Yatırım için Hangi Altın Alınmalı ? En Kapsamlı YAZI

Altın, tarihin en eski yatırım araçlarından biridir. Altın yatırımı yapmak, birikimlerini değerlendirmek ve enflasyon gibi risklere karşı korumak isteyen pek çok kişinin tercihidir. Ancak altın yatırımı yaparken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

Hangi altın türünü almak daha karlıdır? Altın almak için doğru zaman nedir? Altın alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Bu makalede size bu soruların cevabını vereceğiz. Yatırım için hangi altın alınmalı sorusunu yanıtlamadan önce altın yatırımının avantaj ve dezavantajlarını inceleyelim.

Altın Yatırımının Avantaj ve Dezavantajları

Altın yatırımının avantajları şunlardır:

 • Değerini korur: Altın, değerini uzun vadede koruyan bir varlıktır. Altının arzı sınırlıdır ve talebi yüksektir. Bu nedenle altın fiyatları genellikle artış eğilimindedir. Altına yatırım yapanlar, tasarruflarını enflasyon gibi risklere karşı koruyabilirler.
 • Güvenli limandır: Altın, ekonomik ve siyasi belirsizliklerin arttığı dönemlerde güvenli bir liman olarak görülür. Altın fiyatları, diğer yatırım araçlarına göre daha az dalgalanma gösterir. Altına yatırım yapanlar, piyasalarda stresin arttığı zamanlarda daha az kayıp yaşayabilirler.
 • Kolaylıkla alınıp satılabilir: Altın, kolaylıkla alınıp satılabilen bir varlıktır. Altını fiziki olarak veya banka hesapları, sertifikalar veya internet üzerinden alıp satabilirsiniz. Altının likiditesi yüksektir ve nakde çevrilmesi kolaydır.

İlginizi Çekebilir ✨ -> Kuyumcular Hangi Siteyi Takip Ediyor ? ( Detaylı Bilgi ! )

Altın yatırımının dezavantajları ise şunlardır:

 • Fırsat maliyeti vardır: Altın, sabit getirisi olmayan bir varlıktır. Altını elde tutmanın fırsat maliyeti vardır. Yani, altına yatırdığınız parayla başka bir yatırım aracından daha fazla getiri elde edebilirdiniz. Bu nedenle altına yatırım yaparken doğru zamanlamayı yakalamak önemlidir.
 • Saklama maliyeti vardır: Altını fiziki olarak almanın saklama maliyeti vardır. Altını evinizde veya bankada güvenli bir şekilde saklamak için ekstra masraf yapmanız gerekir. Ayrıca fiziki altının çalınma veya kaybolma riski de vardır.
 • Vergi ve komisyon ödenir: Altını banka hesapları veya sertifikalar üzerinden almanın vergi ve komisyon maliyeti vardır. Bankalar altın alış ve satış işlemlerinde komisyon alabilirler. Ayrıca altından elde edilen kazançlar gelir vergisine tabidir.

Biz bu yazıyı yazarken ( 01.06.2023 ) altın fiyatları aşağıdaki gibidir :

 • Gram Altın : 1.312 TL
 • Çeyrek Altın : 2.282 TL
 • Cumhuriyet Altını : 9.082 TL
 • Tam Altın :8.945 TL

Yatırım için Hangi Altın ?

Altın yatırımı yapmak isteyenler için en kârlı seçenek gram altın olabilir. Gram altın, işçilik maliyeti olmadığı gibi değerinde satılabilen bir yatırım aracıdır. Gram altınlar kuyumcularda 1-20 gram arasında satılabilir. Herkesin bütçesi ve birikimi doğrultusunda alabileceği bir yatırım aracı olan gram altın, en mantıklı tercihtir.

Gram altın almak isteyenler 22 ayar ve 24 ayar gram altın seçenekleriyle karşılaşabilirler. 24 ayar olan gram altın saflık oranı en yüksek olandır.

24 ayar olan gram altına yapılan yatırımlarda fark ücreti daha düşüktür, bu nedenle saf olan gram altına yatırım yapmak daha mantıklıdır.

Gram Altın mı ? Bilezik mi  Çeyrek mi ?

Altın alırken gram altın mı, çeyrek altın mı tercih edilmeli? Çeyrek, Cumhuriyet, yarım ve bilezik gibi altın türlerinde işçilik masrafı altının değerine eklenir ve yaklaşık %10 fiyat artışı yaratır.

İşçilik maliyetini azaltmak için iki çeyrek yerine bir yarım ya da iki yarım yerine bir tam altın alabilirsiniz. Düz bilezik, daha az işçilik masrafı içeren bir seçenektir.

Gram altın işçilik maliyeti olmadığı için diğer altın türlerinden daha avantajlıdır. Farklı altın türleri arasındaki alış ve satış farkları karlılık oranını etkileyebilir ve bankalar genellikle kuyumculardan daha yüksek makas aralığı sunarlar.

Yatırım Danışmanı İşe Yarar mı ?

Yatırım danışmanları size neye yatırım yapacağınız konusunda yardım eden kişilerdir . Yatırım danışmanı kişiler belirli ücret karşılığında doğru yatırımını yapmanızı sağlarlar. Yatırım danışmanınızı iyi seçmeniz gerekebilir. Sizi yanlış bir yatırıma yönlendiren kişi olursa, hem yaptığınız yatırım hem de danışmana verilen ücret sizi üzebilir.

İyi bir yatırım danışmanı hizmeti almak istiyorsanız bize ulaşabilirsiniz : İletişim için poetwhitecloud@gmail.com adresine mail atmanız yeterlidir.

Sizlere bu yazımızda yatırım tavsiyesi vermemekle beraber, hangi varlıklara yatırım yapmanız gerektiği konusunda bir rehber olmak istedik. Umarız yardımcı olabilmişizdir.

Yatırım için hangi altın alınmalı ? sorusuna da umarız kafanızda bir cevap oluşmuştur . Yatırım için hangi altını alacağınız yine de sizin tercihlerinize bağlıdır.

En iyi yatırımın insanın kendine yaptığı yatırım olduğunu unutmayın 🙂

Nasıl Yapılır konularımıza göz atmayı unutmayın mutlaka sizin de ilginizi çekecek yazımız vardır 🙂

 • Add Your Comment