Baş Dönmesi Neden Olur ? Baş Dönmesi İçin Doğal Tedaviler

Baş Dönmesinin Nedenleri ve Çözüm Yolları

Baş dönmesinin en sık görünen hali bir kişinin her eğildiğinde veya aniden pozisyon değiştirdiğinde karşılaştığı durumdur. Oldukça yaygındır ve altta yatan birçok sorunun bu duruma nedeni olabilir. Bedenen etkilenebileceğimiz bir kaç farklı baş dönmesi durumu vardır.

Vertigo hastalığı, kişi gerçek bir hareket olmasa bile aniden hareket ediyormuş gibi hissettiğinde ortaya çıkar. Sabit kalınsa bile etraf hareket ediyormuş gibi görünebilir geçici bir durumdur, bir süre sonra aniden durur. Bu genellikle iç kulak sıvısındaki dengesizlikten kaynaklanır.

Baş dönmesi, bir kişi çok hızlı ayağa kalktığında, aniden eğildiğinde veya sürekli derin nefes aldığında meydana gelir. Aniden bayılacakmış veya düşecekmiş hissi uyandırır. Bu durum birkaç saniye içinde kaybolur.

Disequilibrium, yürürken meydana gelen bir sorundur. Bu durumda, kişi kendini dengesiz hissedebilir ve dengesini kaybedebilir.

Baş Dönmesi Neden Olur ?

Bazı durumlarda baş dönmesi tamamen normal olabilir, vücudun beklenmedik bir duruma vermiş olduğu doğal cevabıdır. Ancak, baş dönmesi hissetme sıklığı, daha büyük bir sorunun işareti olabilir. Dengemiz tamamen beyin ve merkezi sinir sistemi tarafından kontrol edilir.

Vücudun dengelenmesinde ki herhangi bir sorun, vücudumuzun bu iki ana sisteminde bir sorun olduğunu gösterir. Baş dönmesine bulantı, ateş ve halsizlik eşlik ediyorsa beklenmedik bir durum söz konusudur en kısa zamanda doktorunuza görünmeniz gerekir. Baş dönmesi durumu kimi zaman kronik bir rahatsızlıktan da meydana geliyor olabilir.

Genel olarak durumun ciddiyeti, ne kadar sürdüğüne göre belirlenir. Baş dönmesini az sıklıkla ve kısa süreli yaşıyorsanız bu durum normaldir. Ancak, düzenli olarak gerçekleşiyor ve daha uzun süre geçmiyorsa, o zaman ciddi bir durum habercisidir. Hemen aşağıda başlıca baş dönmesi sebepleri belirtilmiştir.

Baş Dönmesinin Sebepleri

Bir kişi eğilirken yada hareket haline geçtiğinde baş dönmesi yaşamasının birçok nedeni vardır. Bunlardan bazıları hemen tedavi edilebilir ancak bazıları biraz zaman alabilir.

Susuz Kalma / Sıvı Kaybı

Genel olarak baş dönmesi hissi uzun süredir susuz kalmış vücutta sıkça görünür. Özellikle sıcak günlerde daha sık yaşanan durumdur. Vücudunuzun susuz kaldığını anlamak için idrarınızın rengini gözlemleyebilirsiniz eğer koyu renkte çıkıyorsa sıvı kaybı yaşıyorsunuz demektir.

Anemi

Kan, beyin de dahil olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerine oksijen sağlamak için demire ihtiyaç duyar. Oksijen, vücuttaki ana enerji üretim kaynağıdır. Oksijen beyne zamanında ulaşmazsa, kişide baş dönmesi görülür. Birçok kadın anemiden muzdariptir ve bundan habersizdir. Kandaki demir eksikliği anemi olarak bilinir ve düşük hemoglobin sayısına neden olur bu da düşük oksijen kaynağı ve dolayısıyla baş dönmesi ile sonuçlanır.

Vertigo (İç Kulak Sorunu)

Vertigo, bir kişinin eğilirken baş dönmesi hissetmesinin en büyük nedenidir. İç kulak, vücudun düzgün hareket etmesine ve dengede kalmasına yardımcı olan organlardan biridir. Geri ve ileri hareket iç kulak tarafından kontrol edilir. Beynin iç kulağa verdiği sinyallerde bir sorun olduğunda baş dönmesi meydana gelir. Vertigo’nun tektiklenmesi, Meniere hastalığı, viral enfeksiyon, iyi huylu paroksismal, pozisyonel vertigo ve migren gibi diğer bazı nedenlerden kaynaklanabilir.

Viral enfeksiyon durumunda, vestibüler sinir zarar görür, bu da bazı durumlarda denge ve işitme duyusunda kayba neden olur. Meniere hastalığında iç kulakta büyük miktarda sıvı birikerek vertigoya yol açar. Kişi ayrıca işitme, kulakta çınlama ve kulağın tıkanması gibi sorunlar yaşayabilir. Migren genellikle başta şiddetli ağrı ile bilinir. Baş ağrısı sırasında veya başka bir şekilde baş dönmesi gibi durumlar görülebilir.

Kötü Kan Dolaşımı

Oksijenin beyne zamanında ulaşması için doğru dolaşım çok önemlidir. Kan dolaşımındaki düşük sistolik kan basıncı veya diğer kalp ile ilgili sorunlardan dolayı zayıf kan dolaşımı gibi herhangi bir sorun, bir kişinin eğilirken veya hızla pozisyon değiştirdiği zaman baş dönmesine neden olabilir daha büyük sorun olarak geçici kalp krizi yaşanabilir.

Stres

Kişinin herhangi bir sağlık sorunu yoksa, bu durum genellikle strese bağlıdır. Bir kişi stresli olduğunda, nefes alımı daha hızlı veya daha kısa olma eğilimindedir.

Bu, arterlerin kasılmasına ve beyne daha az kan akmasına yol açar. Ayak ve el parmakları baş dönmesi ile uyuşuyorsa, stres yüzünden olabilir. Ayrıca stres ve depresyon gibi durumlar ani baş dönmesi durumuna yol açabilir.

Troid

Hipotiroidizm, tiroid bezinde iç kulağın işleyişini etkileyebilecek bir çeşit işlev bozukluğudur. Düşük sistolik kan basıncına neden olabilir bu durumda beyinde daha az kan dolaşımı meydana gelir ve bu da baş dönmesine neden olur. Tiroid seviyelerini ilaçlarla kontrol altında tutmak en yaygın önlemdir. Doktorunuzla görüşmeden kullanmamanız gerekir.

Hormonal Dengesizlik

Menopozdaki, hamile veya regl dönemindeki kadınlarda birçok hormonal değişiklik meydana gelir. Bu hormonal değişiklikler iç kulağın yapısını etkiler. İç kulaktaki dengesizlik, kişinin eğilirken başının dönmesine neden olur. Bu durum hamile kadınlarda yaygın görülen bir durumdur.

İlaçların Yan Etkileri

Vücutla kolayca uyum sağlamayan ve baş dönmesi gibi yan etkilere neden olan bazı ilaçlar vardır. Bu genellikle birkaç gün veya bir hafta içinde giden geçici bir durumdur. Ancak sorun devam ederse ilacı değiştirmek veya günlük dozu azaltmak için doktorunuza danışın.

Yeme Alışkanlığı

Sağlıksız gıdalarla beslenmek (hazır gıdalar, fast food, abur cuburlar vb.) vücudunun şeker seviyeleri önemli ölçüde düşebilir. Kan şekeri seviyelerindeki düşüş baş dönmesine ve ayrıca zayıflığa yada kilo almaya neden olabilir. Tam tersi durumda aç kalmakta baş dönmesine yol açar.

Baş Dönmesi İçin Doğal Tedaviler

Başınız dönüyorsa, aşağıda sizler için hazırladığımız doğal yöntemleri uygulamak kurtuluşunuz olacaktır.

Bol Su İçin
Bol su içmek, baş dönmesinin en büyük nedenlerinden biri olan dehidrasyonla başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Uzmanlara göre günde ortalama 2.5 ila 3 litre arasında su tüketmemiz gerekir.

Dinlenin
Eğer aniden eğildiğinden başın dönüyorsa, bir süre uzanmak vücudunun dengesini geri kazanmada gerçekten yardımcı olabilir. Ayakta durmaya yada oturmaya devam etmeniz durumunda denge kaybı yada bayılma gibi sorunlar yaşayarak daha büyük istenmeyen durumlara yol açabilirsiniz.

Derin nefes alın
Baş dönmesi, kandaki oksijen eksikliğinden kaynaklanır. Bu nedenle, bir süre derin nefes alın ve işinize devam etmeden önce kendinizi sakinleştirin.

Beslenmenize Dikkat Edin
Eğer öğün atladıysanız şeker seviyeniz düşer, içinde karbonhidrat veya glikoz içeren bir şey yemek çok yardımcı olabilir ve anında etkilerini gösterebilir. Buna ek olarak, sağlıklı yiyecekler yemek ve kendinizi aç bırakmamak çok önemlidir. Anemiden kaynaklı baş dönmesinin nedeni ise, demir takviyeleri almak veya demir bakımından zengin yiyecekler yemek önemlidir.

Aydınlık Alandan Kaçının
Parlak ışıklar migrene neden olabilir ve baş dönmesini artırabilir. Bu nedenle, parlak floresan ışıklardan kaçınılması önemlidir. Loş ışık yada karanlık bir ortamda bir süre dinlenmek baş dönmesine iyi gelecektir.

Baş dönmesinin altında yatan nedeni bilmek çok önemlidir. Baş dönmesinden kaynaklı kusma, şiddetli baş ağrısı, ateş vb. beklenmedik durumlar görülüyorsa derhal tıbbi yardım alınmalıdır. Çocuklarda baş dönmesi de aynı sorunları işaret ediyor olabilir.

Baş Dönmesi Nasıl Geçer?

Bu durum tansiyon dengesizliği, kan şekeri seviyeleri gibi pek çok sorunun bir sonucu olarak yada kullandığınız ilaç veya bazı yiyeceklerin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Bu nedenlerden kaynaklı olarak sürekli baş dönmesi yaşayabilirsiniz.

Çoğu durumda baş dönmesi ciddi bir durum değildir ancak bu durum devamlı tekrarlanıyorsa vakit kaybetmeden doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir. Şimdi evde uygulayabileceğiniz yöntemlerle baş dönmesi ve mide bulantısı nasıl geçer yakından inceleyelim.

Uykusuzluk

Baş dönmesi yaşayan insanların çoğu bunu aşırı strese, aşırı çalışmaya veya sadece yorgunluğa bağlar. Sorun sadece bununla sınırlı değildir. Yetersiz uyku birçok kişide baş dönmesi yaratabilir. Bu beyindeki doğal moleküllerin yeteri kadar dinlenememesinden kaynaklanır. Doğal olarak bu durum sizde baş dönmesine neden olur ancak neyse ki bu ciddi değildir ve iyi alınan uykuyla giderilebilir.

Ginkgo Biloba

Ginkgo biloba, pek çok kişi tarafından konsantrasyonu ve hafızayı geliştirmek için kullanılan bir bitkidir. Ginkgo biloba, beyne giden kan akışını iyileştirerek daha fazla odaklanmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda yapısı gereği uyarıcıdır.

Ginkgo biloba, diyabet veya yüksek tansiyon hastaları gibi baş dönmesine neden olan dolaşım problemleri olan kişiler için en uygun bitki türlerindendir. Aynı zamanda çay şeklinde de tüketilebilir.

Su Tüketimi

Su, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu en önemli besin maddesidir. Teknik olarak bir besin maddesi olmasa da, dehidrasyon (susuz kalmak) sağlığınızı ciddi şekilde etkileyerek yorgunluğa ve baş dönmesine neden olabilir. Su ayrıca kan hacminizin düzenlenmesinde çok önemli bir rol oynar. Bu nedenle susuz kalırsanız beyne giden kan akışı yavaşlayacaktır. İdrar söktürücü özelliği olan ilaçlar kullanıyorsanız su tüketimi daha da önemlidir. Çünkü normalden çok daha fazla su kaybedersiniz.

Zencefil

Zencefil, mide bulantısı ve baş dönmesi için kanıtlanmış en faydalı bitkilerden biridir. Beyne giden kan akışını düzenlemeye yardımcı olur ve mide bulandırıcı etkileri azaltır. Ayrıca toz halde ki zencefil bitkisel çaylarınıza eklenerek tüketilebilir.

Tarçın

Şeker hastaları için başka bir sorun kaynağı olan yüksek kan şekerinin bir sonucu olarak ortaya çıkan baş dönmesi ve mide bulantısını gidermeye yardımcı olacaktır. Tarçın, beyne giden kan akışını iyileştirmeye yardımcı olmak için son derece faydalıdır, En iyi sonucu almak için su yada süte biraz tarçın ekleyerek tüketebilirsiniz. Antidiyabetik ilaçlar kullanıyorsanız, potansiyel etkileşimler olabileceğinden dikkatli kullanın, fikriniz yoksa doktorunuzla görüşün.

Bitter Çikolata

Çikolatanın lezzetli bir ikramdan daha fazlası olabileceğini artık hepimiz biliyoruz. Kan şekerinizi dengelemek, mide bulantısını gidermek ve vücuda pozitif sinyaller göndermek için bitter çikolata tüketebilirsiniz. Şeker hastası yada fazla kilo problemi olanların abartmaması önemlidir. 1 parça kaliteli bitter çikolata yeterli olacaktır.

Papatya Çayı

Hiç endişeli olduğunuzda dünyanın etrafınızda döndüğünü hissettiniz mi? Anksiyete baş dönmesini tetikleyebileceğinden bu durumu yaşamanız gayet normal.

Papatya çayı, kaygıyı gidermek ve uyumanıza yardımcı olmak için oldukça faydalıdır. Bu da size büyük ölçüde fayda sağlar ve ara sıra baş dönmesini hafifletmeye yardımcı olabilir.

Hafif yatıştırıcı özelliğe sahip olduğu için gün ortasında papatya çayı kullanmamaya dikkat edin. Uyumadan 1-2 saat önce tüketmek en iyi sonuçları verecektir.

  • Add Your Comment