Bitkiden Elde Edilen Besinler Nelerdir ?

Bitkiden Elde Edilen Besinler , İçeriğimizde Sizlere Hangi Bitkilerden Neler Elde Edildiğini, Bitkilerin Hangi Grublara Ayrıldığından Bahsettik.

Farklı besin gruplarında içinde bulunan bitkisel besinler, sağlıklı şekilde yaşam sürmek isteyenlerin ve formda kalmaya önem verenlerin en fazla tercih ettikleri besinler içerisinde yer alır.

Bitkisel Besinler Nelerdir ?

Buğday, enginar , biber, patlıcan, havuç kullanılarak hazırlanan yemekler bitkisel besinler içeren yemek grubuna girerler. Aynı zamanda da elma, karpuz, muz, armut gibi meyve türleri de bitkisel besinler arasında yer almaktadır. Bitki kullanılarak yapılan bütün yiyecekler bitkisel besin grubundadır.

Bitkiden elde edilen besinler dediğimizde aslında bitki çeşitlerinden hangi türlerin tüketilebileceğini anlatırız.

Sağlıklı bir yaşam ve kilomuza önem vermek için bitkilerden elde edilen besinleri tüketmeyi asla ihmal etmemeliyiz . Bitkisel besinler sağlıklı ve dengeli beslenmenin yapı taşlarıdır.

Bitkilerden Neler Üretilir ?

Bitkilerden ne elde edilir ? sorusuna gelecek olursak bitkiler , gıda, tedavi amaçlı (fitoterapi: tıbbi bitki tedavisi), çay, baharat, boya, böcek ilacı (pestisitler), hayvan hastalıklarının tedavisinde, reçinelerde, sakızda, uçucu yağların kullanımında , alkolsüz içecekler ve kozmetik endüstrisin de kullanılır.

Bitkisel Meyveler Nelerdir?

Bitkisel besin grubuna lahana, buğday, pırasa, enginar, havuç, patlıcan ve biber ile yapılan yemekler dahildir. Elbette elma, armut, karpuz, muz ve şeftali gibi diğer meyveler de bitkisel besinlerdir.

Domates Bitkisel Besin mi ?

Domates evet bitkisel besindir. Bitkisel besinleri incelediğimizde başta pırasa, enginar, domates, biber, brokoli, ıspanak, kabak, bezelye, pancar, kereviz ve pazı gibi sebzeler gelir.

Bitkisel ve Hayvansal Besin nedir ?

  • Hayvansal besinler hayvansal besinler hayvanlardan sağlanan et, süt, tere yağı, yumurta, peynir, yoğurt gibi besinlerdir. …
  • Bitkisel besinler bunlar bağ ve bahçelerde yetiştirilen daha sonra yiyecek olarak soframıza gelen bitkilerden elde edilen besinlerdir.

Besin Piramidi ile Besinleri Tanıyalım

Besinlerin gruplara göre ayrılması şekline örnek olarak aşağıdaki resme bakabilirsiniz. Her tükettiğimiz besinin içerisinde yer aldığı grup vardır.

Tahıllar, sebzeler, meyveler, bakliyatlar,süt ve süt ürünleri besin piramidini oluşturan en önemli besin kaynaklarıdır.

Bitkiden elde edilen besinler yazımızda hangi besinlerin bitkiden elde edildiğine ve hangilerinin bitki değil meyve olduklarına örnek vererek açıkladık . Umarız yazımız sizin için bilgi kaynağı olmuştur.

Diğer yazılarımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

    1. kadir Çelik 6 Eylül 2022

    Add Your Comment