Etil Alkolün İnsan Beynine Verdiği Zararlar Nelerdir ?

Etil alkol zararları nedir, hangi sağlık sorunlarına yol açabilir? Etil alkolün diğer bir yaygın adı etanoldür. Etanol saf haliyle berrak, renksizdir ve kendine özgü bir kokusu vardır. Etanolün termometre sıvılarında da kullanıldığını görebiliriz. Bunun dışında tüm alkollerde bulunduğu da bilinmektedir.

Ayrıca harika bir çözüm olduğu için kokularda kullanım için tercih edilen bir üründür. Hatta bazı ülkelerde motor yakıtı olarak bile kullanıldığı görülmektedir. Ancak tüm alkollerde bulunan bu ürünün tüketimi oldukça zararlıdır. Alkol hasarı aşağı yukarı alkolle aynı şekilde sınıflandırılabilir.

Çoğu kaynak, etanolün seyreltilip tatlandırıldığını ve içecek olarak piyasaya sürüldüğünü söylüyor. Dolayısıyla ikisinin de zararının aynı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bu zararlardan bazıları aşağıda listelenmiştir.

Beyine Verdiği Zararlar

Etil alkol zararları arasında beyine verdiği hasar önemli görülmektedir. Alkolün ilk etkileri beyinde meydana gelir. Alkol devreye girdiğinde, beyin düşünme ve mantıklı kararlar verme yeteneğinden yoksun kalır. Tüketmeye devam ettikçe kişiler doğru hareket etme yeteneğini kaybeder.

Bu etkiler, kısa sürede gözlenebilen etkilerdir. Sonuç olarak, birçok kaza ve yaralanma, hatta muhtemelen ölüm meydana gelir. Uzun süreli kullanım hafıza bozukluğuna neden olabilir. Aynı zamanda beyin hücrelerini de öldürdüğü için, uzun bir süre boyunca çok miktarda etanol tüketen kişilerde beyin küçülmesi de meydana gelebilir.

Uyku Bozuklukları

Uzun süre alkol kullanan veya içen kişiler uyumakta zorluk çekebilir. Bu kişiler ya geceleri uyuyamazlar ya da uzun bir süre uyuduktan sonra bile sabahları uyanamazlar. Çoğu kişi uyandığında bile çok uyumasına rağmen dinlenemediklerini iddia eder.

Görme Sorunları

Alkol veya etanolün tehlikelerinden biri görme bozukluğudur. Bozukluk, uzun süreli içmeden sonra da görülebilir. Birincisi küçük bir görme sorunudur. Ancak, gelecekte körlüğe bile yol açabilir.

Mide Sorunları

Alkolün doğrudan etki ettiği yerlerden biri de midedir. Midenin yanı sıra yemek borusu da çok zarar görür. Midedeki besin ve vitaminlerin vücut tarafından emilmesini engeller. Gastrit ve ülser gibi hastalıklara da neden olabilir. Bu tür hastalıklar kısa sürede tedavi edilemez ve rahatsızlık uzun süre devam edebilir. Bu etkilerden dolayı vücut halsizleşir, direnç ve sağlık bozulur.

Etil Alkol Kullanmanın Faydaları Var Mı?

Etil alkol en çok beyine zarar vermektedir. Onun dışındaki etil alkol zararları yararları da olan bir maddedir. Etanol kaygıyı azaltmaya yardımcı olur. Bu bağlamda, psikoaktif bir ilaç görevi görür. Ayrıca merkezi sinir sistemini etkiler ve engelleyici bir etki yaratır. Ayrıca polar ve polar olmayan bileşikleri verimli bir şekilde çözdüğü için iyi bir çözücü görevi görür. İyi bir çözücü olarak boyalarda koruyucu olarak da kullanılabilir. Buna ek olarak, temizlik malzemelerinde kullanılır.

Bazı karışımlara renk verebilir ve bazı gıdaların tazelenmesinde faydalı ve etkilidir. Birçok alkollü içeceğin ana bileşeni olarak içilebilen etanol, eğlence amaçlı kullanılan alkollü içeceklerde de yer almaktadır. Bu suda çözünmeyen bileşen doğrudan alkolde çözünür. Genellikle ağız gargaralarında kullanılır.

    1. Selim ber 12 Aralık 2022

    Add Your Comment