Çocukları Ekrandan Nasıl Uzak Tutabilirim ?

Çocukları Ekrandan Nasıl Uzak Tutabilirim ? Sorusuna Cevap Alabileceğiniz İçeriğimizi Okurken Arkanıza Yaslanın ve Artık Çocuklarınız İçin Endişelenmeyin.

Çocuklarımızı ekranlardan uzak tutmamız gerektiğinin bilincindeyiz, ancak bunu başarmak maalesef düşündüğümüz kadar kolay değildir.

Her ailede anne ve babanın isteği çocuklarını teknolojik aletlerden yani telefonlar ve bilgisayarlardan uzak tutma yönündedir.

Bir çocuğun uzun saatler boyunca tablet, telefon veya televizyona maruz kalması, negatif birtakım alışkanlıkları da beraberinde getirmektedir.

Uzmanlar her dakika anne ve babaları çocukları ekrandan uzak tutma hususunda devamlı uyarma ihtiyacı hissetmektedir.  

Çocukları Ekrandan Uzak Tutmak

Özellikle pandemi döneminde, evde hapsolan çocukları eğlendirmek adına telefon veya tablet bağımlısı yapmak kaçınılmaz oldu. Uzaktan eğitim de bunun tuzu biberi olmuş ve çocuklar sabah daha erken saatlerde ekrana maruz kalmak zorunda kaldılar.

Yani çocuklar hem derse girmek için hem de eğlenmek için telefon ve tablete bağımlı hale geldiler. Pandeminin etkilerinin yok olmaya başladığı son zamanlarda çocuklar en azından eğitim anlamında biraz da olsa ekranlardan uzak kaldılar.

Eğlenme ve boş zamanları değerlendirme adına çocuklar yine de ekranlardan bir türlü uzak durmayı başaramamaktadır.

Çocukları Ekrandan Uzak Tutabiliyor muyuz?

Çocuklar ders saati biteme kadar online aldığı eğitimi sonlandırıp, ardından eğlenmek amacı ile telefon ya da tabletle en az günde bir saat vakit geçirmeye başladı. Ancak bazı anne ve babalar bu durumun her geçen gün arttığını ve çocukları uyarmadıkları müddetçe cihazları ellerinden bırakmadıklarını fark ettiler. Üstelik farklı ülkelerde çocuklar üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda çocukların günde yaklaşık olarak en az 5 ile 6 saat telefon veya tabletten video izledikleri veya oyun oynadıkları ortaya çıkmıştır.

Bu da gösteriyor ki ; çocuklarımızı ekranlardan uzak tutma konusunda başarılı olduğumuz söylenemez.

Aslında her anne baba bunu başarmak için çabalamakta ve elinden geldiği kadar çocuklarını ekrandan uzak tutmak için girişimlerde bulunmaktadır. Ancak bu konuda onlarla ekranlara maruz kalmanın zararları hakkında konuşmaktan ziyade, onlara davranışlarımızla örnek olarak bunu başarabiliriz. 

Çocuklarımızı Ekrandan Nasıl Uzaklaştırırız ?

Öncelikle çocuklarımızı ekrandan uzak tutmak demek, onlara telefonu ya da tableti tamamen yasaklamak anlamına kesinlikle gelmez.

Bunu sadece 3 yaşından ufak çocuklarımız için uygulayabiliriz. 2 ve 3 yaş arasındaki çocuklarda motor becerisini ve zekâ gelişimini negatif yönde etkilememek için anne ve babalar, günde 15 dakikayı geçirmeyecek şekilde yaşına göre çizgi filmleri belirli aralıklarda izletebilirler. 2 yaşından küçük çocuklara, yemek yedirmek için dahi olsa katiyen televizyon, telefon veya tabletten video veya çizgi filmler izletilmemelidir.

5 yaşından büyük çocuklar, özellikle de tatillerde telefon ve tablete yönelmektedir. İşte tam olarak da bu dönemlerde ebeveynlerin telefon veya tablette oyun oynama ve video izleme süresini azaltması gerekmektedir. Bunu başarmak için, hep birlikte sohbet saatleri oluşturabilir, kitap okuma saatleri ayarlayabilirsiniz.

Bundan daha da önemlisi anne ve babanın da telefonla çok haşır neşir olmaması, çocuklarına kötü örnek olmaması en etkili yöntemdir. Özellikle de çocuklar ders çalışırken onların yanında telefondan video ya da dizi film izlemek, o çocuğun kendisini kötü hissetmesine neden olmaktadır. Yani çocuğa göre annem ya da babam ne güzel eğleniyor ama ben ders çalışıyorum düşüncesi oluşmaktadır.

Çocuklarımızı ekranlardan uzak tutma konusunda en etkili yöntem kesinlikle onlara güzel örnek olmaktır. Onlarla oyunlar oynayarak, kitap okuyarak, evde çeşitli faaliyetler organize ederek, teknolojiden uzak bir hayat oluşturarak bunu başarabiliriz.

Çocuklar henüz ergenlik çağına kadar yaşadıkları şeyleri orta yaşlara geldikleri zaman da uygulamaktadırlar. Araştırmacılar tarafından uzun dönemler boyunca bilgisayar veya telefonlar ile zaman geçiren çocuklar büyüdükleri zaman anti sosyal olmaktadırlar.  

Kategorimizdeki diğer yazılarımızı da okumanızı tavsiye ediyoruz 🙂

    1. Shopnow 10 Aralık 2022

    Add Your Comment