karşı korur. Kvas tüketmek sizi enfeksiyonlardan ve diğer rahatsızlıklardan koruyan iyi bakterileri artırır.

Kemik Suyu

Tavuk yada inek kemiklerinden ve kemik iliğinden yapılan her türlü gıdayı tüketebilirsiniz. Eğer sade kemik suyu içebiliyorsanız gün içerisinde 1 – 2 bardak içmeye özen gösterin. Çeşitli mineraller ve amino asitler içerdiğinden oldukça sağlıklıdır. Bu bileşenler, kalın bağırsağın bağırsak astarını etkili bir şekilde kapatabilir. Ayrıca herhangi bir yan etki olmaksızın irritabl bağırsak sendromunu iyileştirdikleri de bilinmektedir.

Çikolata

Çikolata probiyotik bakımından zengin olduğu için bağırsak sorunlarını çözmenin tatlı bir yolu olabilir. Bağırsağınızın iyi çalışması için yeterli miktarda her besine ihtiyacı vardır. Bu nedenle bir bar çikolata yiyin ve herhangi bir yan etkisi olmadan bağırsağınızı besleyin (fazla kilo problemi olanlar bitter tercih edebilir).

Sarımsak

Sarımsakta bulunan probiyotikler bağırsak florasını besler. Herhangi bir şekilde sarımsak tüketmenin bağırsağınızda bulunan sağlıklı bakterileri desteklediği bilinmektedir.

Balık / Somon

Somon, güçlü bir anti-enflamatuar bileşen olan omega-3 yağ asitleri bakımından en zengin balık türlerindendir. Bağırsak iltihaplarını iyileştirir ve tekrar iltihaplanmayı engellemeye yardımcı olur.

Hindistan Cevizi

Beslenme uzmanları göz korkutucu parazit ve bakterileri yok edebildikleri için antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahip gıdaları tüketmeyi önerirler. Hindistan cevizi, midenizdeki asitlik seviyelerini dengeleyerek size bu konuda yardımcı olur (toz halde olan değil, bildiğiniz Hindistan cevizi).

Yoğurt

Yoğurt, bağırsak sağlığını iyileştirmek ve irritabl bağırsak sendromunu tedavi etmek için gerekli olan probiyotiklerle doludur. Aynı zamanda uygun sindirime yardımcı olan enzimleri tüketmek için de harika bir kaynaktır. Mümkünse ev yapımı yoğurtlar tüketin.

Mango

Diyetinize sadece mango eklemek bağırsaklarınızın durumunu değiştirebilir. Özellikle bağırsaklarınız için sayısız faydası vardır. Bağırsakta ki iyi bakterileri canlı tutar ve bağırsağınızı besler. Bağırsak sağlığını korumak için çok faydalı olan biyoaktif bileşiklerle de bol miktarda bulunur.

Lahana Turşusu

Doğal olarak fermente edilmiş gıdalar tüketmek bağırsaktaki kötü bakterileri yok eder. Bu mikroorganizmalar, Lactobacillus bakterileri içerdiklerinden bağırsak florasının gelişmesi için çok önemlidir. Lahana turşusu bunlardan en etkili olanıdır. Şişkinlik ve hazımsızlık gibi irritabl bağırsak sendromuna iyi gelir.

Fermente Kahve

Beslenme uzmanları, çeşitli sağlık sorunlarını tedavi etmek için aşırıya kaçmadan kahve içilmesinin bağırsaklar için faydalı olduğunu belirtir. Fermente, sade yada Türk kahvesi bağırsak sağlığına katkıda bulunan birçok sindirim sorununu tedavi edebilir. Kahve içmek metabolizmanızı da hızlandıracaktır.

Tahıl Ürünleri

Tahılların sindirimi, tam buğday ürünlerine göre daha kolaydır. Bağırsak sağlığını korumak için gerekli olan proteinler ve karbonhidratlar bakımından zengindir. Bulgur, kara buğday, arpa, yulaf gibi besinler tahıl ürünlerine örnektir.

Laktozsuz Süt veya Yoğurt

Bir kaç madde önce yer verdiğimiz yoğurt ne şekilde tüketilirse tüketilsin genel sağlığımız için faydalıdır. Eğer herhangi bir sağlık probleminden kaynaklı olarak normal süt veya yoğurdu tüketemiyorsanız laktosuz türlerini deneyebilirsiniz. Yoğurtta ve sütte bulunan probiyotikler bağırsağın yanı sıra genel sağlığınız içinde önemlidir.

Kombucha Çayı

Kombucha, bağırsak sağlığınıza katkı sağlayan besleyici gıdalardan biridir. İçinde bulunan yüksek probiyotik içeriğinden dolayı mide sorunlarının yarattığı iltihap ve rahatsızlığı giderdiği bilinmektedir.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi düzgün tüketildiği taktirde sindirime yardımcı olur. Mide asitlerini hafifletebilir. Beslenme uzmanları, bağırsak iltihabı yaşayan insanlara genellikle elma sirkesi içeren yiyecekler önerir.

Fasulye

Fasulye sadece lezzetli değil, aynı zamanda bağırsaklarınız için de son derece besleyicidir. Protein, lif, B vitamini ve folat bakımından zengindir. Bu besinler, iyi bakterileri arttırır aynı zamanda parazit ve kötü bakterileri yok ederek bağırsak sağlığını güçlendirir.

Lifli Besinler

Beslenme uzmanları, badem, ahududu, mercimek, elma gibi lifle zenginleştirilmiş yiyeceklerin tüketilmesini önermektedir. Lifli gıdalar sindirimi kolaylaştırır ve hızlandırır. Kabızlığı ve diğer mide sorunlarını önler.

Bağırsak Düzenleyici Bitkisel İlaçlar

Eğer bağırsaklarınız düzenli çalışmıyorsa yada enfeksiyon kapmışsa doğanın bizlere sunduğu bitkisel çarelerden yararlanabiliriz. Aşağıda sizler için hazırladığımız doğal yöntemleri güvenle uygulayabilirsiniz.

Nane Çayı

Nane çayı, iltihabı hafifletmek ve bağırsaktaki tahrişi onarmak söz konusu olduğunda mükemmel bir çözümdür. Bu nedenle, bağırsak enfeksiyonunu tedavi etmeye yardımcı olmak için sıkça kullanılır.

Bu çay aynı zamanda bağırsaktaki fazla gazı emer. Sahip olduğu antispazmodik özellikleri sayesinde hızla mide rahatsızlıklarını giderebilir.

Limonlu Su

Limon suyu, bağırsaktaki herhangi bir kirliliği temizlemeye ve mikroplarla savaşmaya yardımcı olan etkili bir doğal ilaçtır. Ayrıca enfeksiyonlardan sorumlu olan mikroorganizmaları da ortadan kaldırır.

Bağırsak yolunun düzenlenmesine de yardımcı olur. Bu nedenle karın ağrısı, kramplar, iştahsızlık ve ishal gibi birçok semptomu hafifletir.

    1. Arda Kepildek 28 Kasım 2022

    Add Your Comment